Millist muusikat tohib YouTubes kasutada?

Olen juba mõnda aega paarile küsijale võlgu postituse, kus selgitan millist audiot/heli/muusikat tohib oma YouTube videotes legaalselt kasutada.

Lühidalt on vastus lihtne: sellist muusikat, millele on sul õigused (ise teinud või ostnud) või mis on tasuta selleks otstarbeks tehtud.

Praktikas soovime aga tihti kasutada lugusi, millele me ei oma õigusi või ei ole kindlad kas seda tohib kasutada, sest tegemist on väga nüanssiderohke teemaga ehk küsimus on ühest küljest autoriõigustega teisest küljest Youtube “ausa kasutuse” põhimõtetega.

Näiteks tehes kohvikus intervjuud (mis on video eesmärk), aga taga mängib raadiost tuntud lugu, siis kas see on lubatud või mitte? Või sama juhtum näiteks kontserdil?

Kuigi YouTubes on Copyright Center, mis proovib selgitada autoriõiguste teemat ja ausa kasutuse põhimõtteid, kuid isegi selle korduva lugemise ja vaatamise peale ei leia sealt kõigile küsimustele vastuseid, sest autoriõiguste teemast saavad detailideni aru vaid mõned üksikud oma ala professionaalid.

Siiksi ausa kasutuse põhimõtete selgitamisel on ka YouTube hakanud paremat selgitustööd tegema, näiteks allolevast videost saad vastsused küsimustele:

httpv://www.youtube.com/watch?v=S521VcjhvMA

5:45 – kui olen üritusel, avalikus kohas ja filmin midagi muud (muusika on minu kontrolli alt väljas)?

10:05 – kui ma muudan paroodia tegemise eesmärgil multifilmi heli oma heli ja tekstiga?

12:21 – kui ma salvestan ekraanivideoga arvutimängu ja kommenteerin seda oma videos?

jne

Soovitused

Video tootmine (kokkulõikamine, muusika lisamine, HD versioonis väljalaskmine ehk renderdamine ning YouTube üleslaadimine) on tavaliselt küllaltki pikk protsess, mis võtab mitmeid tunde. Tõenäoliselt ei soovi sa seejärel teada, et video helil ei ole õiguseid ning see on eemaldatud ehk pead ajas 5 tundi tagasi ehk uuesti editeetimise juurde tagasi asuma (või valima väga piiratud YouTube AudioSwap võimaluse).

Järgnevad soovitused (2&3) ei pruugi olla kõige legaalsemad, aga juhul kui sa ei soovi just teiste muusikaga eest ise teenima hakata, siis kõige raskemal juhul jääd vaid oma video helist ilma (korduval rikkumisel on siiski võimalik, et ka oma kanalist).

1) Kui heli sinu videos ei ole peamine, siis kasuta legaalset / lubatud audiot. Googelda “free music for youtube” vms, osta odavalt mõne vähemtuntud loo õigused, või kasuta juba teada sobivat muusikat. Siin näiteks üks Mashable artikkel 4 viisist, kuidas saada oma videole legaalset audiot.

2) Kasuta juba heli, mis on YouTube üles laetud ehk vaata, kas sinu soovitud muusika on juba kellegi poolt üles laetud. Muusika allalaadimiseks võid kasutada Listentoyoutube.com, Keep-MP3.com või mõnda oma lemmikut. Kindlasti ei garanteeri taktika, et “aga temal ju ka on sama heli” seda, et just sinu video heli piirangud saab, aga tõenäosus on siiski väiksem.

3) Kui soovid kindlasti kasutada mõnda tuntud lugu, mis võib kogu video audio ära kustutada, siis tee eelnevalt väikesemahuline testklipp sama muusikaga ning lae see oma (test-)kontole üles. Saad kohe teada, kas ja millised õigused sellele muusikale on. Tihti võib juhtuda, et piirangud on riigiti, ehk Eestis küll saab näha ja kuulda, kuid USAst sama videot vaadates on pilt tumm. Kuigi automaatse kontrolliga või mõne vaataja märkuse tulemusena võib su klipp ka hiljem maha võetud saada, siis on see siiski parem taktika kui 1GB videofaili tegemine ja üleslaadimine.

Milliseid tehnikad oled kasutanud ning kuidas sul kogemused YouTubes audio kasutamisega on?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga