YouTube Pealtnägija saates

Eelmise nädala “Pealtnägija” viimane lugu rääkis kuidas Eesti teismelised ei tea enam tuntud telenägusi, sest istuvad päevad läbi YouTubes. Loost ei ole eraldi väljavõtet (veel vähem on see YouTubes), mistõttu saab seda vaadata vaid ERR arhiivist alates 33:58:

Pealtnägija

“Pealtnägija” on Rahvusringhäälingu üks vaadatuimaid saateid ning alati tuntud headuses. Loo intriig seisnes teismeliste ajaveetmise (täiskasvanute jaoks labase?) sisu näitamises ning YouTube ja televisiooni vastandamises.

Võimalik, et suurele osale vaatajaskonnast jäi mulje, et YouTube on vaid tiinekate väljaelamiskoht ehk täiskasvanutel pole sellesse erilist asja, kuid see oli ka loo põhiteema – Eesti teismelised YouTubes. Samal ajal toodi välja, et populaarsemad YouTube staarid teenivad 1000.- kliki pealt 5.- EUR ehk ca 7000.- EURi nädalas.

Dollar ShaveAnalüüs, kuidas maailma suurimad ettevõtted (Red Bull, Coca-Cola, VolksWagen jt) YouTubet oma turundustegevuses kasutavad või kuidas mõni väikeettevõte on oma viraalse video esimese 48 tunniga saanud 12 000 tellimust, on hoopis teise loo teema.

Siiski saab ka “Pealtnägija” loost mõnda positiivset YouTube kohta välja lugeda:

  • See, et täna paljud teismelised YouTubest saadud inspiratsiooni abil oma videote tootmisega tegelevad, tähendab, et  5-aasta pärast on videote tootmise oskus sama elementaarne kui täna pildistamine. Turule tuleb tuhandeid noori, kes oma tulevasele tööandjale, olgu selleks mõni online-toimetus, advokaadibüroo või puidutöötlusfirma, suudavad pakkuda ka videosisu loomist.
  • Kui teismelised on YouTubes, siis ettevõtted, kelle sihtgrupiks nad on, peavad minema sinna, kus noored on. Kuna teismeliste vanemad on hakanud kasutama Facebooki, siis paljud noored on kolinud teistesse kanalitesse, s.h. YouTube.

Televisoon ei kaota veel vaatajaid, lihtsalt ekraane on juurde tulnud. Paljudel noortel on samal lahti nii televiisor, arvutiekraan kui mobiil. Siiski liikuva pildi vaatamine mitmelt ekraanilt korraga ei ole väga lihtne.

“Pealtnägija” YouTubes?

Saate lõpus ütles Mihkel Kärmas: “Ärge siis unustage, et ka Pealtnägijat on võimalik vaadata moodsates küberkanalites, sealhulgas Facebookis ja YouTubes”. Kas tõesti? 

Kui Pealtnägija ligi 30 000 fänniga FB leht on aktiivses kasutuses, siis Rahvusringhäälingu YouTube kanalisse laetakse üles vaid mõnekümnesekundilised tutvustused:

httpv://www.youtube.com/watch?v=WYU5A9XwtOc

Viimane täispikk Pealtnägija video Siberi teadmanaisest on ERR kanalisse laetud poolteist aastat tagasi (24.10.2012):

httpv://www.youtube.com/watch?v=isBn3Z2f3To

Loomulikult saab “Pealtnägijat” YouTubest vaadata, kuid seda teistelt kontodelt, hetkel on populaarseim kellegi m66k kanalil olev üle 81 000 vaatamisega 2006. aastast pärit video. Rahvusringhäälingu kanalil olev populaarseim reklaamklipp naljakatest hädaabikõnedest on saanud 41 000 huvilise tähelepanu.

Eesti Rahvusringhääling teeb väga head tööd saadete järelvaatamisega. Kõik “Pealtnägija” videod laetakse kohe ERR arhiivi, kust neid saab jälgida nii täispikkuses kui osade lugude põhjal ka lõikude kaupa. Samas on ERR arhiivi mobiili ja nutiteleviisori ekraanilt samamugav leida ja vaadata, kui redeliga Estonia parklas läbi Solarise keskuse klaasseina Tallinna TV otsesaadet.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga