ERR, Kinoteater, YouTube ja President. Häid pühi!

Pühadenädala suurima draama tekitas komöödia nimega “Kinoteatri õhtune vöönd“, mis nädala jooksul võttis humoorikas võtmes ette tõsised teemad alates vaimsest tervisest, metsamajandamisest ja alkoholist kuni koduvägivallani. Paraku on meedas kõige rohkem juttu hoopis reedeks planeeritud seeria viimasest osast, mis sai ETV peatoimetaja otsusel eetrikeelu. 

Väga ruttu jõudis kogu saates olnud tekst Eesti Päevalehe ehk Delfi uudisloosse, millest igaüks võib lugeda, millest saade oleks rääkinud. Kuigi selle saate videofail on kuskil ERR-i arvutis, tekkis mul küsimus, et tegelikult saab nüüd igaüks kopeerida selle teksti, võtta Henrik Kalmeti pildi, kloonida tema hääle ning teha sellest AI tööriistade abil ka video. Oleks põnev väljakutse, ka juriidiliselt.

Nõustun paljudega, et kogu draama oleks ära jäänud, kui peatoimetaja poleks ühtegi saadet eetrisse lasknud või kui oleks ka eilne eetrikeeld ära jäänud. Täna on laupäev ja ka homme on laupäev ehk jõululaupäev. Kõikidel inimestel on hetkel muud teemad tähtsamad kui Kinoteatri poolt ERR-i juhtkonna aadressil humoorikas võtmes esitatud kriitika. 

Hendrik Kalmet vs John Oliver

Kinoteatri õhtune vöönd oli minu hinnangul selle aasta saadetest kõige lähedasem formaat USA populaarsele telesaatele “Last Week Tonight with John Oliver“, aga loomulikult neid kahte ei saa väga võrrelda, kuigi mingeid sarnasusi on. 

Kalmeti monoloog meenutab John Oliveri saate põhiteemade kajastust. Tõsised teemad mõnusa huumoriga vürtsitatud saates. Aga samamoodi on nad näitlejad/saatejuhid, kes kannavad ette teiste poolt kirjutatud teksti. Võimalik, et mõlemad aitavad teksti koostamisele ka ise kaasa ning kindlasti on nad teemadega isiklikult nõus.

Teine sarnasus on julgus kritiseerida ka seda, kes sind eetrisse laseb. John Oliver on saatnud korduvalt ja vähem viisakamalt, kuid humoorikalt oma saadetes pikalt nii AT&T kui tänase HBO. Sama julgus on Kinoteatril. 

Kõige suurem julgus on teha nalja enda üle. Seda ka tõsistel teemadel. Hiljuti eestis käinud ISMO tegi nalja oma abielulahtuse üle, Eestisse elama asunud koomik Rachman Blake oma lapse sündimisega seotud tõsiste teemade üle, Märt Avandi oma stand-upis kiilaneva pealae üle jne. Üle poole kõikide maailma stand-up koomikute ettekannete sisust on nali enda üle, sest see on kõige kindlam formaat. 

Kas Kinoteater ja Henrik Kalmet tegid eetrikeelu saanud saates nalja kellegi teise (ERR-i) üle? Jah, kuid seda ainult üksikute meediaekspertide arvates. Üle 90% vaatajatele esindavad ERR-is olevad saated ka Rahvusringhäälingut. See, kui vahetult enne pühasid oleks ETV-s olnud saates pandud korralikult padruneid juhatuse aadressil, oleks enamus vaatajate arvates näidanud ainult ERR-i tugevust. Söö seda ehk eat this, Delfi või Postimees. Seda julgust ei olnud ja nüüd söövad seda nii Delfi kui Postimees mõnuga oma portaalides. 

Rahvusringhäälingu seadus

Kui normaalne on pühadenädala laupäeval lugeda Riigiteatajast Eesti Rahvusringhäälingu seadust? Ei ole, aga just sellise efekti ERR saate keelamisega saavutas. 

Ei hakka siin punkte ja paragrahve välja tooma, kuid (§ 6. punkt 3) programmid peavad kajastama erinevaid arvamusi ja tõekspidamisi, samas (§ 6. punkt 4) peab nende aluseks olevat informatsiooni mõistliku hoolega kontrollima.

ERR-i juhtkond väidab, et saates olid valeväited, samas kas kõik sõna-sõnalt öeldud laused on ERR-is olnud alati õiged. Ja kui kogu saade on humoorikas kastmes, kas siis ei võiks rääkida “kujundlikust pildist” ehk üldisest mõttest, mida kogu teemakäsitlusega sooviti öelda? 

Kas John Oliveri poolt oma tööandjale AT&T-le öeldud lause, et “selle telekomi mobiiliühenduse saad vaid pilvevabal päeval oma akna juures seistes” on fakt või kujundlik sõnum? HBO on muidugi eratelekanal, Rahvusringhääling peab “faktidest” rääkima.

ERR 100M vaatamist YouTube’is?

Olen juba pikemat aega oodanud, et saaks teha ERR-ile positiivse uudise, et Rahvusringhäälingu Youtube kanal on kokku kogunud 100 000 000 vaatamist. Hetkel on see 97,5M. 

2014. aastal tegin oma Balti Filmi- ja Meediakooli ristmeedia magistratuuri lõputööd. Selle üks osa oli 2014. aasta Eesti Laulu- ja Tantsupeo otseülekande saamine ERR-i YouTube keskkonda. Tänud Margus Allikmaale, kes seda lõpuks lubas, kuna siiani pole ERR YouTube ülekandeid enam teinud. Aga ikka lendas midagi ventilaatorisse, sest pidin YouTube seadetest lisama, et ülekandeid saab vaadata ainult YouTube’ist ehk neid ei saanud veebilehtedele embeddida, sest muidu oleks saanud ka Delfi ja Postimees neid kasutada. Aga samamoodi ka kogu ülejäänud maailma meedia ja blogid. Oli see kokkuvõttes hea või halb?

Ma ei tea, mis eriline vahe on nüüd selles, et Kinoteatri eetrisse lubatud saateid saab nüüd Jupiteri kaudu kasvõi Delfi Kroonikasse embeddida. Rahvusringhäälingu seadus (§ 5. punkt 3) ütleb, et ERR väärtustab talle kuuluvaid kaubamärke, kuid saadete tootmise idee on ju tegelikult levitada nende sõnumit mitte keskenduda sellele, kus neid levitatakse. 

YouTube on viimased neli aastat Eesti populaarseim bränd. Miks ei võiks ERR teha John Oliveri stiilis, kus saate mingi osa on ERR-i enda YouTube kanalis, mis suunaks Jupiteri või muule lingile täispikka saadet vaatama?

Kokkuvõttes on ja jääb ETV telekanalitest minu jaoks peamiseks telekanaliks, kuigi telet vaatan ise suhteliselt vähe. AK on endiselt nimekirjas, kuid tervitan Ringvaate, Terevisiooni ja Pealtnägija jt tegijaid, kus mul on olnud au olnud olla külaline.

Presidendi aastalõpu kõne?

Lõpetuseks ja veidi etteruttavalt. Pühad algavad, mis paljude jaoks kestavad aastavahetuseni. 31. detsembril 2023 kell 23:50, kus paljud liiguvad juba õue, on ETV eetris Eesti Vabariigi Presidendi Alar Karise kõne. Selle kõne tekst ja video on tõenäoliselt juba valmis või siis veel tegemisel/viimistlemisel. Ehk mõni päev enne aastavahetust on selle kõne videofail olemas. 

See on meie presidendi üks tähtsamaid kõnesid aastas. Kui ma töötaks presidendi kantselei YouTube kanali haldajana, siis ma teeks järgmist: 

    1. Peale videofaili saamist laeksin selle Presidendi YT kanalisse üles (registriväliselt). 
    2. Vastavalt kõne tekstile looksin sellele subtiitrid. 
    3. Seejärel tõlgiksin AI lahenduste abil mitte ainult kõikidesse keeltesse, mida Eestis räägitakse (s.h. võru ja ukraina keelde), vaid kõikidesse, mida Youtube pakub, mida on üle 70. 
    4. Selle kohta teeks juba ette pressiteate. 
    5. Video avalikustamise ehk esmaesitluse sätiks samale ajale ehk 31.12 kell 23:50.

Aga ma ei tööta seal. Proovin vaid jälgida, kas ERR täidab Rahvusringäälingu seaduse § 5. punkt 1.1 ehk “võimaluste piires olema maksimaalselt kättesaadavad vaegkuuljatele” s.t. lisab üldse subtiitrid ning millistesse kanalitesse ja millal see üles läheb? Kunagi ammu laeti Vabariigi Presidendi uusaastatervitus YouTube üles 24. aprillil.

Häid pühi ja ilusat aastavahetust!

Personaaltreeneri soovitused

Soovid olla kursis YouTube'i ja tehisintellekti (AI) viimaste arengutega? Liitu uudiskirjaga ja saad iga kuu ülevaate. 

AiVideo.EE
etEstonian