YouTube otseülekande võimalus nüüd ka Eestis?

Kuigi Google teatas juba maikuus (07.05), et Google+ Hangouts on Air on avatud kogu maailmale (v.a. Hiina, Tai ja Vietnam), tekkis minu YouTube kontodele “Live Broadcaster” tab ja sellekohane teade alles täna (28.09) öösel.

Lühidalt käib YouTube otseülekande tegemine läbi Google+ Hangouti ehk kasutajal peab olema ühendatud YouTube ja Google+ konto. Vaata lähemalt Google õppevideost:

httpv://www.youtube.com/watch?v=ohlHn6Kt5YM

Get the Hang of it!

Peale kiiret analüüsi YouTubes otseülekannete tegemise võimaluste kohta ei ole teemat lühemalt kokku võtta kui, et testi ja saa selle võimalustest aru.

Mõned mõtted ja valdkonnad, kus (YouTube) otseülekannet kasutada:

1) Uudised ja online meedia

Üheks tähtsamaks uudisväärtuse kriteeriumiks on selle värskus ehk just nüüd ja praegu või vähemalt täna toimumine. Mida rohkem aega on möödas sündmuse toimumisest, seda paremas kompotis tuleb seda edastada.

Otseülekande puhul on uudiseks ka Taga-Karumetsa saeveski avamine, päev hiljem tekstilise pressiteate kujul edastatult ületab see uudiskünnise vaid kohalikus nädalalehes.

Online meedia on kõige kiirem päevasündmuste edastaja. Valdav osa lugusi tuuakse meieni teksti ja mõne pildi vahendusel, kuid üha rohkem on hakatud kasutama ka video formaati. Näiteks Postimees Online on oma YouTube videotele saanud juba üle 600 000 vaatamise (trükiversiooni tiraaž 52 900).

Kui Eesti online meedia videokanalite kujundamise ja videote optimeerimise teema hektel kõrvale jätta, siis nutikamate telefonide kaudu sündmustest otseülekannete loomine tähendab meediaettevõtetele uudset audiovisuaalsest sisuloomest arusaava reporteri töökohta.

Erakordse sündmuse otseülekande puhul ei video kvaliteet alati esmatähtis, näiteks Montreali tudengirahutustest aprillis tegi Missouri ülikooli telekanal (NBC affiliate) YouTubes otseülekande kui üks reporter oli stuudios, teine laptopi ja 4G pulgaga tänaval filmimas.

httpv://www.youtube.com/watch?v=zxhHUko6KfA

2) Õppeasutused- ja tegevused

Õppejõul oma läptopist hangouti käivitamine ja loengu jagamine otseülekandega YouTubes on:

  • lihtsalt teostatav,
  • võimaldab kontrollida, kes video vahendusel osalesid,
  • võimaldab õppeprotsessi videot tagantjärele vaadata (video jääb YouTube alles),
  • Hangout võimaldab ka presentatsioonide jagamist, vaata videot näiteks sellest SocialMediaExamineri artiklist.

NB: õppeprotsess ei pea alati olema akadeemiline, õpeta oma fännidele mida oskad – sotsiaalmeediaturundust, heegeldamist või karburaatori vahetust. Näiteks üks kokk Kariibidelt õpetab iga nädal otseülekandes kuidas teha Carribian-style toitu:

httpv://www.youtube.com/watch?v=ZPJcS-ZKx9M

3) Meelelahtusasutused

Kõrtsud, klubid ja muud meelelahutusasutused, kes oma veebikülastajatele ja fännidele annavad otseülekandes võimaluse oma õhtu peaesinejale kaasa elada, meelitavad tõenäoliselt seeläbi rahvast ka kohapeale juurde.

Hangouti kaudu ei ole otseülekanne passiivne, vaid jälgijad saavad samal ajal ka kaasa laulda, tantsida või muud moodi esineda (NB: tee mäng ja premeeri parimaid!):

httpv://www.youtube.com/watch?v=icpzX4fGm-U

4) Personaalsete sündmuste kajastus

YouTube live ei tähenda, et see on kogu maailmale avatud. Videot saad jagada vaid oma sõpradega, kes saavad teises maailma otsas / lapsega kodus / haigena voodis kaasa elada näiteks su sünnipäevapeole. Või “Have your own YouTube party with Google+ Hangouts

Kokkuvõte

Sündmuste otseülekanded internetis ei ole midagi uut ja revolutsioonilist. YouTube otseülekande võimalus läbi Google+ Hangouti teeb selle vaid lihtsamaks ja võimsamaks.

Videoturunduslikult on tähtis aru saada kas ja kuidas see teenus sinu äriga kokku sobiks. Anna kommentaarides teada mis mõtted tekivad?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian