15 YouTube SEO tehnikat 10 minutiga

YouTube’i kanali haldamisel tuleb mõista erinevate tehniliste elementide tähtsust ja nende mõju vaatajaskonnale. Panin oma viimaste teadmiste ja kogemuste põhjal kokku TOP15, alustan vähemtähtsamast. 

15. Märksõnad ehk märgendid

YouTube märksõnade osatähtsus on oluliselt langenud. Samas ei ole nende tähtsus täielikult kadunud ehk alati on mõistlik neid lisada, kuid tasub jälgida, et märksõnu tuleb lisada korrektsesse lahtrisse, mitte näiteks video kirjeldusse. Video kirjelduses tuleb märksõnu kasutada loetavamas formaadis ehk lausetes. 

14. Video asukoht

Kas teadsid, et igale videole saab lisada asukoha. Sündmuste puhul on asi lihtne, muul juhul on mõistlik asukohaks lisada näiteks oma ettevõtte kontor. Asukoht ilmub video kirjelduse kõrvale ja see on klikitav, mis tähendab, et vaataja näeb siis ka teisi sama asukohaga seotud klippe. 

13. Kaardid

Kaardid võimaldavad YouTube video keskel suunata vaataja mõnele teisele videole. Üldjuhul ma neid ei soovita, kuid on erandeid. Kaardid ehk näiteks seotud videod ilmuvad video kirjelduse lõppu (vt. näiteks siit, vajuta kirjelduses “kuva rohkem” ja keri lõpuni). 

12. Peatükid ehk chapterid

Peatükid aitavad pikemad videod tükkideks jagada ehk vaataja saab suunduda otse end huvitava teema juurde. Lisaks tulevad chapterid välja ka video kirjelduses ning isegi Google otsingus, kus on YouTube videovaste. 

Chapterid on lisatud ka selle video kirjeldusse, vaata järele.

11. Like (meeldimine)

Kuigi iga like ehk meeldimine aitab kaasa, et video saaks rohkem tähelepanu, on see paljudel juhtudel ülehinnatud. 

10. Kommentaar 

Kommentaari lisamine on keerulisem, kui like-viskamine. Seetõttu hindab ka YouTube seda kõrgemalt. Veel kõrgemalt kui kommentaar saab ka vastuse. Ka oma videot on lubatud kommenteerida, näiteks kommentaari lahtrisse võib jätta lingi mõnele oma teisele videole.

9. Kanali tellimine ja notificationid 

Ka kanali tellijate arv ei ole tehniliselt nii tähtis, kui mõned järgnevad elemendid. Juutuuberite jaoks on oluline saada kanalile vähemalt 1000 tellijat ning aastaga 4000+ tundi vaatamisaega, et kandideerida YouTube Partner Programmi, ettevõtete jaoks kanali tellijate arv ei pea olema esmatähtis. 

8. Video jagamine

Video jagamiseks on YouTube’is mitmeid võimalusi. Kui keegi sinu videot jagab, siis on suur tõenäosus, et keegi veel seda vaatab. Seetõttu on jagamine olulisem kui näiteks like või kommentaar. 

7. Subtiitrid

Subtiitreid on väga alahinnatud YouTube SEO element. Peab arvestama, et nii YouTube kui Google oskavad subtiitreid paremini “lugeda” kui sinu videost pildi järgi aru saada. Subtiitrid võimaldavad anda vaatajale võimaluse mõtet nii kuulata kui lugeda. Aga loomulikult ka vaegkuuljad ning need, kellel heli millegipärast ei tööta või siis… 

8. Tõlkimine ehk keelte lisamine

Video pealkirja ja kirjelduse saab lisada nii mitmesse keelde kui soovid. Soovitan selleks ChatGPT-d kasutada. YouTubes saad tõlkida isegi võru ja suahiili keelde, kui pead seda vajalikuks.

Kui subtiitrid on lisatud, siis ka need saab teistesse keelde lisada. Üldiselt ma ei soovita subtiitrite “videole kõrvetamist” ehk nende lisamist montaažis (vt näiteks Vabariigi Presidenti). 

5. Playlist ehk esitlusloend

YouTube’is peaks igaüks looma vähemalt üks kuni mitu playlisti, millesse kõik oma videod lisada. Esitlusloendid aitavad vaatajale järgmist videot näidata ning need on olulised ka SEO mõistes – seetõttu tasub mõelda ka playlisti pealkirjale ja kirjeldusele. 

4. Väikepilt ja pealkiri

Puht tehniliselt on video thumbnail ja pealkiri kõige olulisemad elemendid, sest kui need ei tekita huvi videol klikkida, siis keegi su videot ei vaata ja ei ole vahet, kui hästi sul muud asjad on tehtud. 

Väikepildil puhul tasub jälgida, kas see on arusaadav ja loetav ka mobiiliekraanilt. 

3. Video vaatamise aeg

Kui oled saanud kedagi oma videot vaatama, siis on oluline hoida tema tähelepanu video lõpuni. Seda on raske teha, kuid seda hindab YouTube väga kõrgelt. Aga YouTube saab aru ka vastupidisest ehk kui paljud inimesed klikivad su videole aga panevad selle koheselt kinni, siis see tähendab, et video pilt ja pealkiri ei vastanud ootustele. 

2. Lõpuekraan

Tegelikult ei ole tähtis mitte lõpuekraan, vaid see, et vaataja vaataks järgmisena ka mõnda teist sinu videot. Lõpuekraan on lihtsalt üks lihtne viis seda teha. Samas tuleb palju pingutada, et video lõppu jõudnud vaataja sellel klikiks ja järgmist videot vaataks.

Kui mõni vaataja on paar sinu videot lühikese ajavahemiku jooksul läbi vaadanud, siis YouTube jääb talle sinu vanu ja tulevasi klippe pakkuma rohkem kui su kanali tellijatele.  

1. Link video kirjelduses

YouTube kasutamise peamine äriline eesmärk on saada vaataja YouTubest ära. Link video kirjelduses on üks väheseid kohti, kust seda efektiivselt teha. Samas peab kirjelduses andma põhjuse, miks vaataja peaks lingil klikkima ning alati tasub jälgida, et link ei viiks ainult kodulehe esilehele, vaid mõnele konkreetsele teemale või kampaanialehele.

Kokkuvõttes on oluline mõista, et YouTube’is on palju tehnilisi elemente, mida tuleb teada juba enne filmimist ja montaažis, aga suurem osa SEO tööst tuleb teha peale video üleslaadimist. Näiteks sellele videole ainuüksi subtiitrite tegemine võttis ca tund ehk poole rohkem kui filmimine.

Kui kõike ise teha ei viitsi ja soovid, et aitaksin kaasa sinu ettevõtte või organisatsiooni YouTube kanali haldamisele, siis kirjuta: reigo@videoturundus.ee või helista: 511 13653

Personaaltreeneri soovitused

Soovid olla kursis YouTube'i ja tehisintellekti (AI) viimaste arengutega? Liitu uudiskirjaga ja saad iga kuu ülevaate. 

AiVideo.EE
etEstonian