Hea sõber ja Tallinna Linnavolikogu liige Anto Liivat, kes ühes oma viimases sõnavõtus tundis muret selle üle, et kui linnavolikogu istungite sõnavõtud lükatakse istungi lõppu, kui nende kuulamise huvi ei ole enam meedial ega linna juhtidel, luges huviga siit blogist mõtet, et KOV istungid peaksid olema videos kättesaadavad

Sellisel juhul ei ole suurt vahet, millal sõnavõtte peetakse, sest hiljem on võimalik istungi videosalvestusest välja võtta oma sõnavõtt ning seda sotsiaal- ja online meedias jagada.

volikoguTallinna Linnavolikogu Kantselei on alates 2007. aastast teinud head tööd volikogu istungitest videosalvestiste tootmisega, mis on kõigile huvilistele avalikult kättesaadavad. Kahjuks tähendab “kättesaadavus” vaid võimalust neid TallinnLV.ee videoarhiivist alla laadida, mis suuremahuliste videofailide puhul on veidi vaeva ja head internetiühendust nõudev protsess.

Volikogu istungite videosalvestised peaksid olema ühe klikiga vaadatavad ning selleks, et suuremahulisi videofaile oleks online- ja sotsiaalmeedias lihtne vaadata ning jagada, peaksid need olema üleslaetud YouTube.

Linnavolikogu istugid YouTubes

Otsustasin, et tulen Tallinna Linnavolikogule appi ning lõin selleks YouTube kanali YouTube.com/TallinnaVolikogu, kuhu laen üles kõik volikogu istungid alates 2007. aastast. 

Tallinna Linnavolikogu

Lisaks täispikkadele volikogu istungitele, mis mõnikord on rohkem kui 8-tunnised, teen eraldi väljavõtteid sõnavõttudest, et huvilised saaksid neid ise soovi korral jagada. Teen seda niivõrd neutraalselt kui võimalik, mis tähendab, et pakun igale Tallinna Linnavolikogu liikmele, kes soovib oma sõnavõttu /TallinnaVolikogu YouTube kanalis jagada – lõikan selle välja ja laen üles. Soovijatel palun ühendust võtta, kuid suhteliselt suure töömahu juures teen seda vaid viimase 10 (ehk alates 2013. KOV valimistest) istungi puhul. Linnavolikogu liikmetelt ma töö eest tasu ei küsi.

Kui volikogu kantselei soovib vabatahtlikku tööd tasustada, siis ära ei ütleks;) 

Kinnitan, et volikogu istungite üleslaadimisest ei saa ma mingit isiklikku kasu, samas tunnustan Anto Liivatit, kes selleks inspiratsioonitõuke andis. Võimalik, et ta jääb mulle ühe õlle võlgu;)

Samas luban, et kui mõni linnavolikogu liige esineb eriti rumala või naljaka sõnavõtuga, siis ka need saavad avalikuks – ehk mõni volikogu liige kutsub end seetõttu korrale. Viimaste istungite videote lühiülevaade ütleb, et opositsiooniliikmed on selle reegli vastu rohkem eksinud.

Isiklikul hinnangul on kõigil 208 505 valijal, kes viimastel valimistel Tallinna linnas osalesid, õigus teada ja näha, mida ja kuidas nende valitud volikogu liikmed linna esindusorganites otsustavad ning kuidas nad oma otsuseid põhjendavad. 

Kanal on loodud poliitiliselt korrektselt, sellesse on lingitud Tallinna linna teised YouTube kanalid ning iga video kirjeldusest leiab lingi Tallinna Linnavolikogu veebilehele. Ühtegi viidet erakondadele kanalisse ei lisandu, siiski on sõnavõttude puhul võimalik lisada video kirjeldusse sõnavõtu teksti või muu täpsustav link.

Luban kanalit jagada ka Linnavolikogu Kantseleiga, kes soovi korral saaks videofailid originaalkujul sellesse ise üles laadida. Kantseleil palun istungit salvestava kaamera režiim ümber lülitada 16:9 suhtele, et volikogu istungeid oleks parem järelvaadata.

Kas istungid on avalikud?

Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse (KOKS) järgi ei pea linnavalitsuse istungid ega ka seal arutatavad küsimused olema avalikud. Kuigi Tallinn on sellist võimalust kasutanud, tuleb tunnustada, et Linnavolikogu istungite videosalvestused on kõigile kättesaadavad.

Volikogu kanalSeega minu otsus teha avalikult kättesaadavad videod lihtsamini vaadatavaks ei riku ühtegi õigusakti ning on tehtud heas usus, et Tallinna linna valijatel oleks parem ülevaade mida ja kuidas Tallinna Linnavolikogu istungitel arutatakse.

Poliitikahuvilistel Tallinna elanikel soovitan TallinnaVolikogu kanal endale tellida – saate koheselt uut infot nii sõnavõttude kui täispikkade volikogu istungite näol.