Videote jagamise platvorm Vimeo on sotsiaalmeedia ajastul, kus YouTube kõrval räägitakse peamiselt Facebooki video tõusust, teenimatult tahaplaanile jäänud. Kunstihuvilisi ja filmitegijaid koondav platvorm omab samuti sotsiaalmeedia mõistet ning meeldib kõigile neile, keda reklaamid häirivad.

Vimeo on tuletatud sõnadest video ja me ning on anagramm sõnast movie. Kui varasemalt räägiti, et Vimeol on YouTubest parem pildikvaliteet, siis täna on Vimeo eelisteks peamiselt tasuliste kontode lisad.

Vimeo Basic (tasuta)

Vimeo Basic

Vimeost “maitse saamiseks” on olemas tasuta, kuid väga piiratud võimalustega Basic lahendus, mis võimaldab nädalas vaid 500MB videomaterjali üles laadida. Kui videofail juhtub olema suurem kui 500MB, siis tuleb see kas väiksemaks konventeerida või teha upgrade tasulisele versioonile. Lisaks võib olla küllaltki frustreeriv videomahu nädalapiirang ja kui kiire on, siis ka video üleslaadimise aeg.

Basic konto peamiseks eeliseks on videole parooli panemise võimalus. Sedasi on hea jagada privaatseks vaatamiseks mõeldud pulmavideo linki. YouTubes on analoogne võimalus teha video registriväliseks, kuid siis on oht, et Facebookis jagamisel saab see tahtmatult kõigile avalikuks.

Vimeo Plus (49EUR +KM)

Vimeo Plus

“Kõigile mõeldud” Vimeo Plus kontoga saab nädalas üles laadida 5GB ulatuses materjali ning ka aastane mahupiirang on 10 korda suurem (250GB).

Tasuline konto tähendab võimalust videoakna välimust muuta, näiteks võtta sellelt ära Vimeo logo ja jagamisvõimalused. Lisaks saab video lõppu lisada lingi mõnele välisele veebilehele, valitud videotele, lisada valitud teksti vms.

Olulise täiendusena on võimalik teha kontol olevate videote vaatamine nähtavaks ainult määratud veebilehtedel. Sedasi on kõige lihtsam teha tasulisi koolitusi, kus videomaterjali on võimalik näha vaid kodulehe alamlehel, kus vaatamiseks saab tekitada tasulise lahenduse.

Vimeo PRO (159EUR +KM)

Vimeo PRO

Ettevõtetele ja professionaalidele mõeldud PRO lahendus pakub kõike eelpool mainitut, kuid oluliselt suurema ehk 20GB nädalase- ja 1000GB aastase limiidiga. Kui on soov nädalas 20GB rohkem laadida, siis algavad erilahendused 999 USD aastas.

Kujundusliku täiendusena on videole võimalik lisada oma logo, kuid oluliselt tähtsam on võimalus videole lisada “annetuskast” või piletihind.

Tip Jar lisab video vaatajale võimaluse üleslaadijale annetus teha, kuid Vimeo on Demand lahenduse kaudu saab video(seeriale) luua müügilehe, mille tulust teenib müüja 90%.

Eesti filmitegijad võiksid tõsiselt mõelda PRO konto kasutamisele, sest Vimeo on Demand abil saab luua lihtsaid tasulisi müügilehti toodetud filmidele, mis juba kinoeetrist maas.

Kokkuvõte

Vimeo meeldib paljudele eelkõige seetõttu, et see on reklaamivaba. Kuna paljud pole nõus reklaamivabastuse või täiendavate võimaluste eest maksma, siis Vimeo Basic konto kasutamine võib pigem frustreeriv olla.

Tasulised Vimeo Plus ja PRO kontod on aga oluliselt paremate tehniliste võimalustega kui YouTube või Facebooki videolahendused, eriti kui on tegemist videote linkimisega välistele veebilehtedele või on plaan videomaterjali müügiga tegeleda. Sotsiaalmeedia kasutamise ja Google otsingutulemuste mõttes jääb Vimeo videogigantidest siiski kaugele maha.