Nädala aja pärast algavad Rio olümpiamängud, mille meediakajastus erinevatel platvormidel peaks jõudma ka kõige kaugemate kohtade ja spordivõhikuteni. Mida võiksid Eesti spordialaliidud ja muud huvilised Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) meediaprojekti YouTube tehnikatest õppida ja mida võiks ROK oma ulmelise meediaeelarve juures paremini teha?

Olympic

ROKi YouTube kanal

IOCRahvusvaheline Olümpiakomitee lõi YouTube kanali juba 2006. aasta jaanuaris, kuid tegevus selles ehk esimene video laeti alles 2010. aastal (2008. aasta Pekingi olümpia tipphetked). Koheselt hakkas kanal täienema veelgi varasemate olümpiamängude meenutustega, näiteks saab meenutada kuidas USA 1932. aastal Lake Placidi taliolümpial medalile tuli.

Populaarseim video on 17 miljoni vaatamisega 2012. Londoni olümpiamängude 100 meetri jooksust. Kanalil on üle 1,3 miljoni tellija ning üle 540 miljoni vaatamise ning sellel on ka treiler sõnumiga “The Olympic Channel is where the Games never end.

Veidi tekitab küsimusi nii treileris kui kanali kujunduses olev info, et “Coming 21 August 2016 anytime, anywhere, and on any device“. 21. august 2016 saavad olümpiamängud Rios läbi! Tegemist on siiski uue digitaalse platvormi lansseerimisega, mis on ilmselt meelega ajastatud olümpiamängude lõpuks, kuid sõnum jääb segaseks.

Olümpiamängude otseülekanded?

ROK alustas juba 2012. Londoni olümpiamängudelt otseülekannete tootmist. Kokku 64 riiki (Aasia ja Aafrika), kus teleõigustega on enam-vähem sama lugu mis inimõigustega.

Väidetavalt tehakse sama ka 2016. aasta olümpiaga ehk juba 5. augustist algab kanalis iga päev korraga 10 otseülekannet erinevatelt spordialadelt, mida näiteks ka Mauritiuse ja Malaisia inimestele pakutakse hetkel infoga, et tule vaatama alates 21. august kui pidu juba läbi. Euroopas YouTube kaudu siiski live pilti ei näe.

Otseülekannete vastu huvi on, sest näiteks Londoni Olümpiamängude lõputseremoonia otseülekannet jälgis YouTube vahendusel üle 1,4 miljoni inimese,

Kindlasti laeb ROK oma YouTube kanalisse klippe ka Rio olümpia toimumise ajal, sest juba neid klippe, mis tutvustavad spordialasi, peaks terve ports veel lisanduma.

tutvustused

Olümpiamängude kanalid

Oma YouTube kanal on alates 2006 Torino Olümpiast kõikidel endistel ja praegustel mängudel, ka Rio ametlikus YouTube kanalis käib aktiivne tegevus. Hetkel siiski veel vaid kohalikus keeles (inglisekeelsete subtiitritega) ja sellest kuidas olümpiatuli hetkel liigub.

RIO yt

Olümpiamängude ehk ühekordsete sündmuste kanalid on küll head ürituse promoks, kuid koos tule kustumisega, jääb kanal selliseks nagu viimane mees enne tule kustutamist toa jättis.

Üle 51 tuhande tellija jäi 2012. Londoni olümpiamängudel sellist lõpupilti vaatama:

London2012

Londoni puhul tuleb siiski märkida, et populaarseimad klipid mängudelt on siiski laetud ROKi enda kanalisse. Näiteks Mr. Beani või James Bondi etteasted:

Üldiselt on ROK oma küllaltki mitmete kanalite ühendamistega küllaltki head tööd teinud, soovitatute sees tulevad välja nii olümpiamängude partnerid (s.h. Coca-Cola ja McDonalds), kui ka möödunud ja tulevased mängud ning erinevate riikide olümpiakomiteed. Teiste seas Serbia, Poola, Ukraina jne, kuid Eestit nende seas ei ole.

Eesti Olümpiakomitee YouTubes

EOK YouTubes

Tuntud spordikommentaator hindaks kanalit umbes sedasi: “Mis nüüd toimub? Mida teeb EOK? Mida ta teeb? Mitte midagi ei tee. Aga mis see loeb? Mitte midagi. Kanalid on ju olemas, küll need 4 tellijat oma info kätte saavad ja kes seda juutuubi ikka vaatab. Meetreid on vaja vaadata. Gerdi puhul vähemalt 66 meetrit. Meetrid toovad medali, neid on Eestile vaja. Ja sealt ta tuleb…“.

terve eesti youtubeEOK YouTube kanal on suhteliselt ilmetu – selles on kasutamata jäetud kujundusvõimalused, loodud vaid 1 esitlusloend viimasest Eesti Spordi Kongressist, paljudel videotel on kirjeldused puudu, tellitud ja esile toodud on vaid Noorte Olümpia ja 2016 Lillehammeri kanalid ja nii edasi. Ei ole imestada, et kuu aega tagasi üles laetud Terve Eesti videoklipil on hetkeseisuga vaid 6 vaatamist.

ROKi YouTube kanalis on meeletus koguses playliste. Ka Eesti Olümpiakomitee YouTube kanalit saaks playlistidega, milles videod on lingitud teistelt kontodelt, väga lihtsalt täiendada. Näiteks ROKi YouTubest võib leida video, kus Eesti mängib Hiina vastu 2014. Noorte Olümpiamängudel Nanjingis 3×3 korvpalli ja võidab:

Eesti 3x3 Nanjing

EOK YouTube kanal võiks olla koht, millelt leiab nii Gert Kanteri, Erika Salumäe kui ka Kristjan Paljusalu etteasted olümpiamängudelt, ERRi arhiivist ei tohiks raske olla materjale leida. Lisaks võiks kanal olla koht, milles nii olümpiaalad kui muud, kes kevadisel kongressil uut juhti valisid, saaksid oma ala video abil tutvustada. Huvitaval kombel on EOK YouTube kanali esimene video (2014 märts) just sellest, kuidas kasutada videot YouTube’s turundamisel:

Veidi kahju, et samal ajal kui sportlased pingutasid vere ninast välja, et veel viimaseid kohti olümpiale saada, on EOK online videovõimekus alates uue juhi valimistest vaid 3 klippi YouTubes ja 1 video Mart Seimi maalist 11 tuhande fänniga Facebooki lehel.