YouTube video lisamine oma kodulehele või blogisse on lihtsamast lihtsam, kuid kahjuks üle 90% Eesti ettevõtetest ja organisatsioonidest ning isegi online meediast kasutabki “lihtsamast lihtsamat” versiooni.

jaga

YouTube video oma lehele manustamiseks tuleb video alt klikkida “Jaga” – “Manusta”, kopeerida kood ning lisada see kodulehele. Mõne WordPressi plugina puhul tuleb kopeerida vaid video URL.

By default soovib YouTube näidata peale video vaatamist soovitatud videosid, näidata video pealkirja, YouTube logo ja muud, kuid paljud ilmselt ei tea, et pea kõike saab vajadusel muuta.

Erinevad võimalused

Võrdle allolevalt ühe ja sama YouTube video 3 erinevat manustamise võimalust:

Standardlahendus: 

  • video lõpus näidatakse suvalisi seotud videosid,
  • video peal on pealkiri jm tekstid,
  • videot saab edasi-tagasi kerida.

Puhas aken ehk videol:

  • puudub pealkiri ja kerimise nupp,
  • saab vaatamist ainult pausile panna või minna YouTubest vaatama,
  • lõpus ei näidata teisi videosi.

Kombineeritud lahendus:

  • pealkiri puudu, kuid videot saab vajadusel edasi-tagasi kerida,
  • automaatselt HD video,
  • video lõpus ei näidata YouTube poolt soovitatud teisi videosid.

YouTube video kodulehele lisamisel peaksid teadma, et ei ole ühte lahendust, mis kõigile sobiks – näiteks mõnel juhul on oluline videot vaid HD versioonis näidata, kuid see ei ole alati reegliks. Loe soovitusi pikemalt.

YouTube video manustamine

Allolevalt 12 tehnilist nippi, mida saad YouTube koodile lisada enne selle kodulehele kopeerimist.

1) Videoakna suurus

DELFI

Videoakna suurusega keegi üldjuhul mööda ei pane, sest õigeid numbreid pakub YouTube automaatselt. Vastavalt kodulehe mõõtmetele saab akna vastavaks kohandada.

kohandatud suurus

Siiski, DELFI toimetatajatele teadmiseks, et kui kohandada laiust, siis tuleb kohandada ka videoakna kõrgust. Tänase videonäite puhul peaks 520p laiuse videoakna kõrguseks olema 293, mitte 315 nagu võib leida DELFI koodist:

iframe width=”520″ height=”315″

2) Autoplay

Kui mingil põhjusel soovid, et sinu veebilehe külastajal hakkaks lehele lisatud video automaatselt mängima, siis lisa koodi: ?autoplay=1 

Kirjutamata reegliks on siiski, et kodulehel olev video hakkab mängima peale vaataja klikki. Automaatne video mängimine võib tähendada, et vaataja paneb veebilehe automaatselt kinni.

3) Subtiitrid avalikuks

Loe pikemalt kuidas ja miks lisatud subtiitrid automaatselt avalikuks teha. Video manustamisel tuleb koodi lisada: &cc_load_policy=1

&cc_lang_pref=ee saad määrata, et eelistatud subtiitrid on antud juhul EE.

Kirjutamata reegel on, et kui oled videole lisanud subtiitrid, siis tee need ka avalikuks.

4) Kerimisriba

Automaatselt on YouTube video lisamisel võimalik lisatud lehel videot edasi tagasi kerida ehk videoakna all on kerimisrida. Kui mingil põhjusel soovid seda keelata, siis salajane kood selleks on: &controls=0

Üldjuhul tekitab video kerimise keelamine vaatajas stressi, kuid lühikeste 10-20 sekundit klippide puhul võib see olla mõistlik (a’la videoturunduse esilehe 12sek klipp).

5) Näita videost kindlat osa

Dave Benton laulis Tujurikkuja hitis, et “neegri koht on Aafrikas”. Kuidas ainult seda lõiku oma lehele legaalselt lisada? Aga palun:

Selleks lisa kood ?start=66&end=79, milles number tähistab sekundit video algusest. Antud juhul tähendab number 66 seda, et Dave hakkas oma osa laulma 1. minut ja 6 sekundit video algusest.

6) Klaviatuuri keelamine

Ilmselt tead, et klaviatuurilt saad video vaatamist juhtida, a’la tühiku klahv paneb video pausile, nooltega saab kerida jne. Ma ei suuda küll välja mõelda, miks peaks selle keelamine olema vajalik, aga soovi korral kasuta koodi: ?disablekb=1

7) Täisekraanilt vaatamine

YouTube akna all paremas nurgas on võimalus vaadata videot täisekraanilt. Kui soovid seda keelata, siis eemalda koodist: allowfullscreen

8) Näita/Peida märkused

YouTubes saab video peale linke lisada. Automaatselt on need klikitavad, kuid erandjuhul, kui video omanik on neid väga palju ja häirivalt lisanud saab ?iv_load_policy=3 koodi abil nende näitamise keelata.

9) “Kauamängiv”

Kui soovid, et lisatud video hakkaks end automaatselt kordama, siis lisa koodi: &loop=1

Kui naaber pani öösel pidu ning ei arvanud eriti mõttest muusikat vaiksemaks keerata, siis seaduse järgi on sul õigus hommikul kella 7:00st kõik oma subwoofrid ja muud helisüsteemid seina vastu sättida, Rammsteini valitud lugu loopima panna ja ise rahulikult tööle minna. 

10) Peida YouTube logo

Kui lisad koodi ?modestbranding=1 siis lingitud video ei näita YouTube logo. Tundub mõistlik mõte.

11) (Ära) näita teisi videosid

YouTube tahab peale video näitamist soovitada vaatajale teisi videosid. Sina seda ei taha! Sest see on automaatne ja sul puudub soovituste osas kontoll. Lisa koodi &rel=0

related

12) Keela video pealkiri

Mõnikord on hea kui vaataja näeb ka video pealkirja, mõnikord on ilma parem. Kui soovid pealkirja näitamise keelata, siis lisa koodi: &showinfo=0

Täpsemad seaded

Täpsemad seaded

Iga üleslaetud video puhul saad täpsemate seadete alt eraldi määrata, kas teised saavad seda oma saitidel manustada. Näiteks viimaselt Laulupeolt tegi ERR otseülekande, mille manustamine oli keelatud.

Lisaks ei ole automaatselt vaatajatel võimalik videole subtiitreid lisada, sest humoristid kasutaksid seda võimalust ära, aga mõnel juhul võib see olla mõttekohaks.

Kas kuidagi lihtsamalt ei saa?

Keeruline ja mõttetu on siin väljatoodud koode hakata meelde jätma või üles kirjutama ning neid video manustamisel eraldi lisama – selleks on 2 lihtsamat lahendust:

1) YouTube video alt saad enne koodi kopeerimist ühe klikiga keelata ära soovitatud videod, video pealkirja ja soovi korral ka pleieri nupud.

yt jaga

2) Kui soovid aga edasijõudnutele mõeldud lahendust, siis installi tasuta VidIQ rakendus ning iga video alt leiad edaspidi advanced embed nupu, milles on soovitud manustamine mõne kliki kaugusel.

Advanced embed

Mõned klikid hiirega ning soovitud embed kood ootab kopeerimist ja kodulehele lisamist.

Kui hätta jääd, siis anna teada, mis videot ja kuhu soovid lisada. Teen Sulle sobiva embed koodi kiirelt valmis.