28. veebruari Eesti Ekspressi digiversiooni esilehel oli lugu noortest, kes püüavad YouTubes (reklaamide) abil raha teenida.

Artiklis toodi välja ka Hong Kongi tütarlaps, kes teadmata põhjusel on oma kanali seadetes on asukohaks valinud Eesti. Kuna ta on kogunud üle 350 000 tellija ja saanud videotele kokku 28 miljonit vaatamist, siis tehniliselt on küll tegemist Eesti populaarseima ja vaadatuima kanaliga, kuid sisu osas ei seo seda meiega miski. Sama kehtib ka paari muu kanali kohta, mis on Eesti asukohamaaks valinud.

Eesti TOP 100

YouTubest saab riikide kohta populaarsuse edetabeleid välja selekteerida, kuid kahjuks puudub Eesti hetkel veel ametlikust valikust. Samas on veebilehti, kus kanalite statistikat jälgida, näiteks SocialBlade lehelt leiab Eesti TOP 100 YouTube kanalit nii tellijate kui videote vaatamiste arvu järgi:

(kliki pildile, et näha TOP 100)

Lühiülevaade tabeliseisule ütleb, et nii tellimiste kui video vaatamiste arvu poolest on valdav enamus populaarsemad kanaleid seotud kas mängude ülevaadete või muusikavideote levitamisega, vaid mõni üksik ettevõtte või organisatsiooni kanal (mille eesmärk ei ole videotel olevatelt reklaamidelt teenida) mahub TOP100 sisse.

Kuu aega tagasi väljatoodud loos Eesti populaarsemate YouTube kanalite osas on seis suures plaanis sama, kuid fännide arvult Eesti populaarseim ettevõtte kanal /CatapultFilms on viimase 28 päevaga kogunud üle 3000 tellija!

30 päevaga 3253 uut kanaliga liitunut viiks CatapultFilmsi ka Facebooki fännilehtede arvestuses kuu tegijate TOP 10 lähedale.

YouTube kanali tellija on jäänud sisuloomega rahule ning ootab suurema huviga järgmist lugu kui Facebooki fänn, kellest paljud on olnud vaid auhindade peal väljas. Ka jõuab sõnum YouTubes kõikide kanali tellijateni, mitte ei nõuta selle eest raha (vs Facebooki promote post).

25 miljonit vaatamist

Tõenäoliselt on paljud lapsevanemad olnud õnnelikud Jänku-Jussi videoklippide üle, mis on andnud aega puhkuseks või millegi muuga tegelemiseks. 25 miljonit vaatamist peamiselt eestikeelse sisuga YouTube.com/Lastekas kontol näitab, et sihtgrupp on videosi korduvalt vaadanud (statistiliselt iga eestlane ca 20 korda;).

Tegemist on Eesti edukaima organisatsiooni või ettevõtte videokanaliga, millel ka sisu peamiselt eestikeelne. Eestist alguse saanud Teeme Ära / Let’s Do It World YouTube videotel on ligi 13 miljonit vaatamist, rohke sisuga Rahvusringhääling on pea 8 miljoniga kolmas.

NB: 10 populaarsemal Jänku-Jussi videol on rohkem vaatamisi kui telekanalite nädala TOPis. Populaarseimat videot on vaadatud samapalju kui Vabariigi Presidendi vastuvõttu ETVst.

Kanali tellijad või video vaatamised?

Kanali tellijatest on kasu vaid juhul, kui toodad sellesse sisu (stiilis Facebooki fännidest on kasu kui teed fännilehel postitusi). Seega, kui plaanid YouTube kanalisse laadida vaid ühe või mõne ettevõtte tutvustusvideo, siis ei ole kanali tellijate hankimisel erilist mõtet – keskendu parem video optimeerimisele ja levitamisele.

Kui toodad regulaarset videosisu, siis pikemas perspektiivis on kanali tellijate arvu suurendamine olulisem kui eraldi iga video jagamisega tegelemine, sest kanali tellijad annavad olulise panuse ka sisu levitamisel.

Kasutamata võimalus?

Regulaarset videosisu loovad Eestis paljud, kuid vähesed jagavad seda YouTubes. Video tootmine on kordades aeganõudvam ja kulukam kui selle üleslaadimine, seega võiks ka oma lahenduste olemasolu puhul mõelda selle jagamisele mitmetes keskkondades. Telekanalite puhul eraldi online videosisu tootmisele. 

Delfi peatoimetaja Urmo Soonvald arutas peale DELFI TV aastapäeva ülekandeid selle õppetunde ja vaatajanumbreid. Kuigi oma videolahenduse omamine võib olla hea mõte (DELFI puhul DELFI TV), siis sisu võiks lisaks  jagada keskkonnas, mis pakub paremat kvaliteeti, on tähtsam optimeerimise mõttes ning millel on kordades rohkem kasutajaid.

Ka Postimees on agar online video tootja. Aastaga on kogutud oma lihtsatele klippidele üle 750 000 vaatamise. Kui kanaliga tegeletaks sama teadlikult ja sisukalt kui 95 000 fänniga Facebooki lehega, võiks vaatajate arvu varsti miljonites lugeda.

Online meedia, mis aegamisi video formaati testib, on võrreldes televisiooniga video produktsiooni alal suhteliselt algaja, kuid telemeedia, kus videosisu toodetakse iga päev mitmetes tundides, on online maailmas oluliselt suurem võhik (v.a. Rahvusringhääling).

Kanal2 ja TV3 võiksid tõsiselt mõelda oma videosisu laadimisele ka YouTube keskkonda. Väga kiiresti saaks sedasi jõuda suurte vaatajatenumbriteni, keda huvitavate trailerite ja “poolikuks jäänud lugudega” annaks teleekraanile edasi suunata.

Mõlema telekanali veebilehed on aga külastamist mittekutsuvad reklaambukletid:

Lisaks meediakanalitele võiksid ka mitmed teised sotsiaalmeedias tegutsevad ettevõtjad (METRIX.station.ee “Äri” kategoorias on üle 1200 FB lehe!) mõelda videote loomisele ja jagamisele ning oma fännibaasi tekitamisele YouTubes.

Kokkuvõte

Eesti TOP100 YouTube kanali seas on vaid mõned üksikud ettevõtted ja organisatsioonid, võimaluse on kasutamata jätnud isegi videosisu loojad, näiteks meediakanalid. Tõenäoliselt need, kes esimesena ärkavad ja võimalust ära kasutavad, saavad pikemas perspektiivis rohkem tähelepanu.

Kui arvad, et TOP100 seas võiks olla rohkem kvaliteeti, siis mõttele saad kaasa aidata allolevale “meeldib/like” nupule vajutades. Endiselt saavad tasuta soovitusi/mõtteid YouTube kanalid, mis siia kommentaariumisse lingitakse.