7 põhjust, miks podcast laadida YouTube’i

Podcast ehk taskuhääling on lihtne ja soodne viis levitada oma mõtteid ja sõnumit. Kõige rohkem nõuab podcasti tegemine aega ehk sisu planeerimist, selle salvestamist, hilisemat järeltöötlust, üleslaadimist ja levitamist.

Podcasti levitamiseks ehk jagamiseks on esmalt vaja keskkonda, kuhu helifail üles laadida (Spotify, Apple või Google podcast, SoundCloud vms) ning minimaalselt ühte sotsiaalmeedia kanalit (FB leht või grupp).

Lae podcast youtube

Kas peaksid podcasti laadima YouTube’i? 

YouTube ei peaks olema peamine keskond, kuhu oma podcast laadida (v.a. juhul kui tegemist ongi videopodcastiga), kuid on mitmeid eeliseid, kui seda teed teise või kolmanda kohana, sest: 

  1. YouTube on viimased kolm aastat Eesti populaarseim bränd ehk seda kasutavad palju rohkemad kui mõnda teist platvormi. Võimalik, et suudad oma kuulajate arvu sedasi mitmekordistada.
  2. Spotify on kuulamiseks, YouTube vaatamiseks? Ei ole! YouTube’is kuulatakse muusikat rohkem. Samamoodi saab selles ka podcaste ainult kuulata – näiteks browseri tääb kõrvalaknas lahti. 
  3. Palju kuulavad podcaste 1,25x – 2x kiirendusega versioonis. YouTube’is on seda lihtsam teha kui näiteks SoundCloudis.
  4. YouTube’is saavad kuulajad jätta kommentaare ehk tekib parem kohese tagasiside formaat kui mõne teise platvormi puhul.
  5. YouTube on oluline SEO mõistes. Kui podcasti teema on lahti kirjutatud pealkirjas, kirjelduses, märksõnades jne, siis on suur tõenäosus, et keegi samal teemal infot otsides, leiab selle Google otsingu + YouTube video kaudu.
  6. Podcastides räägitakse mitmel erineval teemal. YouTube’is saab teemad video kirjelduses koos ajamärkmega lahti jagada ning kuulajad, keda huvitab vaid üks teema, jõuavad kiirelt asjani.
  7. Teeni veidi raha. Kuigi YouTube reklaamidega raha saamiseks peab nii huviliste kui vaatamiste arv olema küllaltki suur, siis olukorras, kus podcastil on mõni toetaja, saab need ära näidata videoaknas, isegi kui viimaseks on vaid üks pilt.

YouTube miinused

Kuigi YouTube juba arendab oma podcasti lahendusi, siis hetkel see ei ole peamine platvorm, millel oma taskuhäälingu sisu jagada. Välja arvatud juhul, kui see on videokujul. Aga on ka teisi miinuseid: 

  1. YouTube ei saa laadida helifaili (.mp3 vms) ehk esmalt pead helifailist tegema videofaili. Lihtsamal juhul saad video luua vaid ühe pildiga, keerulisemal juhul peaksid podcasti mingil viisil salvestama (kaamera, veebikaamera, telefon vms). 
  2. Tulemuslikuks jagamiseks peaksid tegelema oma kanali ning iga üleslaetud podcasti optimeerimisega. See võtab veidi aega. 
  3. Olemasoleva podcasti vaatajad võivad YouTube üle kolida. Aga suures plaanis ei tohiks sul olla vahet, kust asja kuulatakse. 

Podcasti domeen 

Iga taskuhääling vajab meeldejäävat nime, mis soovitavalt annab vihje selle sisu või vähemalt tegijate kohta. Alustuseks võtta sama nimega domeeni (kulu ca 10eur/aasta), millele esialgu ei peagi veebilehte ehitama, vaid selle võib edasi suunata podcasti lehele või FB lehele.

Näiteks investeerimise, pokkerimängu või hobusekasvatusega tegelev podcast “Ratsa Rikkaks” võiks esialgu võtta domeeni ratsarikkaks.ee 

Kui podcast saab populaarseks saab domeenile luua veebilehe, milles on lingid kõikidele podcasti keskkondaele (s.h. YouTube), sotsiaalmeedia kanalitele, tegijate tutvustuseks, sponsoritele, iga teema pikemaks taustinfoks jne.

Jaga infot ka tekstikujul!

Paljud podcastid jäävad kuulamata, sest pocasti tutvustavad tekstid on väga lühikesed – “RatsaRikkaks.ee pocasti #68 saates räägivad Kimmel ja Mustang hobuste kiirendusvõistlusest. Külas on põnev tegelane Torilt“. 

Tegelikult võiks igast podcastist paremad mõtted ja visatud killud kirja lisada selle kirjeldusse. Vaid mõne üksiku mõtte võiks jätta avastamiseks neile, kes saate läbi kuulavad. 

etEstonian