Sotsiaalmeedia mängumehed ehk korvpallikeeles turundusest

Korvpallitiimi ja sotsiaalmeedia turunduse haldamises on palju sarnast. Mõlemas võidad, kui mängumeestesse ehk sotsiaalmeedia platvormidesse panustatud aja ja raha saad kordades tagasi. Mängijate puhul on üheks olulisemaks näitajaks tabatud korvid ja visete protsent, turunduses konversioon ja konversioonimäär ehk veebikülastajate soovitud toimingu (ostmine, tellimine registreerimine jne) tegemine.

Samas on nii korvpallis kui turunduses veel kümneid teisi olulisi numbreid, mille puhul mängijat / sotsiaalmeedia kanalit hinnata. Annan korvpalli võtmes kõigepealt ülevaate sotsiaalmeedia mängumeestest, siis räägin ühest olulisest statistikanumbrist, millest palju ei räägita, ning lõpetuseks hindan, millises rollis mängib AI.

Korvpallis treener, sotsiaalmeedias turundaja 

Korvpallis otsustab treener, kes on platsile pääsevad mängumehed. Sotsiaalmeedias otsustab turundaja, millised on need platvormid, mida turunduses kasutatakse. Mõlemad peavad arvestama ajaliste ja eelarveliste võimalustega ning klubi või ettevõtte juhtide arvamusega. 

Väiksemates ettevõtetes on omanik ja sotsiaalmeedia “treener” tihti samas ametis. 

Sotsiaalmeedia mängumehed

Facebook

Põhimees pea kõikides klubides (95% eesti ettevõtetest). Vana ja kogenud, kuid noorematele fännidele enam nii hästi peale ei lähe. Oma tööd oskab teha, eriti kui iga liigutuse eest peale maksta. Mõnikord teeb paar head liigutust ka tasuta, kuid mida aeg edasi, seda vähem.

Hiljuti sai korralikult vigastada, mis on pannud klubid muretsema. Kui vigastus peaks jääma pikaajaliseks, siis põhimees võib ka klubis teise rolli saada või välja lennata. 

Instagram

Põhimehe noorem kasuvend, kes on noorte seas palju populaarsem. Mängib samuti enamus klubides (ca 70% ettevõtteid kasutab). 

Siiani on suutnud suurematest vigastustest hoiduda, oskab klubile promo teha, kuid kogu tähelepanu hoiab endale ehk palli kaptenile sööta ei taha.

Rahamajandus käib koos kasuvennaga, sest samuti teeb kiireid ja ilusaid liigutusi, kui pappi peale tilgub. Enda tähelepanu jaoks mõnikord ka tasuta.

TikTok

Noor ja salapärane hiinlane, kelle puhul puudub kindlus, et mida ta platsil täpselt teeb. Kui midagi teeb hästi, siis noored teavad asjast enne kui klubi juhtkond. Samas ei tea keegi, mida ta teeb mänguvälisel ajal ning kellele mis infot edastab.

Mitmed on tüübi võtnud oma tiimi põhjusel, et “ta ju mängib selles teises klubis ka”. Kokkuvõttes kahtlane tüüp, aga mine võta kinni. Kuna välispassiga, siis kinni võtta vist ei saa.

LinkedIn

Töömees. Üldiselt väga hea töömees, sest toob saali selle publiku, kellest klubile ka kasu on. Selleks, et hästi mängima hakkaks, vajab enne trenni, aga kui juba töötab, siis töötab. 

Kui raha ei ole maksta, siis töötab toidu eest. Mida parem toit (loodud või jagatud sisu), seda paremini töötab. Paljud klubid siiski ei tea, kuidas platsil tema parimaid oskuseid välja tuua. Kui põhimees kauaks vigaseks jääb, siis hakkab ilmselt rohkem mänguõigust saama.

X (endine Twitter)

Kui veel helesinist ja linnukesega särki kandis, siis oli palju parem lühikese jutu vend. Hiljuti ostis üks rikas vend mängija ära ja muutis nime X-iks.

Mingid oskused on mängijal endiselt alles, kuid endine tasuta mängumees hakkas raha küsima ja segast peksma. 

Ei imesta kui nende väheste klubide seast (ca 3%) ta sealt selle eest välja visatakse. 

Snapchat

Noor mängumees, kes mängib õues. Vähesed on poisi oma klubisse kutsunud. Nõuab trenni, keskendumist ja raha. 

Raha eest võib äkki ka hästi mängida, kui ta võib selle rahaga ka ära joosta. Keegi väga ei õpeta ka, kuidas poissi treenida. 

Noorema publiku seas siiski tuntud mängumees, kuigi mitte nii popp kui hiinlane.  Aga äkki turvalisem?

E-maili turundus

Noorteklubi kasvandik. Üks parimaid mängumehi, kui hästi kasvatada. Kasvab hästi siis kui saab klubi nänni tasuta jagada. 

On üks parimaid mängumehi, sest jääb alatiseks klubi juurde. Raha hakkab ka küsima alles siis, kui suureks saab (näiteks 2000+ kontakti). Mõnel Eesti ettevõttel lausa põhimees. 

Räägib natuke juttu ja söödab palli kaptenile või viskab otse peale. 

Blogi

Võistkonna kapten. Suhtleb pikalt kõigiga ja soovib kõigilt söötu (linki) saada. Soovib rääkida pikalt, põhjalikult ja kasulikult, et tekitada publikuhuvi ka Hr. Google, Mr. Bingi ja teiste abil.

Vajab kõvasti toitu. Raha üldiselt ei küsi, kuid treeneri aega küsib seda rohkem. Seetõttu tasub treeneril aeg-ajalt küsida abitreeneri arvamust. 

Kaptenil tasub töötada koos “kaeraga”, sel juhul võtab kaera au enda peale. 

YouTube

Kaer. Suur, paks, laisk ja vana. Mingil kujul mängus igas neljandas klubis. Sisult kõva mängumees, kes vajab vähemalt pool aastat trenni ja tõenäoliselt personaaltreenerit enne kui liigutama hakkab.

Aga kui mängima hakkab, siis teda teavad nii noored kui vanad. Viimased neli aastat on olnud Eesti populaarsustabeli esimene. Sarnaselt kapteniga ei unune paksu liigutused nii kiirelt kui teistel mängumeestel ja tihti mängivad kapten ja kaer koos. Nagu ka siin – YouTube video on blogipostituses. 

Mängumehi on veel, kuid kõiki pole mõtet nimetada ja kõiki pole mõtet ka kasutada. Võiks mõelda vähemalt kolmest (3×3 korvpall), kuid e-maili ja blogi kasutamisel võib kokku ka viis ja varumehed (tavakoss).

Lõpuks loevad ka isiklikud meeldimised ja treeneri oskused, kuid ei tasu unustada, et mängijaid saab alati vahetada. 

“Surnud” mängijad

Ma olen leidnud kümneid platsinurka unustatud mängumehi, kes endiselt hoiavad ettevõtte vormi, kuid platsile pole ammu pääsenud. YouTube’is jäävad ettevõtete vanad kanalid kõige rohkem silma.

Kui viimased videod on üles laetud kuus aastat tagasi, siis võiks mängija vabaks lasta või vähemalt särgile kirjutada, et tema ei ole enam meie klubi mängija. Aga selleks tuleb mängija leping ehk YouTube paroolid üles otsida. 

Kes vaatab vaatamisaega?

Vaatamise aeg on kõige olulisem number YouTube statistikas. Ava Youtube Studio ja vali Statistika / Analytics.  

Kuigi mängumeestel on erinevad ülesanded, võiks AEG olla üks mõõdik, kuidas sotsiaalmeedia mängumehi omavahel võrrelda. Kuigi platvormidel on erinevad eesmärgid, funtsioonid ja statistilised andmed, saab äkki mingil viisil seda kokku arvutada, sest turundaja jaoks võiks lisaks reachile, klikile, jagamisele jne olla põnev teada ka aega, kui palju publik mõnel platvormil tema sisu vaatamiseks kasutas. 

Aeg on oluline, sest see on midagi, mida nii treeneritel, bossidel kui ka fännidel on täpselt samapalju.

Aja vaatamise võimalused

    • YouTube. YT Studio, statistika ja number käes. Minu näide hetkel 121,4 tundi.
    • Koduleht/blogi. Google Analytics – Engagement – Pages and screens. Views x Average engagement time. Minu puhul hetkel ca 3000 vaatamist x 1 minut = 3000 minutit / 60 = 50 tundi

Facebooki, Instagrammi jt osas olen veidi hädas, sest business.facebook.com ja mujalt ei suuda sellist võimalust leida. Veidi abstraktsema lähenemisega võiks arvutada sedasi:

    • ühe Instagrammi või Facebooki pildi vaataja tähelepanu võiks olla keskmiselt kuni 2 sekundit.
    • kui pilti on näinud 5000 inimest, siis see teeb ca 2,5 tundi. 
    • kui YouTube 3-minutilist videot on vaadanud vaid 50 inimest, siis tähelepanu on samuti 2,5 tundi.  

Ma ei väida, et 50 ja 5000 oleks omavahel võrreldavad, kuid soovitan YouTube videote vaatamise arvu kõrval kindlasti jälgida ka vaatamise aega. 

AI roll “korvpallivõistkonnas”

Kas AI on ka mängumees? Ei ole. Tehisintellekt on abitreener, kes aitab mängijatel saada kiiremini ja soodsamalt paremaks. 

Abitreenerit tasub kuulata, kuid mitte kopeerida. Näiteks selle loo mõtte, et räägi sotsiaalmeedia turunduse mõõdikutest hoopis korvpalli näitel, pakkus hoopis ChatGPT välja. Pildid tegin lihtsalt ja kiirelt Midjourney abil.

Järgmine lugu on sellest, kuidas AI abil luua pilte ja videot. Kuna minu tiimi põhimees (Facebook) on hetkel vigastatud, siis liitu all “noorteklubi kasvandikuga”, kelle käest saad iga kuu ühe korra info otse oma postkasti.  

Personaaltreeneri soovitused

Soovid olla kursis YouTube'i ja tehisintellekti (AI) viimaste arengutega? Liitu uudiskirjaga ja saad iga kuu ülevaate. 

AiVideo.EE
etEstonian