Teleprogrammid erinevatel platvormidel (BBC näitel)

Hetkel TLÜ suveülikooli raames toimuva “Management of Digital Content Industries” kursusel rääkis Londoni ülikooli õppejõud ja BBC multiplatvormi kasutamise üks rajajaid James Bennet rahvustelevisiooni rollist ja võimalustest ristmeedia kanalite kasutamisel.

Estiteks defineeris ta multiplatvormi kui televisiooni põhise erinevate platvormide kasutuse ehk multiplatvormide kasutamisest rääkides on televisioon alati tähtsal kohal.

2000-alguses tõi Channel4 Suurbritannias ekraanile BigBrotheri seriaali, millel oli oma veebileht, kus interneti vahendusel sai 24h osalejaid jälgida, neile kaasa elada ja kommenteerida. Veebileht sai mõneks ajaks Euroopas kõige vaadatuimaks!

BBC vastas jõulise teadandega, et iga nende programm on edaspidi seotud multiplatvormide kasutusega, iga programm sai omale interaktiivse veebilehe ning palju muid lahendusi. BBC veeb muutus kiirelt UK vaadatuimaks ning tänaseni on see TOP10 sees.

2008. aastal tõstatas meedimagnaat Rupert Murdoch (ei teadnudki, et üks tema naistest oli Eesti päritolu) jt küsimuse, et miks rahvustelevisioon kulutab küllaltki suuri rahasummasi mitteeesmärgipõhiselt, sest interaktiivsete lahenduste loomine jne ei olnud just kõige odavam lõbu ning oli küsitav, kuidas need on seotud rahvustelevisiooni eesmärkidega. Tulemuseks võeti kogu online rahastus BBC-lt ära.

2009. aastast algas ajastu – “I get the web”. YouTube võimaldas toona vaid kuni 10-minutilisi klippe ning BBC alustas oma I-Playeriga ehk telesisu hakati jagama internetis oma playeri vahendusel. Ka teleprodutsentidele tundus teema nüüd oluliselt lihtsam ja arusaadavam…

Üsna pea aga mõisteti, et internet vajab erinevat sisu ja lähenemist kui teleekraan. Samas tehniliste võimekuste ja teadmiste olemasolul on BBC tänaseks üks edukamaid mutliplatvormide kasutajaid maailmas.

Rahvustelevisiooni roll?

Üks läbiviidud uuringu, mis viidi läbi BBC juhtkonnast kuni rohujuure operaatorini, andis kokkuvõtva vastuse küsimusele rahvusringhäälingu rollist ühiskonnas, mida võiks kokku võtta kui inspireerival ja informeerival viisil muuta seda, mis toimub televiisoriekraanilt väljaspool.

Näide: FishFight

Üle poole ebasobivast kalalastist lasti surnuna Põhjamerre tagasi, kuna Euroopasse ei tohtinud või oli liiga kallis neid tuua. Telesaade kogus kokku üle 790 000 allkirja petitsioonile, mis sellise olukorra lõpetaks, kuid suutis teha seda ainult tänu sellele, et kasutati televisiooniväliseid kanaleid.

Embarrasing Bodies

Julge ja vastuolulise lähenemisega saade, mille veebileht jõudis esimese 36 tunniga 1,2 millioni vaatamiseni. Lisaks oli saade kollaste lehtede esikaantel ning mitmetel muudel platvormidel.

LandShare

LandShare projekt ühendab maaomanikud ja aednikuhuvilised. Ilma korraliku veebilahenduseta ei toimiks telesaade ning vastupidi.

Kas sellel projektil oleks ka Eestis minekut?

Mängi-kaasa-TV

Mitmed telemängud võimaldavad samal ajal kaasamängimist, a’la “Kes tahab saada miljonäriks?”, “Rahaauk” jne, sest inimesed saateid vaadates mängivad juba oma peades kaasa ehk pakuvad oma variante. Samas on tähtis mõelda, et MIKS kaasa mänguda ning kuidas integreerida samal ajal mängivad mängijad televisiooniga.

Lihtsaim viis on teadvustajal saate ajal öelda, et hetkel juhivad mehed, Lõuna-Eesti jne, kuid saab ka veel interaktiivsemalt.

Kokkuvõte

Rist- ja transmeedia lahendused erinevatel platvormidel on tihti televisiooni-põhised ning kuigi teleekraan jääb endiselt lean-back ja switch-off keskkonnaks, mille vaatamisel võib aju välja lülitada, saab ekraanil olev sisu olema edasi arendatud teistel platvormidel ning võimaldab vaatajal teemat lähemalt uurida, kaasa mängida, võistelda või muul viisil sellesse panustada.

Eesti telekanalid on BBC sarnastest lahendustest aastaid (ja ka suure eelarvehunniku võrra) maas, kuid ka tasuta YouTube kasutamisel ei ole jõutud kaugele. Üha rohkem lugusi on võimalik teistel ekraanidel ja platvormidel edasi rääkida ja arendada ning väga võimalik, et Henry Jenkinsi väljend “if it does not spread – it’s dead!” saab peagi osaks ka teleprogrammidele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga