Internetis on raske sisu kontrollida, mis telekanalite tähendab, et see, mis ekraanil, võib hetk hiljem olla kasutajate poolt üleslaetud YouTube.
Näiteks Tanel Padari etteasted Üllar Jörbergnia on YouTubes kokku kogunud üle 50 000 vaatamise ning võimalik, et ka eilne Tina Turneri parodeerimine saab suvalistel YouTube kontodel rohkem tähelepanu kui TV3Play lehel.
Põhjus lihtne – sotsiaalmeedias on lihtsam ja mugavam meeldida / jagada YouTube linke kui telekanalite oma playerilahendusi.
Omaette küsimus on, kas ilma mingeid õigusi omavate kasutajate poolt üleslaetud videod, mis toovad kümneid tuhandeid vaatamisi, toovad kanalile ja saatele kasu või kahju? Ehk kas telekanalitel on mõtet (tuuleveskitega) võidelda, et endale klikke toovad playerilingid saaksid rohkem tähelepanu või jääksid need klikid seeläbi üldse olemata?
Telekanalid YouTubes
Kõikidel Eesti telekanalitel s.h. TallinnaTV-l on oma YouTube kanalid. Ühes 2010. aasta postituses (vol.1), vähemalt 3 YouTube kujundust tagasi, sai neid esimest korda vaadeldud, kuid sisuline olukord on jäänud endiseks.
Rahvusringhääling on YouTubes endiselt kõige toimekam, saanud 2,5 aastaga lisaks üle 7 ja poole miljoni vaatamise ning ka 300le kanali tellijale on vahepeal lisandunud pea 6000 juurde.
Kanal2 pole oma YouTube kanalis 2. aasta jooksul midagi teinud, kuid saanud siiski 9 tellijat ja 8000 vaatamist juurde.
TV3 on loonud kanali ning sellega ka natuke toimetanud (viimane üleslaadimine 7 kuud tagasi) ning vähemalt vaatamisi kogunud üle 800 000.
Tallinna TV omab YouTubes kahte kanalit. Kuigi videosi laetakse neisse aktiivsemalt kui erakanalite puhul, ei ole need, tõenäoliselt ka sisu tõttu, väga populaarseks saanud.
Mõtted ja soovitused
Telesisu YouTube laadida on imelihtne, tõenäoliselt oskavad seda tänaste produtsentide ja turundajate lapsed juba emadest-isadest paremini. Sisu kontrollimiseks on parim viis seda ise välja anda, kasutades läbimõeldud tehnikaid ja optimeerimist.
Telekanalite poolt YouTube laetavad videod võiksid saada väikese lisamontaaži, mis kutsuks lõpus üles kanalit tellima, järgmist videot vaatama, kirjelduses oleks link saate veebilehele või Facebooki fännilehele jne. Kindlasti peaks videotel olema kanali logo.
Kui kardetakse, et online meedia hakkab parema meelega linkima YouTube videosi, kui TV3 play lahendust, siis on lihtne nende manustamise võimalus ära võtta.
YouTube võib videosisu laadida ka väikese hilinemisega ehk kiireimad järelvaatamise huvilised peaksid siiski kanali oma lahendusega leppima. Ka online meedia lingib pigem kiiremaid lahendusi, kui päev hiljem avaldatud YouTube klippe.
Lisaks ei tähenda järelvaatamine vaatamist ainult arvuti, mobiili vms ekraanilt, YouTube äpid on ka nutiteleviisorites paremad ja mugavamad kui telekanalite lahendused.
Kokkuvõte
Kõik telekanalid kasutavad aktiivselt Facebooki, sest inimesed on seal. Ka YouTube on sotsiaalmeedia keskkond, mida Eestis kasutatakse samapalju või rohkem kui Facebooki, ning kus telekanalitel ehk sisu tootjatel ja omanikel on oluline eelis kõikide teiste ettevõtete / organisatsioonide ees – videosisu on olemas!
YouTubes videote jagamisel tasub läbi mõelda, mida sellega saavutada soovitakse. Näiteks üleskutse saate fännilehe või kanaliga liituma, et järgmiste osade eelinfot saada, võiks kiirelt huviliste arvu mitmekordistada.
Kas sulle meeldiks, kui telekanalid kasutaks rohkem YouTube võimalusi?