Kuidas luua YouTube’ist oma tasuline voogedastusplatvorm?

Netflixi ülemaailmne edu on toonud Eestisse mitmeid uusi tegijaid – TeliaTV, GO3, Viaplay, Elisa Huub, ApolloTV jt. Kui Eesti Rahvusringhäälingu Jupiter välja arvata, siis kõik on kuutasuga lahendused.

Oma videosisu on ka senini olnud võimalik erinevatel platvormidel müüa, kuid kõik head lahendused on olnud peamiselt … tasulised. Oma lahenduse ehitamine on samuti kulukas ja mitmetel juhtudel mõtetu. 

Too oma YouTube kanalile igakuise kuumaksega tellijad

Eesti juutuuberid teenivad peamiselt videol olevate reklaamide pealt (50/50), nänni müügist, Patreonist, tootepaigutustest jms brändidega koostööst. Eksklusiivse videosisu müük ei ole olnud kõige tähtsam teema. Aga on ka valdkondi, kus YouTube võiks olla parim koht, kus seda teha. 

Esmalt tuleb pähe Eesti teater. Kui kümme aastat tagasi tegin ülevaate Eesti teatritest YouTube’is, siis Comedy Estonia alles alustas ega mahtunud TOP10 sekka. Tänaseks on Comedy Estonia rohkem kui 30 000 tellijaga ning 16 miljoni video vaatamisega YouTube’is populaarsem kui kõik ülejäänud Eesti teatrid kokku. 

Põhjus lihtne – kanali seitse populaarsemat videot (kokku üle 2,5M vaatamise) on täispikad etendused ehk seitsmel populaarsemal etendusel on keskmiselt 370 000 vaatamist. Eestis pole vist ülemäära palju etendusi, millel oleks selline publikuhuvi? Aga vaatajaid huvitab täispikk sisu, eriti kui see on tasuta kättesaadav.

Comedy Estonia

Tegemist on tänaseks kavast maha võetud etendustega, mis on üles laetud eelkõige oma tuntuse tõstmiseks ja tulevaste sündmuste promoks. Hetkel kavas olevaid ja tulevasi etendusi ei ole mõtet YouTube tasuta vaatamiseks üles laadida, sest see vähendaks kindlasti peamist tuluallikat ehk piletitulu. Aga kui selleks oleks tasuline kuumaksega lahendus? 

YouTube kuumaksega liikmeskond

Comedy Estonia peaks kvalifitseeruma YouTube Partner Programmi, mis tähendab, et kanalil peaks olema võimalik sisse lülitada tasuline liitumise võimalus. Tasulisi võimalusi saab luua mitmel tasemel, näiteks: 

  • Humorist – 4,99 eurot kuus. Eksklusiivne ligipääs uutele salvestustele. 
  • Koomik – 9,99 eurot kuus. Ekslusiivne ligipääs nii uutele salvestustele kui ka etenduste otseülekannetele.
  • Huumoripreemia laureaat – 49,99 eurot kuus. Lisaks eelnevale ka tasuta pääsmed etendustele, eksklusiivsed etendused jne. Überfänne ei tasu alahinnata.  

YouTube reklaamib kanali liikmeskonna jaoks erinevaid hüvesid – oma badged ja custom emojid, kuid kõige olulisemaks on members-only videod, kus näiteks kõige värskemad salvestused saab teha vaadatavaks ainult maksvatele liikmetele. Vanemad salvestused saavad endiselt olla kõigile vabalt kättesaadavad. 

Näiteks tuhat “Humoristi” ja viissada “Koomikut” tooks igakuist veebipiletitulu 10 000 eurot, millest 30% jätab YouTube endale. Head sisu pakkudes võib aga tasuline liikmeskond olla oluliselt suurem kui “tuhat humoristi”.  

Teised teatrid?

Mõned ütlevad, et teised ongi teatrid – Vanemuine, Draamateater, Rahvusooper Estonia, Linnateater, Endla Teater, Ugala Teater, Rakvere Teater jt. Kui aga Rahvusooper Estonia välja arvata, siis teised peaksid alustama tuhande kanali tellija saamisest. See ei tohiks olla keeruline, sest teatritel on sotsiaalmeedias kümneid tuhandeid fänne, keda saaks huvitavat sisu pakkudes oma YouTube kanalit tellima suunata.

Mõned teatrid on oma lahendusi juba teinud – lasteteater PiipJaTuut.TV pakub tasulist vaatamist ühe euro eest üks saade või kuus eurot kuus. Eesti Riiklik Sümfooniaorkester pakub ERSO.TV lehel kontserdite ülekandeid ja järelvaatamist tasuta, kuid võimalusega oma valitud summaga toetust avaldada. 

Kas Eestis leiduks inimesi, kes oleks nõus mõnda teatrit igakuiselt väikese summa eest toetama, saades vastu uuemate lavastuste videosalvestused? Usun, et neid võiks olla päris mitmeid. Kas mõni jätaks seetõttu etendusele minemata? Võibolla mõni üksik. Kas teatrid võiks sellest saada lisasissetulekuallika? Sõltub fännidest ja sellest, mida vastu pakutakse. 

Teised valdkonnad?

YouTube on Eestis populaarsem kui DELFI, mis oma maksvatele klientidele pakub näiteks spordivõistluste ülekandeid. YouTube tasulised lahendused (Premium, Music) on kaks populaarsemat Eesti Google Play mobiilimaksetes. Tasuline voogedastus on Netflixi ajastul tulnud selleks, et jääda. Võimalik, et mõne aasta pärast leiab ka spordivõistluste tasulised otseülekandeid hoopis mõnelt YouTube kanalilt. 

YouTube on nagu suur paks gorilla, kes tuleb teistest veidi hiljem tuppa, lööb asjad segamini, istub maha ja ära enam ei lähe. Mõni aeg tagasi istus gorilla video otseülekannete tuppa. Kuigi tänaseni on ka teisi ülekannete lahendusi, siis kõik näevad, kes selles toas kõige suurem ahv on.

Täna pressib YouTube tasulise voogedastuse ruumi. Uks on lahti löödud, aga suuremat segadust pole veel tekitatud. Kuid juba õige pea lendavad ka siit toast väiksemad ahvid välja.

Selleks, et olla suure ahvi sõber, tuleb alustada oma YouTube kanali korrastamisest ning sellel huvitava, originaalse ning kõiki õigusi omava sisu pakkumisest, et kanal saaks vähemalt tuhande tellija ja reaalse aastase vaatajahuvi minimaalselt 4000 tundi.