Uus funktsioon YouTube kanali avalehel

YouTube uus funktsioon

Alates tänasest (20. november 2023) on YouTube kanalitel uus jaotis, mis kannab nime “Teile” (või “For You”, oleneb kasutavast keelest). Mis see on ja miks peaksid oma kanali kohandamise seaded kiirelt üle vaatama?

Senini oli YouTube kanali esilehel võimalik välja tuua järgmised jaotised: 

  1. Treiler neile, kes ei ole kanalit tellinud.
  2. Video neile, kes on kanali juba tellinud. 
  3. Esiletoodud jaotised. Vaikimisi on selles neli: lühivideod, üleslaadimised, loodud esitusloendid ja tellimused (mille olete avalikuks muutnud).  

Tänasest lisandus neile uus jaotis “Teile”, mis on YouTube poolt automaagiline ehk see pakub igale kanali vaatajale sinu videote valiku vastavalt nende eelistustele ja varasematele vaatamistele.

YouTube kanali esilehe paigutus

Eesti ettevõtete ja organisatsioonide YouTube kanali üheks peamiseks veaks on see, et kanali esileht ei ole kohandatud. Kanali avalehe paigutust saab lihtsalt teha logises YouTube sisse, valides ülalt paremalt “YouTube Studio” ja seejärel alt vasakult menüüst “Kohandamine”. Esimesena avaneb valik “Paigutus”.

Avalehe soovituslik paigutus

Kuigi kanali treiler ja video neile, kes kanali on tellinud võib olla ka sama video, võiksid ettevõtted mõelda eraldi kanali treileri loomisele. 

Kohe selle alla ilmub alates tänasest uus jaotis “Teile”. Soovitan seda igal juhul kasutada. Saad selle kohta lugeda pikemalt siit. Kuna kanalid ja nendel olev sisu on erinev, ei saa anda ühest soovitust kõigile. Minu hinnangul võiks siiski teha järgmise valiku.

Sellise valiku korral näitab YouTube kanali uudistajatele esimeste seas automaagilist valikut sinu viimase aasta pikemate videote seas. Ja tundub, et teeb seda suuremate väikepiltidega kui allolevate esiletootud jaotiste seas.

Kanalid, mis toodavad palju lühiklippe ehk Shortse võivad ka selle valiku jätta, kuid see tähendab, et see tuleb pikemate videote arvelt. Kui Shortsi eesmärk on viia vaataja pikemat videot vaatama, siis on parem, kui Shorts valikust välja võtta. 

Otseülekandeid “surub” YouTube niikuinii, antud kohas ma seda valikut ei soovitaks, kuna see tähendab, et YouTube pakub seal sinu vanu otseülekandeid. 

Lisaks saad valida, kas valikusse satub kogu sinu sisu või ainult need videod, mida oled üles laadinud viimase 12 kuu jooksul. Enamus juhtudel on viimane valik parem, näiteks ka Mr. Beast ei soovi, et vaatajale seal mõnda tema 10-aasta tagust videot soovitataks. Kui viimase 12 kuu jooksul on klippe vähe laetud, siis võib kasutada ka kogu sisu. 

Esiletoodud jaotised

Viimaks saad valida kuni 12 rida esiletootud jaotisi. Enamus juhtudel sobib selleks “Üks esitlusloend“. Kindlasti tasuks jälgida, et esitlusloendid ehk playlistid oleks lisatud tähtsuse järjekorras.  

Mõnel juhul võib kasutada ka valikut “Populaarsed videod”, kuid see rida ei peaks olema esimeste seas. 

Mõnel juhul, näiteks Põllumajandusministeerium kasutab oma YouTube kanalil ühe reana lahendust “Esiletoodud kanalid”, tuuakse välja ka teiste ministeeriumite YouTube lingid. Seda tasub teha viimaste seas. 

Ministeeriumid YouTubes

Teisi kanaleid tasub välja tuua ainult põhjusega ja juhul kui tuuakse, siis tasub alati esiletootud kanalite omanikelt küsida ka vastuteenet. Paraku on teistel ministeeriumitel selles arenguruumi.

Kui midagi jäi keeruliseks, siis kirjuta ja küsi nõu. 

Personaaltreeneri soovitused

Soovid olla kursis YouTube'i ja tehisintellekti (AI) viimaste arengutega? Liitu uudiskirjaga ja saad iga kuu ülevaate. 

AiVideo.EE
etEstonian