Pulmavideo – mis maksab ja mida peaksid teadma?

Pulmapidu Reigo Kimmel Liina Kimmel

Statistikaameti andmetel registreeritakse Eestis igal aastal umbes 6000 abielu. Paraku ei ole teada kui suur osa abiellumistest toimub pulmapeoga, veel vähem seda, kui mitmest peost on tehtud pulmavideo. 

Abiellumine ei ole tehniliselt kallis, tuleb maksta vaid 30 eurot riigilõivu abielukande tegemise eest (NB: lahutuse korral 50 eurot). Pulmapeo korraldamine on aga asjaosalistele kindlasti üks kulukamaid ettevõtmisi elus.

Kas pulmavideo on vajalik, palju maksab?

Üks videomaailma kuldreegel ütleb, et mida suurem, tähtsam ja kulukam on sündmus, seda rohkem on põhjust seda videosse jäädvustada. Pulmad ei ole erand, kuigi video tegemine otsustatakse kogu muu korralduse ja eelarve juures ilmselt viimaste asjade seas. 

Pulmadeks ei võeta pildistama, õhtut juhtima, meiki või cateringi tegema inimest, kes seda varem pole teinud. Samamoodi tasub ka video puhul valida tegija, kes päris esimest korda kaamerat kätte ei võta.

Pulmavideo tootmise hinnavahemik on väga lai, suures plaanis 500-2500 eurot, oleneb tootjast, asukohast, sisust ja paljudest muudest asjadest. 

Enne pulmavideo tellimist

Pruutpaar peaks enne pulmavideo tellimist otsustama, kellele on video mõeldud ehk kui avalik see hiljem on. Lisaks ka seda, kuhu video üles laetakse. Veidi lihtsustatult on kaks võimalust: 

 • Video on privaatne ehk mõeldud ainult asjaosalistele.
 • Video on kõigile avalik ja intenetist vabalt leitav.  

Privaatne pulmavideo

Üldjuhul soovib pruutpaar, et pulmavideo on mõeldud peamiselt neile, kes peol käisid. Sellisel juhul on kõige mõistlikum laadida video üles registriväliselt või veel parem – registriväline video lisada pulmaveebi. Seejärel saata asjaosalistele e-mail.

Kui registrivälist videdot jagada Facebookis, siis tegelikult näevad seda ka need, kes pulmas ei osalenud ja kui mõni seda kommenteerib või laigib, siis ka nende sõbrad jne ehk video on palju avalikum kui pruutpaar seda sooviks.

Avalik pulmavideo

YouTube’ist, Vimeost ja mujalt leiab lihtsa otsinguga sadu avalikke pulmavideosid. Üldiselt on tegemist ilusate videotega, mida häbenema ei pea ja las kogu maailm näeb. 

On ainult üks AGA – statistika ei valeta – ligi pooled abielud lahutatakse ning veerandile kõikidest abiellujatest ei ole tegemist esmakordse sündmusega. Umbes kolmtuhat inimest aastas abielluvad teist või rohkemat korda. Kas ka sellisel juhul on hea, kui eelmise pulma videojäädvustus on endiselt avalikult üleval?

Pulmavideote suurimad vead

Pulmavideod on ilusad, valitud kaadrite ja taustamuusikaga, kuid paljudel on kaks suuremat viga

 • Video asub tootja kontol.
 • Tootja teeb videos endale reklaami. 

Video on tootja kontol 

Aktiivsemate pulmavideotegijate YouTube’i kontodelt leiab kümneid erinevaid avalikke pulmavideosid. Mitmel juhul on videomehe või tema ettevõtte kontol ka hoopis teisest ooperist klippe. Üks mu tuttav jagas hiljuti oma pulmavideot ja kui tootja kontole vaatasin, siis leidsin sellelt ka 10-aasta taguse suurema sisuta “naljavideo”, millel on kirjeldus, et “vaata, ette – siin on üks pervert”.

Kui video eest on makstud, siis selle kõik õigused peavad kuuluma tellijale ehk pruutpaarile. Neil peaks olema oskus seda ise üles laadida ning hiljem vajadusel ka maha võtta või privaatseks muuta. 

Video tootja teeb endale reklaami

Mitmed videotootjad kasutavad pulmavideot endale reklaami tegemiseks. See ei ole see koht. Äärmisel juhul võiks video tootja info olla video kirjelduses. Kui mõni pruutpaar selle arvamusega ei nõustu, siis mõelge – tõenäoliselt tellisite ka fotograafi. Kas saite temalt pildid, kus oli peal fotograafi vesimärk?

Üks lõbusam lahendus, kus tootja võiks välja tuua, oleks video tiitrite näol, kus lõpus on kirjas kõik asjaosalised. Näiteks – peaosades: Mari ja Jüri, kõrvalosades: Mari vanemad, Jüri vanemad, sugulased ja tuttavad nimepidi ja siis ka vähemtähtsamad asjaosalised s.h. video tegija.

Pulmavideo stiilid

Vaatasin Youtube’ist läbi kümneid erinevaid avalikke pulmaklippe. Kõik on ilusad, mõnel julgemal on video lõpus mõni lõbus episood, kuid suures plaanis on vähemalt 90% kaadritest sündmuse peasüüdlastest. Ka see on ok, kuigi pulmapidude fotogaleriides on see protsent kindlasti madalam. 

Pulmapidu on sündmus, kus lisaks pruutpaarile löövad end üles ka külalised. Ja kui inimene hiljem pildi- ja videomeenutusi vaatab, siis kõige rohkem (andke pruutpaar andeks) soovitakse näha iseennast. Need videod ja pildid ei peaks kindlasti olema avalikud, aga võibolla on hea mõte teha kaks pulmavideot? Üks ilus, lühike ja avalik, teine pikem ja lõbusam, kuid mõeldud vaid asjaosalistele. 

Pulmavideo kõige olulisem osa on taustamuusika. Selle peaks pruutpaar eelnevalt välja valima, kuna selle järgi on tegijal hea kaadreid planeerida. Mõnikord on taustamuusika lausa peamine, kus kasutatakse marryoke stiili ehk kogu pulmapeo video on pulmakaraoke võtmes. Kõigile see kindlasti ei sobi, kuid mõnel juhul võib anda päris hea mõtte.  

Allolevalt kaks suvalist marryoke näidet, mis mõtet paremini selgitavad.

Kokkuvõttes on pulmapidu sündmus, mida on hiljem piltide ja video näol hea meenutada nii peasüüdlastel kui asjaosalistel. Mõnel juhul ka neil, kes peost osa ei saanud. Kuid pruutpaar peaks videosse panustama vähemalt samapalju kui lauaplaani koostamisse ja cateringiga suhtlemisse.

Video tellimiseks kasutage allolevat check-listi:

 • Millal ja kus toimub, täpsem kellajaline plaan. 
 • Kas on vaja kaadreid eelnevast (meikimine, ettevalmistused jne). 
 • Kui pidu toimub õues, siis kas lisada droonikaadreid? Läheb küll veidi kallimaks, kuid tulemus on efektsem.
 • Milline on video taustamuusika? Kas video tuleb ühe loo põhine või on pikem?
 • Millega video lõpeb? Näiteks ilus kaader pruutpaarist või grupipildist, selleks võib olla ka foto. Või teeks tiitrid, kus kõik asjaosalised on humoorikalt ära mainitud? Kui tootja tahab video lõppu panna oma reklaami, siis küsige vähemalt 25% hinnast alla.
 • Öelge tootjale, et soovite video faili saada endale. Las saadab näiteks wetransferiga. Siis laadige see ise YouTube või mõnda muusse platvormi üles. Kui otsustasite, et video on avalik, siis ja ainult siis võib tootja seda oma portfoolios kasutada. Kuid ka sellisel juhul laadige fail ise üles ja öelge tootjale, et tal on õigus seda oma veebilehele manustada või oma YouTube kanali playlisti lisada (NB: mitte ise üles laadida!).
 • Võtke pulmade ettevalmistusest vähemalt tunnike, et vaadata internetist erinevaid pulmavideosid. Andke tootjale vähemalt üks näide, millises stiilis videot te soovite (ja millist kindlasti ei soovi).

Isegi kui sul videotootja valitud, siis küsi konsultatsiooni, kuidas luua pulmaveebi ja hiljem pilte ning videomeenutust asjaosalistele korrektselt jagada. Mõnusaid elamusi ja head hilisemat meenutamist! 

etEstonian