Pulmavideo autoriõigused ja levitamine

PulmavideoPulmad on personaalne sündmus, mille jäädvustamiseks on alati kohal fotograaf ning üha tihemini operaator, kes ürituse videosse võtab.

Järgnevalt veidi intrigeeriv mõtisklus teemal, kellele kuuluvad pildi- ja videomaterjali autoriõigused ning kuidas oleks korrektne neid internetis jagada.

Alustame eeldusest, et nii foto- kui videograaf on tellitud ehk saavad oma töö eest tasu. Hinnaskaalad on üldiselt mõnesajast kuni tuhande euroni, aerovõtete lisamisel ka veidi rohkem.

Pulmajäädvustused tootja turunduseks?

Esimene põhimõtteline küsimus seisneb selles, kui palju tohib teenusepakkuja tegeleda oma turundamisega? Näiteks, kas fotograaf tohib pulmapiltidele lisada oma vesimärgi või videole lisada “Ettevõte X esitleb: Mari ja Jüri pulm“?

Kui on tõesti selline soov, siis korrektse teenuse korral tuleb klienti ehk pruutpaari sellest eelnevalt informeerida. Mida professionaalsem tegija, seda vähem on teda näha.

Pulmajäädvustuste jagamine internetis

PulmaalbumFotomaailmas on seis palju lihtsam ja arusaadavam kui video puhul. Fotograaf teeb pildid, valib parimad välja, vajadusel töötleb ning annab need mõnel kandjal (CD, DVD, mälupulk) või privaatselt üleslaetud kujul pruutpaarile üle. Mõni kasutab ka lahendust, kus pildid laetakse kokkulepitud veebilehele.

Ma ei kujuta ette, et Eestis leiduks pulmafotograaf, kes laeks pildid oma Facebooki seinale või teeks muul viisil maailmale avalikuks enne kui pruutpaar neid näeb.

Videomaailmas on olukord keerulisem, sest võimalused ja teadlikus on tihti puudulik nii pruutpaaril kui videoteenuse pakkujal. Usun, et enamus pulmavideo tegijaid annab videofaili üle ka füüsilisel (DVD, mälupulk) või allalaetaval kujul, kuid üldjuhul laetakse video kas YouTube või Vimeosse ning saadetakse pruutpaarile link. Pruutpaar vaatab üle ja jagab linki osalejatega. Midagi nagu ei olegi valesti.

Mis on valesti?

Pruutpaar peaks enne videoteenuse tellimist otsustama, kui avalik võiks nende suursündmus olla hiljem ehk kes võiksid sellest video vahendusel osa saada:

  1. Nemad ise ja pulmakülalised
  2. Nemad ise, pulmakülalised ja laiem tutvusringkond
  3. Kogu maailm

Vastavalt sellele tuleb teenus kas tellida või faili kättesaades see ise avalikuks teha. Privaatsemad võimalused on järgnevad:

  1. YouTube puhul tuleks video laadida üles registriväliselt (unlisted) ehk seda on võimalik näha vaid neil, kes teavad videolinki.
  2. Vimeo puhul on võimalik videole panna parool ning seda jagada vaid asjaosalistega.

Mõlemal juhul on võimalik video teha ka kogu maailmale avalikuks, kuid igal juhul peab internetti laetud pulmavideo olema pruutpaari omaduses – s.t. video peab olema kontol, mille paroolid on pruutpaaril, kes saavad sellele lisada oma linke ja kirjeldust ning vajadusel (enne järgmist abielu) teha see privaatseks või kustutada.

Pulmavideote tootjad peaksid sarnaselt agentuuride ja produktsioonifirmadega oma kompetentsipagast täiendama oskusega (või lisateenusega) luua kliendile oma bränditud ehk pulmapiltidega kujundatud YouTube või Vimeo kanal.

Juhul, kui tootja soovib videot oma portfoolios kasutada, siis lihtne võimalus on see kliendi kontolt linkida (ka seda eelnevalt küsides), kuid pruutpaar võib anda õiguse see ka tootja kontole üles laadida. Kui on soov, et kogu maailm täispikka pulmavideot ei näeks, siis võib pruutpaar paluda portfoolio jaoks teha eraldi lühem video.

Kokkuvõte

Eestis on palju häid pulmadele spetsialiseerunud fotograafe ja videoteenuse pakkujaid. Kui oled üks neist, siis teenuse kokkuleppimisel anna eelnevalt teada ka see, kuidas toote hiljem üle annad või kuhu üles laadida soovid ning millised võimalused on.

Kui oled üks neist, kes oma pidu alles plaanib, siis soovitan lisaks fotograafile tellida ka keegi, kes ürituse videosse võtab. Üldjuhul on pulmad suure eelarvega sündmus ja hiljem on hea meenutada, kuhu raha läks.

PulmaveebKindlasti peaksid foto- või videoteenuse tellimisel tundma end kui klient, kes ostab “toote”, mille kõik õigused on sinul. Kui soovid, et sinu pulmapiltide peal ei oleks teenusepakkuja logo ning see ei oleks internetti üles laetud kohta, kus sa seda ise maha võtta ei saa, siis anna sellest juba tellimisel teada.

Ilmselt kõige lihtsam lahendus on pulmadeks luua eraldi veebileht, kus enne üritust on osalejatele info ürituse kohta (mida saab jooksvalt muuta) ning pärast pidu on sellelt võimalik pildi ja videokujul üritust meenutada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga