Valimised 2013: erakonnad sotsiaalmeedias

Aasta pärast toimuvad kohalike omavalitsuste volikogude valimised, mis tähendab, et mida päev edasi, seda rohkem saame vanu ja uusi poliitnägusi ja -tegusi aktiivsemalt ka arvutiekraanilt näha.

Vahetult enne viimaseid Riigikogu valimisi kajastas online meedia, kuidas erakonnad sotsiaalmeedat ära kasutavad, siin blogis vaatasime 2011. aasta alguses kuidas Eesti erakonnad YouTubes tegutsevad.

Aasta enne valimisi

Selle postituse mõte on teha (statistiline) lühikokkuvõte, mis seisus on erakondade Facebooki ja YouTube kontod aasta enne valimisi. Lisaks mõned soovitused, eriti mis puudutavad online video kasutamist.

Loodan, et mõni ajakirjanik või riigiteaduste tudeng saab siit järgmisel aastal statistilist infot ja inspiratsiooni teha artikkel või lõputöö erakondade sotsiaalmeeda kasutusest.

Üldjuhul erakonnad teatud määral distantseeurvad end noortekogude tegemistest, mistõttu on noorteühenduste sotsiaalmeedia kanalid eraldi välja toodud.

Facebook ja fännid

  1. Reformierakond: 2820, reforminoored: 1053 fänni
  2. Sotsiaaldemokraatlik Erakond: 1373, noored sotsiaaldemokraadid: 729 fänni
  3. Isamaa ja Res Publica Liit: 1199, IRL noored: 496 fänni.
  4. Keskerakond: 405, kesknoored: 249 fänni.

Ülal asuvatele numbritele klikkides võib näha, et kõik erakonnad ning nende noortekogud on aktiivsed Facebooki kasutajad, kusjuures kõigil on ära kasutatud nii päise kui profiilipildid.

Fännide arvu poolest juhib aasta enne valimisi tabelit Reformierakond, kui võrrelda fännide arvu erakonna registreeritud liikmete arvuga, siis juhivad sotsid:

  1. SDE (4612 liiget / 1373 fänni) = 30%
  2. Reformierakond (10 216 liiget / 2820 fännI) = 28%
  3. IRL (9718 liiget / 1199 fänni) = 12%
  4. Keskerakond (12 583 liiget / 405 fänni) = 3%

Erakonna liikmeks astumine tähendab avalduse kirjutamist, allkirja andmist jne ehk on oluliselt keerulisem kui Facebooki fännilehega liitumine. Eesmärk vähemalt pool liikmeskonda enne valimisi fänniks saada, võiks igal erakonnal olla.

Fännide arvust on tähtsamal kohal kanali sisu, aga suures plaanis tehakse seda tööd hästi.

Kanalite linkimine

Kui Keskerakond välja arvata, siis kõik teised on erakondade ja noorteühenduste kodulehtedel Facebooki lingi ja liitumise võimaluse välja toonud.

YouTube kanali on oma veebis välja toonud vaid Noored Sotsiaaldemokraadid ning Isamaa ja Res Publica Liit.

Kodulehed ja sotsiaalmeediakanalid peavad olema omavahel ühendatud! Soovitavalt esilehelt ja ühe kliki kaugusel.

Erakonnad YouTubes

Kõikidel parlamendi erakondadel on oma YouTube kanal. Allolevalt nende järjestus videote vaatamiste arvu järgi. Lisatud ka videote ning kanali tellijate ehk “YouTube fännide” arvud.

1) IRL: (217 842 vaatamist / 106 videot / 53 tellijat)

2) Keskerakond (209 970 vaatamist / 98 videot / 45 tellijat)

3) Reformierakond (98 342 vaatamist / 103 videot / 60 tellijat)

4) SDE (29 574 vaatamist / 79 videot / 28 tellijat)

Mõtted ja soovitused

Online video on lihtne ja soodne viis massideni jõudmiseks, näiteks Keskerakonnal on videote vaatamisi ca samapalju kui viimastel KOV saadud hääli (207 565). Siiski on online video potentsiaal kõigil erakondadel korralikult kasutamata, sest enamus kanalites olevad videod on valimisreklaamid, mitte sisu, mida vaataja sooviks näha.

Samas usun, et lähima aasta jooksul asi muutub, kui mitte videote sisu osas, siis vaatajanumbrites. Ennustan, et vähemalt üks erakonna kanal kogub aastaga kokku üle poole miljoni vaatamise.

Üks lihtsamaid viise huvitava sisuga videosi toota on salvestada erakonna konverentse. Näiteks IRL jagab oma YouTube kanalis “20 aastat Mart Laari esimesest valitsusest” konverentsi lõpukõnet:

httpv://www.youtube.com/watch?v=_bEqV2MNXTM

Sotsiaaldemokraadid jagavad oma YouTube kanalis inimkaubanduse vastase foorumi “Äri, seks ja poliitika” videokokkuvõtteid, kus kolmanda osa peapanelist oli sotsiaaldemokraat Andres Anvelt.

httpv://www.youtube.com/watch?v=035JOOsIDLE

Kanali linkimise ja kujunduse osas võiksid teised erakonnad sotsidest eeskuju võtta, kes annavad külastajale võimaluse edasi minna kodulehele, Facebooki jne. Kanali taustapildina kasutavad sotsid oma kodulehe tausta.

Samuti ei kasuta teised erakonnad võimalust ühte videot esile tuua. Kas selleks peaks sotside näitel olema viimane telereklaam, on iseküsimus.

Kesk- ja Reformierakonnal on viimased videod rohkem kui aasta vanused, mis näitab, et valimiste vahelise perioodil palju ei panustata.

Erakondade noortekogud YouTubes

1) Reforminoored (10 612 vaatamist / 14 videot / 8 tellijat)

2) Noored Sotsiaaldemokraadid (10 360 / 12 videot / 18 tellijat)

3) IRL Noored (1236 vaatamist / 2 videot / 1 tellija)

4) Kesknoored (262 vaatamist / 2 videot / 1 tellija)

Kesknoortel on ka teine kanal, kus üle 28 500 video vaatamise, kuid milles viimased tegevused pärinevad 5 aasta tagant. Võimalik, et paroolid on kadunud ja seetõttu uus kanal loodud.

Mõtted ja soovitused

Erakondade noortekogud kasutavad eraldi YouTube kanaleid. Võimalik, et põhjusega. Samas on noored sisuloomes veelgi nõrgemad, näiteks IRLi ja Kesknoorte kanalis on vaid 2 videot. Oma koosolekutest ja -olemistest lihtsate videote tootmist peaks iga noor teha oskama.

Kanali kujundamise ja linkimisega peaksid noored samuti paremini hakkama saama. Ka siin võiks eeskuju võtta noorsotsidest, kellel on ainsana YouTube jaoks loodud taustapilt, mis on suhteliselt harv nähtus, mitte ainult poliitilisel maastikul.

Ühe video esiletoomist ei kasuta samuti peale sotside teised noorteühendused. Esiletoodud video võiks samas olla organisatsiooni tutvustus, mitte Sven Mikseri mõtteavaldus.

Kokkuvõte

Aasta pärast on valimiste võitjad teada. Kindlasti on tulemustes suur roll ka sotsiaalmeedia kasutamisel. Kui Facebooki kasutatakse aktiivselt ka valimiste vahelisel ajal, siis YouTube ja online video potentsiaal on suures osas jäetud kasutamata.

Siiski on veel aega ja kindlasti saame erakondade videokontodel näha nii huvitavaid debattide videosi, kui traditsioonilist puuga-pähe-tossureklaami. Meelelahutusest rohkem ootaks asjalikku sisu ning ausust ja julgust jääda oma sõnade juurde. YouTube video peitmine on suhteliselt alatu võte.

Kui sul on mõni poliit-sõber ja arvad, et sellest loost võiks talle kasu olla, siis jaga talle seda linki, lihtsaim viis on vajutada like;)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga