NATO, jah seesama Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsioon, mille liige ka Eesti on, omab Facebookis üle miljoni fänni ja YouTube’is pea 10 miljonit videovaatamist. Kanali viimane video on Läti vabadussambast, mida tuleb nii kiita, kui kritiseerida:

Kiitust väärib NATO Facebooki jagamise postitus, kus:

  1. Facebooki jaoks on toodetud lühem video.
  2. FB videol on üleskutse vaadata pikemat videot YouTubest. Link on nii postituses kui video lõpus.

Kriitilisemalt võiks küsida, mida sooviti video abil saavutada? Kindlasti saadi paljude lätlaste tähelepanu, näiteks ka minuni jõudis link ühe Läti sõbra käest, kuid YouTubes olev video lõpp on selge bürokraatia:

NATOKas tõesti on video juures kõige olulisem teave, et NATO on ostnud videos kasutatud kaadrid Läti Rahvusarhiivilt ning neid ei tohi mujal kasutada? Või, et kui keegi soovibki samu kaadreid kasutada, siis pöördugu arhiivi poole (mille link ei ole klikitav ning mida ka kirjeldusest ei leia).

Video lõpus oleks võinud olla:

  1. Link mõnele teisele NATO kanalil olevale Läti videole
  2. Link mõnele olulisele videole, mida soovitakse video vaatajatele näidata.
  3. Üleskutse NATO kanalit tellima.

Video kirjeldus võiks lisaks samba infole:

  1. Võimaldada huvilistel samba või Läti kohta rohkem lugeda (välislingid).
  2. Viia vaataja NATO muudele sotsiaalmeedia kanalitele ja veebilehele.
  3. Korrata üleskutset NATO YouTube kanal tellida.

Kokkuvõte

NATO näitest on siiski rohkem õppida kui näpuga näidata. Tõenäoliselt näeme juba sel aastal Eesti ettevõtete puhul, kus tükike telereklaami eelarvest arvestatakse selleks, et eraldi klipp toodetakse YouTube ning kolmas, tiiser klipp, Facebooki. Või jäetakse telereklaam üldse ära.

Kindlasti ei unustata, et YouTube video lõpp ei ole teekonna sihtkoht, vaid üks esimesi samme – peale video vaatamist suunatakse vaataja kodulehele lisa lugema / ostu sooritama, järgmist videot vaatama või kanalit tellima.