YouTubes miljard kasutajat kuus

YouTube teatab aeg-ajalt uutest statistilistest teetähistest, näiteks mitu tundi materjali ühes minutis üles laetakse või mitu tundi videosi ühes kuus vaadatakse. Eile anti teada, et on jõutud on ühe miljardi unikaalse kasutajani kuus.

Google väitel pea iga teine internetikülastaja vaatab YouTube ning ühe kuu kasutajate arv oleks Hiina ja India järel maailmas rahvaarvult kolmas.

Sotsiaalmeedia kanalid Eestis

Kaupo Kalda kirjutas eelmisel nädalal, et “ainus, kes (Eestis) Facebookile vastu saab ja saab hästi, on Youtube“. Twitter, Google+, Instagramm jt jäävad kaugele maha.

Facebook teatas miljardi kasutajani jõudmisest juba eelmise aasta oktoobris, kuid uuringud näitavad, et noorte seas (13-18) on YouTube saamas isegi populaarsemaks kui Facebook, kus tihti on ka nende vanemad.

Eesti ettevõtete ja organisatsioonide veebilehtedel võib tihti näha üle 4-5 erineva sotsiaalmeedia ikooni, kusjuures YouTube tihti isegi puudub nende seast. Seda ka olukorras, kui YouTube kanal on olemas (NB: kui kanal olemas, siis lingi see veebi sellise nipiga).

Kuna sotsiaalmeedia sisuloome ja fännidega tegelemine ei ole odav, siis tuleks tõsiselt analüüsida kanalite kasutatavust ja tasuvust.

YouTube on keeruline

Samal ajal on YouTube turundajale keerulisem keskkond kui Facebook, esiteks tehniliselt – pilti ja kujundust on lihtsam toota kui videot, teisalt on küsimus atraktiivses sisus, mida vaataja sooviks ka teistega jagada. Üldjuhul ei saa reklaamklipid videokeskkondades tähelepanu, sest nende puhul mõeldakse rohkem oma sõnumi edastamisele, mitte sellele, kas vaataja tahab seda kuulda või näha.

YouTube vaataja on kriitiline – näita esimesed 5-10 sekundit videost enda logo ja võid kindel olla, et rohkem kui pooled ei vaata videot edasi ükskõik kui suur promo sellele on tehtud.

Video peab tähelepanu püüdma igal sekundil, kuid videokeskkonnas on koheselt näha ka klipi pikkus. Üle 3 minuti tähelepanu ei püüa ka parimad Hollywoodi filmitreilerid, seega mõtle läbi vajadus 10-minutilise ettevõtte tutvustusvideo osas.

Eesti TOP100 YouTube kanali seas on vaid mõned üksikud ettevõtted/organisatsioonid, enamuse moodustavad noored, kes teevad ekraanivideo abil ülevaateid mängudest vms. Miks? Sest nad pakuvad seda, mida sihtgrupp soovib vaadata.

Kokkuvõte

Sotsiaalmeedia on aeganõudev ning kulukas, kuid tihti praktiliselt vajalik. Kanalivalikul tuleks tõsiselt mõelda, mitut ja milliseid kanaleid kasutada. Videosisu olemasolu korral tähendab selle vaid agentuuri või produktsioonifirma videokontole jätmine otsest raha mahaviskamist. Viimastel peaks see olema alles peale tellija kinnituse saamist. Eks ole nii, tootjad ja turundajad? 😉

Samal ajal ei tähenda YouTube keskkonnas turundamine fännide vahel iPadi väljaloosimist või telereklaamide üleslaadimist, kuid huvtav, kasulik, naljakas vms videosisu võib samas tuua rohkem kliente ja müüki kui kõik teised turunduskanalid kokku.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga