Mida peaks teadma telereklaami tellimisel? (Veski Mati näitel)

Võimalik, et järgmine postitus on veidi provokatiivne, eriti Eesti reklaamitootjate osas, sest ka taustinfo projekti osas on puudulik. Kui oled erimeelel või jagad arvamust, siis oled oodatud allpool kommentaarides kaasa rääkima või laikima.

Postituse inspiratsiooniks on tänane lugu Best-Marketingi lehelt: “Veski Mati reklaam näitab ajalugu“, kus reklaamiagentuuri Rakett loovjuht Priit Isok räägib reklaamklipi tootmise telgitagustest.

Reklaamklipp on artiklisse lingitud tootjafirma Nafta productionsi Vimeo kontolt ning lisatud on ka link klipile Raketi YouTube kontolt. Kokku on mõlemad tänaseks kogunud ca 3000 vaatamist.

Video sisu ja kvaliteet on väga heal tasemel ning kindlasti saab klippi näha rohkelt ka teleekraanidelt, kuhu see on mõeldud. Siiski saaks interneti- ja videoturunduses ning ristmeedias laiemalt asju paremini teha, allpool mõned sellekohased mõtted ja soovitused.

Ärge tellige ainult telereklaami!

Paar kuud tagasi Kumus toimunud meediakonveretsil “Ekraanilt ekraanile” räägiti mis saab televisioonist pärast televisiooni ehk teleekraan ei ole enam ainus, vaid mõelda tuleb ka arvuti, tabi ja mobiiliekraanidele.

Telereklaami tootmine on kulukas, Veski Mati klipp oli Raketile kalleimaks klipiks, mida nad eales tootnud on. Projekti kogukulu arvestades saaks suhteliselt väikese lisainvesteeringuga mõelda, kuidas lugu teistel ekraanidel edasi arendada.

A’la projektile luua lihtsa kampaaniaveeb, kus räägitakse väljamõeldud tegelaskujude abil lugu veidi laiemalt kasutades projekti visuaale ning karaktereid. Teine võimalus on rääkida kogu projekti tegemisest ja mõtetest – kes olid osalised, kust pärinesid masinad jne. Varajase lansseerimise korral saaks sellekaudu ka filmiklippi osalejaid kutsuda.

Kampaaniaveeb peab olema tihedalt seotud sotsiaalmeediaga. Veski Matil on täna vaid 312 fänni, kuigi ainuüksi filmimisel osales 40 meeskonnatöötajat ja 83 näitlejat.

Veski Mati jõulukaardis oli samas visuaale hästi kasutatud, kuid kogu filmivõtete fotogaleriile võiks teha FB-sse eraldi albumi, hetkel on seal vaid päisepilt.

Kaasa projekti osalisi

Iga projektis osalenud näitlejaga oleks võinud filmivõtetel teha eraldi pildi (loomulikult väikese brändigu taustaga a’la logoga jahukotil), mida neile kampaania alguses saata (lingina läbi FB galerii või kampaanialehe ja/või e-mailiga).

Kui pooled osalejad oleks oma pilti oma FB lehel jaganud siis arvestades reachiga a’100-le sõbrale, siis saaks lihtsa vaevaga jõuda ca 4000+ inimeseni, kellest mitmed võiksid täiendada ka Veski Mati fännide ridasi.

Tellija on sisu omanik

Reklaamikanad hakkavad tihti kaagutama enne kui (kuld)munad valmis või need tellija poolt keedetud/praetud on. Kes muusika eest maksab, see peaks saama öelda, kes, kus ja millal seda kuulavad.

Antud juhul on klipp esmaspäeval laetud Nafta Vimeo ja Raketi YouTube kontole, millest lingitud ka Veski Mati FB-sse ning kuhu on viimasena eraldi laetud klipi lühem, 30-sekundiline versioon.

Peab olema vastupidi – peale projekti lõppfaili kinnitamist laetakse video kõigepealt kliendi videokontole YouTubes (youtube.com/VeskiMati on täiesti vaba hetkel) ja miks mitte ka Vimeos, viimaste puudumisel need luuakse agentuuri poolt, kus peab kindlasti olema selline kompetents ja suhtumine.

Video kirjeldus peaks rääkima väikese taustinfo ning suunama vaataja kliendi veebi-, kampaania- või fännilehele, mitte kirjeldama, kes on selle teinud ja kes on selle loonud. Kui siis kirjelduse viimastes ridades.

Agentuuri/produktsioonifirma oma kontodel olevates videotes võib kirjutada mida tahes, kuid need tohib üles laadida alles peale seda kui klient on kogu tähelepanu teistel ekraanidel  ja artiklites saanud ning andnud sellekohase kinnituse.

Videoturunduses on eriti oluline, kuhu on klipp esimesena laetud ning seetõttu kust on seda kõige rohkem vaadatud/lingitud. Lisaks annab see kliendile parema võimaluse suunata vaataja oma järgmiste videote juurde, mitte näidata talle agentuuri või produktsioonifirma teiste klientide reklaamvideosi.

Kokkuvõte

Sisu on kuningas ja klient on kuningas. Reklaamitegijad peavad üha rohkem mõtlema, kuidas kvaliteetset sisu erinevatel platvormidel arendada ning neid võimalusi kliendile välja pakkuda.

Üha rohkem turundusjuhte on aru saanud ka oma videokanalite vajalikkusest eriti olukorras, kui reklaamklippe tellitakse. Samas, Veski Mati stiilis näiteid, kus nii tellija kui agentuuri teadlikkus videokanalite loomisest, vajalikkusest ja optimeerimisest on puudulikud, saame sel aastal kindlasti veel mitmeid näha. Kallite reklaamklippide valguses on sellest vaid veidi kahju.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian