Kuidas video abil tõsta tuntust ja palka (sportlaste näitel)?

Sportlase töötasu on otseses seoses tema tulemuste ja tuntusega. Kui tulemuste parandamine on üldjuhul igapäevatöö, siis oma brändi ja tuntusega tihti ise ei tegeleta, vaid loodetakse, et kui on tulemused, siis tuleb ka tuntus ja tasu.

Sportlaskarjäär, mille jooksul raha teenitakse, kestab tavaliselt alla 10. aasta. Enne karjääri algust on vaja kõvasti üles töötada, peale karjääri lõppu seistakse küsimuse ees, mis edasi saab. Samas, mida rohkem sporditegevuse kõrvalt muule tööle ja tegevusele pühenduda, seda madalamaks jäävad sportlikud saavutused ja tasud.

Turunda sotsiaalmeedias

Sportlasele on enese turundamine oluliselt tähtsam kui tippjuhile, it-spetsialistile või lihttöölisele – karjäär on lühike ning sellest tuleb maksimum võtta ka juhul kui vigastused või kehv vorm häid tulemusi saavutada ei luba.

Sotsiaalmeediat kasutades on sportlasel lihtne oma tegemistest ja tulemustest rääkida, fännklubi tekitada ning koos tuntuse tõusuga olla paremal positsioonil palgaläbirääkimistel või sponsorlepingute saamisel.

Samas räägivad täna sotsiaalmeedias rohkem amatöörsportlased, kellele koht Tartu Maratoni neljandas sajas on suurem saavutus, kui mõnele profisportlasele EM pronksmedal.

Seda, et on nõudlust tippsportlaste lugude, treenimise ja taustinfo kohta rohkemaks näitab, et käima on lükatud profisportlane.com veebikülg ja Facebooki leht, kus mitmed välisklubides teenivad kodumaised sportlased kirjutavad elust ja olust. Ka ajakirjas Basketball on tihti korvpallurite nädala tegevuste ülevaateid.

Siiski tasub sportlastel lisaks info jagamisele ajakirjandusele ja muudele huvilistele ka mõelda oma sotsiaalmeedia kanali peale. Sedasi on parem kontroll info üle ning saab tegeleda vaid oma fännidega. Populaarne kanal meeldib kindlasti ka sponsoritele, näiteks Rein “Ratta-Rambo” Taaramäe blogi on Paf.com alamlehel:

Piisavalt suure jälgijaskonna puhul on sportlasel võimalik lisa teenida ka nännimüügist ning sponsorreklaamidest. Näiteks NBA staar Blake Griffinil on oma YouTube kanal, millest ta suunab isegi ühele oma võrkturundustoodete lehele.

Videoturundus

Video annab kõige parema ülevaate sportlase olemusest, võimekusest ja tulemustest. Näiteks kui korvpallur soovib Eestist väljapoole mängima minna, siis videokokkuvõte parimatest saavutustest on paberil olevate statistiliste numbrite kõrval lihtne ja emotsionaalne viis oma oskustest agendile või klubile ülevaade anda.

Kui mõne blogi ja Facebooki lehe Eesti sportlastest veel leiab, siis kiire otsing personaalsetest YouTube kanalest tulemusi ei andnud (loodan, et eksin, anna märku selle loo kommentaarides).

Siiski, Gert Kanteri endine treener Vésteinn Hafsteinsson, kes peab GlobalThrowing.com veebilehte ning teiste seas treenib endiselt Märt Israeli, peab tõenäoliselt nii treenimise kui ka turundamise mõttes aktiivset videokanalit.

Töö peale karjääri lõppu

Enese turundamine nii video kui muu sotsiaalmeedia vahendite abil annab sportlasele paremad võimalused leida tööd ja tegevust ka peale karjääri lõppu. Näiteks mõned päevad tagasi andis mitte just kõige tuntum NHLi mängija Anthony Adams originaalse video abil teada oma karjääri lõpetamisest:

httpv://www.youtube.com/watch?v=vxpf0tmllBc

Video lõpus annab ta teada, et otsib tööd. Tüüp on originaalne ja humoorikas ning video mõne päevaga ligi miljon vaatamist talle selle mõne saatejuhi või suure mängukaru rollis tõenäoliselt toovad.

Suur fännklubi tuleb sportlaskarjääri lõppedes igal juhul kasuks, seda nii igapäevase töö leidmisel, kuid eriti neil, kes poliitkarjääri soovivad alustada.

Kokkuvõte

Lisaks tulemuste parandamisele on sportlastel tähtis ka nendest rääkida. Lihtsa vaeva ning vaid mõnetunnise ajakuluga saab püsti panna oma blogi- ja fännilehe ning neisse ka veidi sisu luua. Video tegemiseks on tihti vaja vaid sõpra kes mobiiliga või lihtsa kaameraga hetki salvestaks.

NB: kui alaliidud või korraldajad paneks võistluste videod üles YouTube, siis saaksid sportlased oma etteastetest parimad klipid ise lihtsa vaevaga kokku lõigata!

Oma sportlikke saavutusi tasub videosse võtta, seda ka juhul kui profikarjäär ees ei oota. Samas võimaldab video oma võimekust ja sportlikke saavutusi demonstreerida ja müüa ehk sellega lisaks tuntuse tõstmisele kergitada ka palganumbrit.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian