Robbie Williams Eesti turundusstrateegias

Eesti uue turundusstrateegia avalöögiks oli taasiseseisvumispäeval Tallinna Lauluväljakul toimunud Robbie Williamsi kontsert, millest valmib 2014. aasta kevadeks DVD-l turnee ainuke kontsertfilm «Robbie Williams – Live in Tallinn».

Uus turundusstrateegia on lahe, arvestades, et selleks kulutatud 300 000.- EURi on võetud traditsiooniliselt (välimeedia, bännerid jne) reklaamilt, mis oli planeeritud Eestit turundusele Londonis.

Kontserdikorralduses ei olegi tegemist ülemäära suure rahaga, sest 70.- EURise piletihinna juures on see vaid kohaletulnud 60 000-le 4285 lisakülastajat.

EASi pressiteadetes räägiti, et summa kulutatakse:

  • sotsiaalmeedia kampaaniaks (videokonkurss)
  • DVD tootmiseks.

4 miljoni fänniga Robbie Williamsi Facebooki fännilehel toimunud videokonkurss sai 332 osalejat 75 riigist ning 130 000 unikaalset külastust. Facebookis videokonkursi tegemisel on kasutatud Offerpop.com lahendust, mis laeb videod Offenpop.com Vimeo kontole, kus kõik saavad soovi korral järele uurida, mitu vaatamist iga video on saanud (võitjatel on alates 2st kuni 10 tuhandeni video kohta).

Kuna video teema oli kuidas Robbie muuska on muutnud sinu elu, siis vaid vähesed rääkisid videos sellest, miks nad soovivad just Tallinnasse/Eestisse kontserdile tulla. Samas oli kampaanialehel kenasti välja toodud nii videod nii VisitEstonia kui VisitTallinn YouTube kontodelt ning lisatud ka link VisitEstonia “Meet Robbie in Tallinn” lehele. Videokonkursist võttis osa ka 20 eestlast, kellest konkursi reeglite järgi valiti samuti üks võitja.

Kokkuleppele saamine Robbie meeskonnaga, et kontsertturnee video salvestatakse just Tallinnas, ei olnud peakorraldaja Peeter Rebase sõnul lihtne ning 29 profikaameraga ürituse salvestamine ligi 100-pealise filmimeeskonnaga võib olla ka kallim kui EASi toetus kokku. Iseküsimus on, kas ja kui suurt osa sellest EAS kattis.

Kajastus kinodes

Kontserdist toimus otseülekanne sadades kinodes, kokku 44 erinevas riigis, mis samas olid peamiseks kohaks, kust tehti ka selle (illegaalseid) salvestusi, mille YouTube linke jagab tänaseks pea kogu Eesti online meedia.

Kajastus YouTubes

Kuigi kontserdist salvestuste tegemine oli ametlike reeglitega keelatud, võis kontserdialale siiski siseneda videot salvestavate mobiiltelefonidega ja “seebikarpidega”, mistõttu on YouTube 2 päeva jooksul üles laetud juba ca 200 videot Tallinna üritusest.

Kokkuvõte

Kui selle postituse kirjutamise alguses oli teha kriitiline analüüs teemal “kuhu see 300 tuhat kadus?”, siis jälgides ürituse kajastust ja mastaapsust ning olulisust Eesti kui sihtkoha turundusel ei ole kokkuvõttes tegemist kindlasti halvema kulutusega kui seda oleks tehtud traditsioonilisel viisil Londonis.

Samas – kindlasti ka EAS tunnistab, et mõne väikse detaili oleks võinud teha paremini nii sotsiaalmeedia turunduses kui eriti ürituse järelkajastuses. Peamine märksõna on KOHE – inimesed tahavad näha KOHE peale ürituse toimumist selle videokajastust.

Eesti turundusele oleks kindlasti parem, kuid kinodes näidatud materjali parimaid klippe oleks kohe laetud VisitEstonia YouTube või teisel kokkuleppele mittesaamisel kasvõi Robbie Williamisi oma ametlikule YouTube kontole.

Antud hetkel on YouTubes populaarsemad kinodes käsikaameraga ülesvõetud klipid, mis tänu jagamistele (Eesti) online- ja sotsiaalmeedias, mille üleslaadijad on kasutavad YouTube annotatsioone ja kirjeldust, et ühele 16-aastasele poisile maksta kooliraha?

Väga võimalik, et EAS ei oleks selliseid õiguseid saanud (kahtlen siiski kas üldse küsiti), kuid tuuleveskitega ei ole mõtet võidelda ehk väga võimalik, et Eesti turundusele oleks olnud parem kui ürituse valitud klipid, mille lõpus oleks olnud VisitEstonia lingid, oleks esmalt laetud õigetele/legaalsetele kontodele.

Teisalt ei leia ka kuskilt kinodes jooksnud reklaamklippi, kus “kombain tekitab viljapõllule popstaari initsiaalid R ja W.”

DVD on suhteliselt surev nähtus (no kellel on aktiivses kasutuses olev DVD mängija kodus?), seda kindlasti ka 2014 aastal kui ürituse videofilmi lubatakse. Õnneks on ürituse raud veel tuline ning kindlasti jõuaks ka lähipäevadel paremad ja kvaliteetsemad ürituse kajastused (Eesti turunduseks) üles laadida.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian