Selle kriisi elavad kõige paremini üle need, kes kohanduvad ja midagi uut õpivad. Internetipõhine õppimine ja õpetamine on hetkel saanud olulisemaks kui kunagi varem, sest palju muid viise, vähemalt mõnda aega, ei ole.

Õpinguplatvorme on tuhandeid, koolitusi miljoneid. Tasulisi ja tasuta. Võid õppida programmeerimist, kujundamist, make-upi, meediat, äri, fotograafiat, meditatsiooni või mis iganes huvi pakub. IT-lektori rollist võid leida mõne tundmatu nimega hindu, kuid saad võtta ka Stephen Curry korvpallitrenni, Samuel L. Jacksoni näitlemisklassi või Garry Kasparovi maletunnid.

Videokoolituse loomine

Paljude jaoks on uus asi ka internetipõhine õpetamine. Kui siiani olid videokoolitused ja e-kursused vaid üheks lisavõimaluseks, siis hetkel on see ainus võimalus, kuidas oma teadmisi jagada. Viise ja võimalusi on liiga palju – otseülekanne (veebiseminar, videokonverets vms) või salvestatud koolitus, tasuline või tasuta, oma veebilehel või mõnel koolitusplatvormil, eesti, inglise, vene või hiina keeles. Õiget vastust, millist teed valida, ei ole.

Otseülekanne vs salvestatud

Otseülekanded (veebiseminiarid, videokonverentsid) on tänaseks igapäevased ka neile, kes varem nendega kokku ei puutunud. Microsoft Teams, Google Meet, Skype, Zoom jne. Kuna ühes ruumis enam kohtuda ei saa, siis tuleb üle minna e-kanalitele, mille kaudu on tänaseks jagatud isegi koondamisteateid.

Otseülekandel on mitmeid eeliseid:

Koolitust on lihtne ja soodne korraldada. Piisab vaid internetiühendusega arvutist, millel on veebikaamera ja mikrofon. Ära jäävad ruumi rendi, kohvipauside, transpordi ja muud kulud.

Koolitus on personaalsem – kuigi ülekande ajal on inimesed eri asukohtades, on nad siiski seda tegemas ühel ajal, mis võimaldab esitada küsimusi, saada kohest tagasisidet ning teha pea kõike, mis tavalisel füüsilisel koolitusel.

Ajastamine distsiplineerib osalejaid – kui koolitus algab kell 14:00, siis tuleb ka kell 14:00 arvuti taga olla ning lõpuni vastu pidada.

Salvestatud koolituse eelised:

Salvestatud koolitust on võimalik piiramatu arv kordi müüa.

Koolitus on kompaktsem, kuna montaaži abil on videost võimalik välja võtta kõik mitteolulised osad ehk anda rohkem sisu lühema ajaga. Video kvaliteet on samuti parem kui otseülekandes loodud lahenduse puhul.

Osaleja saab koolitust vaadata endale sobival ajal, vajadusel panna pausile, et mõnda teemasse süveneda jne.

Kokkuvõttes ei saa öelda, et üks lahendus on teisest parem, sõltub olukorrast. Aktuaalsemad teemad tasub hoida live formaadis, kuid skaleerumise mõttes on salvestatud koolitusel suurem perspektiiv.

Tasuline vs tasuta

Paljud live-koolitused on täna tasuta. Koolitaja hoiab sihtgrupiga sidet, kuid võib sellega ka mõnda muud teenust müüa. Näiteks internetiturundaja võib teha tasuta videokoolituse veebilehtede korrastamisest, kui ta selleläbi toob omale kliente, kes veebilehe korrastamise teenuse sisse ostavad.

Tasuta koolitusi on ka oluliselt lihtsam ja soodsam teha, salvestatud versiooni puhul näiteks YouTubes jagada. Viimase puhul saab kasutada ka ajastamise lahendust, kus salvestatud koolitus saab endale kindla algusaja, a’la kell 20:00.

Tasulise koolituse tegemine on keerulisem ning ajamahukam, sest eraldi tuleb tegeleda ka platvormiga, millel koolitust müüa ning kindlasti ka müügiga, et koolituse loomiseks kulutatud aeg ja raha end tagasi teeniks.

Keele valik

Keel määrab ära turu suuruse. Inglise- või venekeelse koolitusega on oluliselt suuremad võimalused maailmas läbi lüüa. Samas on konkurents kordades kõrgem ning nõrgema keeleoskusega on raskem läbi lüüa.

Kindlasti on ka eestikeelsetel koolitustel lähiajal suurem turg kui siiani.

Koolitusplatvormi valik

Otseülekande ehk veebiseminaride tasuline lahendus on lihtne. Osalejad maksavad ära koolituse tasu ning saavad selle kohta privaatse lingi või parooli, mille abil saab koolitusest osa võtta. Näiteks Eesti Kaubandus-Tööstuskoda teeb 3. aprillil veebiseminari, kus vandeadvokaat Tambet Toomela räägib Töötukassa meetmetest ning sundpuhkustest, koondamistest ja muudest tööõiguste regulatsioonidest kehtivas eriolukorras. Koolitusele registreerujad saavad Zoom keskkonna lingi e-maili teel.

Tasuliste salvestatud koolituste jagamisel vajab platvormide valik ja nende võimalused aga eraldi lugu. Hetkel võtan senised teadmised kokku kahe valiku alla.

1. Luua oma koolituste veebilehekülg. Seda on võimalik teha, kasutades mõnda olemasolevat LMS (Learning Management System) lahendust või WordPressi teemat/pluginat.

2. Kasutada koolituseks mõnda olemasolevat koolitusplatvormi. Ka siin on valikuid rohkem kui mitu, kus üheks peamiseks erinevuseks on hinnastamine – tasuta, kuu- või aastamaksega, protsent igalt müügilt jne.

Alusta õppimisest

Uue normaalsusega peavad täna harjuma mitte ainult koolitusfirmad, vaid ka need, kelle teenuseid pole muul viisil võimalik enam müüa. Ümber peavad kohanduma “pillimehed, baaridaamid, näitlejad ja advokaadid” ning pea kõik teised, kellest Kuldne Trio kunagi laulis. Videokoolituste loomine on selleks üks võimalus. Alustada tasub oma teema valimisest ning juba olemasolevate online kursustega tutvumisest.

Järgmistes lugudes räägin kuidas teemat valida ja kursust luua ning platvormidest, millel koolitust jagada. Liitu Videoturundus.ee FB lehega ja saad esimeste seas teada.