Legaalne ja tasuta muusika YouTube videole

YouTube fonoteekAutoriõigute teema on YouTubes väga aktuaalne. Sisuliselt on igal muusikalool autor ehk juriidiliselt korrektselt lähenedes peab enne video üleslaadimist saama selleks heli loonud autori nõusoleku. Tuntud lugude põhjal võib nõusolek maksta isegi rohkem kui video tootmine.

Ka YouTube on asjast aru saanud ning loonud fonoteegi, kus autorid on andnud nõusoleku lugude tasuta kasutamiseks. Lisatingimused sätestavad:

Fonoteegi (muu hulgas selles olevate muusikafailide) teiepoolsele kasutamisele kehtivad YouTube’i teenusetingimused. Selle fonoteegi muusika on mõeldud kasutamiseks ainult teie loodavates videotes ja muus sisus. Selle fonoteegi muusikafaile võite kasutada videotes, mida YouTube’is monetiseerite.

Sellest fonoteegist muusikat alla laadides nõustute, et te ei:

  • Te ei tohi teha sellest fonoteegist pärinevaid muusikafaile kättesaadavaks, levitada ega esitada neid eraldi videotest ja muust sisust, millesse need lisate (sh ei tohi neid kasutada väljaspool YouTube’i levitamiseks mõeldud sisus).
  • kasuta sellest fonoteegist pärinevaid muusikafaile ebaseaduslikul viisil ega seoses ebaseadusliku sisuga.

Fonoteek

Kuigi autoriõiguseta loo üleslaadimisel on hetkel maksimumkaristuseks sellel reklaamide näitamine, audio või kogu video sulgemine ning 3 rikkumise korral ka kogu konto sulgemine, siis piraatlusega võib ajutiselt jõuda isegi YouTube Eesti TOP10-sse. Viimane ei tohiks aga olla omaette eesmärk, sest lahe video võiks olla kättesaadav ka aastate pärast.

YouTube ContentID töötab juba 2011. aastast, mis tähendab, et automaagiline robot käib üle kõik videod kohe, kui need on üles laetud. Kui viimane õiguste rikkumist ei kohe avasta, on alati võimalik, et loo autorid esitavad nõude ka aastaid hiljem.

Lisaks – kui toodad kliendile YouTube mõeldud video ja see hiljem audio õiguste rikkumise pärast pannakse kinni, siis tuleb teha topelttöö ja see uue heliga üles laadida.

YouTube fonoteek

YouTube audio libraryst saab igaüks vastavalt žanrile, tujule, muusikariistadele jne alla laadida helifaili, mille kasutamise pärast ei pea muretsema, et video kellegi autoriõiguseid rikuks.

Muud legaalsed viisid

Ühest vanast Mashable artiklist ning googeldades leiab lihtsalt ka mitmeid teisi kohti, kus tasuta või väikese tasu eest saab soovitud taustamuusikat videos kasutada, kuid hinnakirja, et “Moves Like Jagger” või muud tuntud muusikat oma videos kasutada, ei ole siinkohal võimalik teha, sest see alati sõltub video sisust, selle ärilistest eesmärkidest ja 101 muust detailist.

Kokkuvõte

Kasuta videotes ainult legaalset heli, sest siis välistad, et see mingi aja pärast kinni pannakse või halvemal juhul oma kanalist ilma jääd. YouTube fonoteegi legaalset muusikat kasutades ei pea sa õiguste pärast väga muretsema.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian