Meediamõtted ScreenMe konverentsilt

ScreenMe 2023

Jagan enda jaoks olulisi mõtteid täna Tallinna Ülikoolis toimunud ScreenMe konvrentsilt, milles räägiti ekraanimeedia tänastest suundumustest laiemalt. Minu tähelepanekud on konverentsi ühe peaesineja Sean Branagani ettekandest “What are the latest trends in entrepreneurship for screens and media?”

Muutuste ajastu

Elame täna samasugusel muutuste ajastul nagu 2007, kui turule tuli iPhone, android, Facebook, Twitter, Google ostis YouTube, mida kõike toetas Web 2.0 ehk cloud computing, Github jt. 

Täna oleme Web 3.0 ajastul, kus ChatGPT, Unreal Engine, NVIDIA Omniverse ja paljud teised lahendused teevad lähiaastatel samasuured muudatused, kui 2007 ja edasi. 

Kommentaar: pean mõtetega nõustuma, sest ainuüksi Video AI valdkonnas on viimase poole aasta arengud täiesti uskumatud. Aga murrangulisi aegu saame alati vaid tagasivaates hinnata.

Kas tehisintellekt viib töö?

Sa ei kaota oma tööd tehisintellekti pärast, kuid võid kaotada siis, kui sa seda ei kasuta. 

AI on generatiivne ehk selles ei tasu lähimad 10-15 aastat mingit ohtu näha. Seda pole siiski teada, mis saab siis, kui AI “mõtlema” ehk endale ise ülesandeid genereerima hakkab. 

AI on tööriist, mis teeb paljud asjad lihtsamaks ja kiiremaks. Näiteks kui tudeng kandideerib tööle ja ütleb, et tal on ülesande jaoks tiim olemas. Küsitakse mis tiim? Tudeng vastab, et selles teemas aitab teda see ja teises teine AI lahendus. Tudeng saab tööle võetud.

Kommentaar: Tehisintellekt on sama ohtlik kui kirves. Proovi vaid ilma kirveta puid lõhkuda. Samas, kõiki tööriistu saab ka valesti kasutada, aga sel juhul on süüdi kasutaja. “Kirvega puude lõhkumine” võib juba lähiaastatel paljudele tekitada 3-4 päevase töönädala. 

PS: Kui palju oli Eestis sotsiaalmeedia turundajaid enne 2007. aastat? Täpselt samamoodi võib tehisintellekt lähiajal tänaseks veel teadmata nimetusega töökohti tekitada.

Sotsiaalmeedia on surnud/suremas!

Sotsiaalmeedia ei ole enam “sotsiaalne”, sest kõik kanalid on üha rohkem muutumas soovitussüsteemiks, kus enam ei ole oluline, et sulle edastatav sisu on pärit sinu sõpradelt või kanalitelt, mida sa jälgid. 

See ei tähenda, et Facebook, Instagram jt oleks surnud, lihtsalt suremas on see, mis sotsiaalmeediale kunagi mõtte andis ehk sõprade jagatud sisu.

Kommentaar: olen seda isegi hakanud üha rohkem tähele panema. Kontrolliks avasin telefoni ja võtsin viimased 10 FB postitust ette. Pagan võtaks – POOLED postitused olid FB soovitused. 

Tulevik – Creator Economy

Brändid muutuvad üha rohkem meediaagentuurideks. Turundajad saavad AI abil lihtsamini, kiiremini ja soodsamalt lahendused kätte, kui kolmele agentuurile idee briifi saates.

Inimesed hakkavad üha rohkem tööle oma ettevõtetes või väikestes tiimides. Juba täna näeb suuremate produktsioonifirmade töö taga nimesid, kes tegelikut pakuvad mingi osa teenust. 

Hea sisu loomisel ei pea kogu aeg numbreid vaatama. Korvpallur, kes mängu naudib, ei vaata peale igat korvi tabelilt hetke skoori. Liigne numbritele süvenemine võib pärssida sisu, samas lõppskoor on oluline nii mängus kui elus. 

Tekib rohkem erinevaid sissetulekuallikad. YouTube head sisu luues, võib tekkida võimalus mujalt ja muudest tegevustest kordades rohkem teenida. Sean tõi näite pimedast Molly Burkest, kellel on ligi 2 miljoni jälgijaga YouTube kanal, kuid suuremad sissetulekud pärinevad tal esinemistest ja mujalt.

Kommentaar/ennustus: vähem kui kahe aasta pärast ei võeta ühegi Eesti ettevõtte turundusse tööle inimest, kellel puuduvad teadmised tehisintellekti kasutamisest. Tänased turundusprofid, kes AI-d ära ei õpi, saavad ilmselt esimesena kingad jalga panna ja uusi väljakutseid otsida.

Sellest tulenevalt otsustasin hakata kokku panema Video AI koolitust, mis keskendub erinevate videoteemalistele tehisintellekti lahenduste kasutamisele ettevõtete turundustegevustes.

Personaaltreeneri soovitused

Soovid olla kursis YouTube'i ja tehisintellekti (AI) viimaste arengutega? Liitu uudiskirjaga ja saad iga kuu ülevaate. 

AiVideo.EE
etEstonian