360 video ehk videolahendus, millest saad vaadata 360-kraadist pilti ümber kaamera on Eestis juba niivõrd vana mõiste, et Forte.ee toimetaja alustas Discovery kanali uue lahenduse tutvustamist sõnadega “360 videot veel mäletad?“.

Reaalsuses on 360-kraadise videopildi salvestamine olnud aastaid võimalik, kuid alles selle aasta märtsist saab neid laadida YouTube ning vähem kui kuu aega tagasi tuli 360 video võimekusega välja ka Facebook.

Proovi näiteks 360 piloodivaadet AirBus320 õhtutõusust või vaata ringi Sveitsi hävitajas:

Virtuaalne reaalsus

YouTube võimaldab juba luua ka 360 video otseülekandeid, mis annab virutaalreaalsuse arengule palju juurde, sest see võimaldab vaataja viia just samal ajal kuid mujal toimuva tegevuse keskmesse.

gopro 360Kujutage ette panoraam-otsepilti rannapuhkusel viibiva sõbra kaamerast (või siis parem mitte), vaadet kontserdi esireast, langevarjuhüppest, köieronimisest ja delfiinidega koos sõitmisest vms. Ja nüüd kujutage ette, et see toimub samal ajal.

Sisuliselt saab juba täna suhteliselt soodsalt teha lahenduse, kus otseülekandega kaamerat kandev isik võtaks vastu otsuseid sotsiaalmeedia kommentaaridest või näiteks Skype põhiselt. Sellisel juhul saab virtuaalreaalsus palju reaalsemaks, kui vaatajal oleks võimalik otsustada, kuhu kaamera edasi liigub, mida isik edasi teeb või ütleb.

Seoses tehnikahindade langemise ning Facebooki ning YouTube võimekuse tõusuga on 360 virtuaal saamas üha rohkem reaalsuseks ning selle asemel, et küsida, “kas mäletad veel“, on tegemist lahendusega, mille suurem tulevik on alles ees.