Esimene samm online koolituse loomisel võib pikas perspektiivis olla elumuutev, kuna esialgsest kõrvaltegevusest võib saada põhitöö. Võimalik, et selle kriisi lõppedes on mõni ettevõte sedasi ümber kohandunud, et vana ärimudeli juurde tagasi ei lähe. Näiteks mõni koolitusfirma võib edaspidi jätkata vaid või peamiselt veebikoolitustega.

Oma koolituse teema valimisel alusta sellest, milles oled tugev. Näiteks:

Senise töö oskused ja teadmised. Oled mõne programmi endale selgeks saanud ja suudad seda ka teistele õpetada?

Kirg või hobi. Põhitöö kõrvalt tegeled fotograafiaga, lilleseadete või koerte treenimisega?

Miski, mida Sinu käest juba küsitakse. Kellelgi on mure ja sul on lahendus.

Esialgu tasub kõik mõtted paberile panna ja mitte muretseda, kas selle kohta on nõudlust või kui suur on konkurents. Teema kirjapanekul tasub olla võimalikult konkreetne ehk fotograafia asemel mõtle, kas sinu teema on drooni, kinnisvara või buduaarifotograafia.

Teema valideerimine

Enne koolituse loomist googelda, kes selles vallas juba tegutsevad, otsi mida YouTubest saab tasuta õppida ning vaata ka kas leiad ka infot ka Udemy ca 150 000 koolituse seas. Kui on, siis oled õigel teel. Kui mitte, siis oled kullaaugus või suurema tõenäosusega kuskil mustemas augus. Selle teada saamiseks tee uuring võimalike huviliste seas. Kui sa oma sõprade ja tuttavate seast ei leia vähemalt 10 huvilist, kes teemast oleks huvitatud, siis tõenäoliselt ei ole neid olemas. Pane kokku oma esialgne kava ja saada sihtgrupile ülevaatamiseks ja tagasisideks. Sellest on hilisemal kursuse loomisel palju abi.

Mõne asjalikuma olemasoleva koolituse puhul võid selle ka läbida – saad teada, kas tead ikka kõike ning ka seda kuidas teised on koolituse kokku pannud. Kui koolitus ei olnud asjalik või muul viisil ei meeldinud, siis 14-30 päeva jooksul on alati õigus raha tagasi saada.

Koolituse eelmüük

Enne kursuse loomist tasub kokku panna lihtne maandumisleht, milles kursust tutvustad ja mõne prääniku ära annad. Maandumislehel on ainult üks eesmärk – saada teemast huvitatud inimeste e-mailid. GetResponse abil saad täiesti nullist poole tunniga üles lihtsa, kuid töötava ja e-maile koguva maandumislehe. GetResponse on kuu aega tasuta, mille jooksul saad kuni 1000 e-maili koguda. See on enam kui piisav, et saada aru, kas koolituse kohta võiks olla huvi.

Näiteks kui ma sooviksin teha koolituse sellest kuidas videokoolitusi eesti keeles ise luua, siis esmalt võiksin teha mõne sisuka .pdfi ning mõned videod. Seejärel maandumislehe, milles prääniku abil kogun kokku huviliste e-mailid. Kuu aja jooksul, kui huviliste arv on selge, saan otsustada, kas neid on piisavalt, et põhjalikumat koolitust hakata üldse looma.

Tegemist on 10-minutiga loodud lihtsa maandumislehe näidis-ekraanipildiga.

Exceli näide

Üks mu videopartnerist sõber teab palju Excelist ja Google Sheetidest. Sedasi, et pakub ettevõtetele tabelarveutuse teenuslahendust, mida isegi olen ostnud, et ca 7000+ realisest failist õiged andmed kiirelt kätte saada.

Udemys on üle 5,2 miljoni inimese Exceli koolitustele registreerinud. Exceli koolitusi on selles hektel 1442 (119 tasuta), millele lisandub Excel VBA 226 koolitust, millest 14 tasuta. Udemy teeb tihti kampaaniaid, milles 150-200 USD hinnalipikuga koolitused saab kätte 10-20 USD.

Exceli koolitusi pakuvad ka Eesti koolitusettevõtted. Salvestatud kujul koolituste hinnad algavad 59+km, videokonverentsi vahendusel keskmiselt 250-400 eurot+km. Siin võiks olla ruumi mõne asjaliku ja soodsa salvestatud koolituse näol, kuid enne peaks huvi testima.

Oma laulu ei leia ma üles

Valter Ojakääru tuntud lugu lõppes sõnadega: “… igaühel on siin oma laul ja ma oma ei leiagi üles.” Ilmselt on nende sõnade mõte käinud peast läbi paljudel, kes on kasvõi korraks mõelnud oma koolituse loomise peale. Sama kehtib ka tuhandete startupide kohta, kes on üritanud turule tulla valdkondades, kus analoogse teenuse pakkujaid on juba kümneid olemas. Mõlema puhul on 100% kaotanud vaid need, kelle mõte ongi jäänud vaid mõtteks.

Sisuka online koolituse tegemine nullist on minimaalselt nädala aja kodutöö. Kuigi paljudel võib tänases olukorras selleks isegi aega olla, siis see ei pruugi olla mõistlik, sest tõenäosus on väike, et esimese korraga “oma laulu” sedasi üles leiad. Alusta sellest, et paned 95% kõikidest oma valdkonna teadmistest paberile. Ideid võiks olla minimaalselt 5+ lehekülge. Tee selle kõrvale kasvõi telefoniga vähemalt üks 5-10 minutiline video, sest sedasi on test personaalsem. Peaksid saama ühe päevaga hakkama.

Seejärel tee GetResponse või muu lahenduse abil tasuta maandumisleht, kus jagad need teadmised kõigile, kes selleks Sulle oma e-maili annavad. Siis tunnetad juba ise ära, kas võtad sisukama koolituse ette, mille käigus kindlasti avastad endale uusi asju ja saad juba 150% oma uutest teadmistest koolituse näol müüa või kui huvi ei olnud, siis vähemalt proovisid.

Kellel ideed paberil ja esimene klipp purgis saab soovi korral tasuta tagasiside.