YouTubes on hetkel Eesti populaarseim video Jevgeny Ljapini, artistinimega “Stuf”, laul: “Olen venelane” (72 000 vaatamist 5 päevaga).

olen venelane

Laulust on tehtud ka eestikeelsete subtiitritega versioon:

AdesLadiselt YouTube kanali autor kirjutab oma kanali kirjelduses: “Kuna nii mõnigi sõpradest ei tea vene keelest ei ööd ega mütsi, siis olen osadele oma lemmikutest ligikaudse tõlke lisanud. Ehk läheb nii mõni lugu ka neile peale.

Venekeelsed YouTube kanalid Eestis

Ei ole saladus, et Eesti TOP100 YouTube kanali seas on venekeelseid kanaleid rohkem (viimaste andmete kohaselt 26 vs 19). Kohad TOP100 seas on peamiselt seetõttu, et ka vaatajad on väljaspool Eestit, kuid mitte ainult.

Selles võiks siiski näha mitte paratamatust vaid võimalust. Vene huumor on omaette tase ehk vaid tõlke lisamisega saab ka Eestis tähelepanu. Näiteks AdesLadiselt on venekeelsete videote tõlkega püüdnud üle 3,6 miljoni vaataja tähelepanu,  samal ajal kui kogu ETV+ programmi YouTube kanal on saanud vaatamisi kokku alla 200 000.

Sama ka vastupidi – venekeelne auditoorium Eestis on ja jääb. Miks ei ole tänaseni näiteks Vabariigi Presidendi kõnedele lisatud venekeelseid subtiitreid? Meil on venelased, kes armastavad Eestit ja sellest isegi laulavad – miks ei võiks anda neile võimalust lihtsamini aru saada, mida Eesti riik oma kodanikele pakub.

Siiski on ka häid näiteid – Päästeamet lisas oma veeohtutusfilmile lisaks lisaks eesti- ja inglisekeelsetele subtiitritele ka venekeelsed.

Päästeamet

Tänud Evgenyle hea laulu eest. Mul on hea meel, et meil sellised kodanikud on!