Valimisteks suhteliselt suuri summasi kulutavad erakonnad on nende valmiste lõpusirgel teinud mitmeid lihtsalt vigu, mida tõenäoliselt ükski YouTube kasutaja väga hästi ei mõista.

1) Virisemise maailmameister

Reformierakond, kes oma virisemise maailmameistri videole YouTubes on ostnud DELFIs esilehe klikitava lingi ning saanud selle jagamisega üle 40 000 vaatamise, on video ilma kirjelduseta ning edasisuunamisvõimalusteta laadinud eraldi kontole Virisemise Maailmameister (millel URL võtmata).

No ***** – videol ei ole ju midagi viga ning sellele kulutatud hunnik pappi ning vaatamisi pea veerand, mis Reform on oma konto ajaloos kõikidele videotele kokku saanud – miks seda ei saanud oma kanalis jagada? Niikuinii kõigile selge, millega tegemist.

2) Edgar Savisaar vs Michael Jackson

Õhtulehe väidetavad nalja****hambad on teinud video Savisaare loost “We Are The World” muusikaga. Võtan ampsu oma mütsist, kui sellel mingid poliitilist tagapõhja ei ole… ehk ****hammas tegi selle lihtsalt funni pärast. 15 000+ vaatamist ja jällegi eraldi loodud kanal “Eesti You Tube”:

Võimalik põhjendus – IRL tegi reklaami, kuid taustamuusika osas ei ole autoriõiguseid, mistõttu loodi selleks eraldi kanal. 

3) Ansip ja Ülemiste vanake

Härra Toomas Ükssarvik, kelle YouTube kanalis on kokku 2 videot, teine neist ilmselge IRLi reklaam on saanud Ülemiste vanakesele üle 15 000+ vaatamise ja ullikese Õhtulehe ajakirjaniku artikli selle kohta.

Ilmselt kardeti samuti teiste videote autoriõiguste osas. 

Kokkuvõte

Olukorras, kus omal konto olemas on videole eraldi YouTube konto loomine põhjendatud vaid olukorras, kus sa ei soovi, et teised teada saaks, kes on video taga. Teine põhjendus on autoriõiguste küsimus.

Kui tegemist kõige ehtsama reklaamiga või soovid sellest oma fännide seas ka pikemas perspektiivis kasu saada, siis tasub see laadida oma kanalisse.

Kui mõni vastutav turundaja või agentuur seda lugu loeb, siis Sepo Seemann ütles ca 10 aastat tagasi ühes reklaamis kuldsed sõnad – “Te ei tea, aga te uurige!”