Nädal tagasi, 8. aprillil pidas YouTube global head of entertainment Alex Carloss Cannesis peetud MIPTV konverentsil “A New Age of Storytelling” kõne, kus rääkis miks fännibaas on olulisem kui publik ning tõi näiteid kuidas tänased telestaarid on seda edukalt ära kasutanud.
Soovitan allolevast poolest tunnist vaadata ära vähemalt kõne ehk 15 minutit (kiirustajad võivad kohe alustada 01:30):
httpv://www.youtube.com/watch?v=GrpolzBsdq8#t=90
Põhisõnumid
- Publik toetub tahapoole ja konsumeerib talle pakutut, fännid jälgivad huviga ning soovivad protsessis osaleda.
- Fännid valivad kus ja millal nad sisu vaatavad ning kuidas selles kaasa löövad.
- Publik elab nendes piirides, mida tootja neile pakub ning vahetavad kanalit kui show on läbi. Fännid lõhuvad piire ning kommenteerivad, jagavad ja loovad sellest oma sisu. Tootjad, näiteks Disney, kes hiljuti ostis pea miljardi dollariga Maker Studio, on sellest aru saanud, ning selle asemel, et oma tunnuslugude erinevatele versioonidele esitada autoriõiguste rikkumise proteste, lasevad neil vabalt levida.
- Fännid austavad tootjaid, kui neil lastakse, veelgi enam – neid julgustatakse protsessis kaasa lööma ning lõhuvad sellega ka rahvusvahelisi piire. Lihtne näide – kui mõnele filmitreilerile või näiteks “Dumb Ways to Die” laulule teeks keegi sama pildiga eestikeelse laulu, kas siis autorid võidavad rohkem sellest, et see video ära keelata või lasta sellel populaarsust koguda?
- Kõigile tuttav Psy ehk “Gangham Style” on muutnud kogu Lõuna-Korea muusikatööstust. Korea popmuusika, mis enne Ganghami sai kokku ca 2 miljardit vaatamist, on nüüd tõusnud 7 miljardi peale.
- Jimmy Kimmel, Ellen jt USA telestaarid on YouTube võimalustest aru saanud ning saavad selles mõnikord rohkem tähelepanu kui telesaate vaatajaskonnast. Küsimus ei ole siiski kas üks või teine platvorm, vaid kuidas kasutada ristmeediat ehk mitmeid platvorme korraga. YouTube fännibaas tõstab telesaate vaatajaskonda ja vastupidi, eriti kui viimases näidatakse aeg-ajalt kasutajate loodud sisu, a’la kuidas lapsele teatada, et nende Halloweeni kommid on ära söödud.
Fännid on vaatajanumbritest tähtsamad, sest fännide kaudu on võimalik saada suuremat tähelepanu kui ükskõik, millise teise reklaamikanali kaudu. Fännid ei tunne piire ning nad võivad ka luua sisu, mis tootjale ei meeldi. Viimase välistamiseks saab valmistuda juba enne telesaadete, muusikalugude, filmide ja muu sisu tootmist juba eelnevalt mõeldes, kas ja kuidas saaksid fännid selles kaasa lüüa.
Näited
Kui Eesti Korvpalliliit laeks kõik DELFI ülekanded YouTube üles ja kutsuks videohuvilisi korvpallifänne iga kuu oma TOP5 sooritust või äpardust kokku lõikama, kas siis korvpallile oleks sellest rohkem kasu või kahju? Tõenäoliselt ei viitsi fännid panna iga video peale Alexela või DELFI logo ning videosi jagavad nad pigem oma kanalis ja saavad sellega endale tähelepanu.
Kui mõni (maksumaksja raha eest) toodetud Eesti mängufilm teeks tasuta avalikuks filmi taustamuusika ja mõned stseenid ning paluks fännidel sellest oma treiler kokku panna (premeeriks parimaid esilinastusega), siis kui suur küsimus tekiks autorõigustega ning kas film kokkuvõttes sellest võidab või kaotab?
Kolmanda näite jätan toomata, sest loodetavasti oled aru saanud, et turunduse tulevik toimib mitmel platvormil ning ehk said sellest inspiratsiooni, et viimane näide oma valdkonna kohta ise välja mõelda.