Mis on YouTube?

Mis on YouTube

YouTube on viimased neli aastat Eesti kõige populaarsem bränd, aga kas keegi oskab selgitada, mis on YouTube?

Eestikeelne Wikipedia ütleb, et “YouTube on veebiportaal, mille kasutajad saavad videoid üles laadida, jagada ja vaadata“. Inglisekeelses Wikis on hiljuti sõnastust muudetud ning see väidab, et “YouTube is an American free, international, video sharing and social networking website and app on the internet“. Veel mõni kuu tagasi oli viimases sõnastus, et “YouTube is a video sharing platform”

Mis on YouTube? 

Video jagamise platvorm? Jah. Kui keegi videosi YouTube ei laeks, siis platvormi ei oleks olemas. Samas teeb seda vaid marginaalne osa 2,6 miljardist kasutajast, hinnanguliselt 0,6% ehk tuhandest inimesest vaid kuus.

Sotsiaalmeediakanal? Jah. YouTube pakub täpselt samu võimalusi mis Facebook – saad oma kanalit (fännilehte) kujundada ning kui võtad igat videot kui FB postitust, siis on sellel täpselt samad võimalused visata like, share ja kommentaar ning kanal tellida. Aga kas keegi kujutaks ette, et ainult 0,6% kõikidest Facebooki kasutajatest midagi postitaks? YouTube engagement rate on ca 2% ehk sajast vaatamisest ainult kaks reageerivad mõnele videole.

Otsingumootor? Jah. Google järel maailma teine. Kui keegi midagi teada tahab saada, siis tõenäoliselt otsib ta seda YouTube’ist. Aga see ei ole platvormi peamine tegevus. 

Videoarhiiv? Jah. Sellest 0,6%-st mitmete jaoks on YouTube koht, kuhu laadida üles oma vanad videod, et need alles jääks. Tihti on need registrivälised või privaatsed ehk neid näeb ainult omanik või valitud isikud lingi abil.

Voogedastusplatvorm? Jah. Interneti otseülekannete jaoks parim platvorm. Samas, kõikidest kasutajatest teevad vaid vähesed live-ülekandeid. 

Tulu teenimise platvorm? Jah. Kuid neid, kes seda teevad, on pea olematu % kõikidest kasutajatest ning nendestki vaid väike osa teenib piisavalt. Aga YouTube’is jäävad nad kõige rohkem silma, sest toodavad kõige rohkem sisu. 

Video vaatamise platvorm? Jah. 98% kõikidest kasutajatest ainult vaatab YouTube ehk ei lae sinna midagi üles ja ei reageeri videotele muul viisil kui vaid vaatamise ajaga. Enamus meelelahtuslikel eesmärkidel, kuid mitmed ka eneseharimise või info saamise mõttes.

YouTube on … 

YouTube on just see platvorm/portaal/veebileht/äpp, milleks sa seda kasutad. Enamuse jaoks lihtsalt videote vaatamise koht. Aga selleks, et YouTube’is äriliselt edukas olla, tuleks võtta seda kui sotsiaalmeediakanalit

Mida see tähendab? 

Vaata, et sinu YouTube kanal näeks kena ja arusaadav välja. Võta kanali aadressi lõpust ära numbrid, kasuta kanali päisepilti sarnaselt nagu Facebookis (näiteks kui kampaania käimas, siis vaheta), loo kanalile treiler, lisa avalehele esitlusloendid, täienda kirjeldust, lisa lingid jne. 

Mõtle igale üleslaetud videole kui Facebooki postitusele. Kas see kutsub inimesi videol reageerima – kirjelduses olevale lingile vajutama, kommenteerima, laikima, jagama, kanalit tellima jne?

Mis on sotsiaalmeedia kasutamise eesmärk? Tõenäoliselt see, et soovid vaataja sealt oma kodulehele või sündmusele saada. Kasuta juba 1897. aastal välja mõeldud Pareto printsiipi ehk 80:20 reeglit. Paku vaatajale vähemalt 80% osas põnevat, harivat ja kaasavat sisu ning kuni 20% osas tee oma toodetele või teenustele reklaami.

YouTube on endiselt Eesti populaarseim bränd. Kasuta seda oma ettevõtte turunduses.

Personaaltreeneri soovitused

Soovid olla kursis YouTube'i ja tehisintellekti (AI) viimaste arengutega? Liitu uudiskirjaga ja saad iga kuu ülevaate. 

AiVideo.EE
etEstonian