Laulupidu YouTubes: 3 päeva hiljem

Kaks nädalat enne laulupidu sai tehtud Laulupeo SA-le ettepanek, et kõik XI Noorte Laulu- ja Tantsupeo videod võiksid olla YouTubes koheselt peale pidu nähtavad. Nädal enne pidu sai tehtud sellekohane postitus, Facebooki fännileht, YouTube kanal ja pressiteade. Päev enne pidu saime ERR vahendusel teada, et Laulupeo SA ei pea vajalikuks anda kolmandatele isikutele luba ülekannete Youtube riputamiseks…

Täna, 3 päeva peale Laulupidu, ei ole Laulupeo SA Youtube kontol endiselt ühtegi videot peale reklaami. ERRi kontole on samal ajal sündmusest laetud ca 20 videot (intervjuud, rongkäik, tantsupidu ja laulupidu), mille koguvaatamiste arv on hetkel üle 25 000.

Ligi samapalju on hetkel Laulupeo kõige populaarsemal autoriõiguseid mitteomaval telesalvestusel – Siiri Sisaski ja Ühendkooride esitluses “Mis maa see on”:

Seda salvestust on tõenäoliselt juba alla laetud ning uutele kontodele üles laetud. Seega Laulupeo SA, ERRi ja EAÜ hilisemad keelamised saavad olema küllaltki keerulised.

Näiteks eelmisel aastal peale Ühtse Eesti Suurkogu üleslaetud “Käi Perse” klipp võeti küll originaalkontolt mõne päevaga maha, kuid selle allalaadijaid ning uutele kontodele üleslaadijaid on niivõrd palju, et jälgimine on nii NO99-le kui EAÜle ilmselt üle pea kasvanud…

YouTube otsing

XI Noorte Laulu- ja tantsupeo videote otsimiseks tasub kasutada YouTube filtrit, või lisada otsingusõna järele “, this week”, et näha kõiki viimase nädala jooksul üleslaetud videosi (“, month” – annab viimase kuu), kuhu pealkirja, kirjeldusse või märksõnadesse on lisatud “laulupidu” või “tantsupidu”. Parema kvaliteediga videote otsinguks tasub lisada “, hd” otsingusõna lõppu.

Tulemus

Laulu- ja tantsupeo märksõnadega on viimase nädala aja jooksul YouTube laetud ca 200 videot, millest enamus on mobiili või käsikaamera salvestused.

Kõige olulisemal ehk vaatajaid huvitavamal ajal – 0-2 päeva pärast Laulupidu, kui osalejate ja publiku meeleolu on endiselt üleval, laeti vaid mõni üksik kõrge kvaliteediga video kõigile tasuta kättesaadavana YouTube üles. Samas huvi videote vast on väga suur – kahe päeva jooksul 25 000 vaatamist ühele videole näitab seda ilmekalt.

ETVi arhiivi on laetud küll mammutsaade, mis vaatajate hinnangul hakib. Ka sealsetest kommentaarides on mainitud, et YouTubes võiksid tantsud ja laulud lahtilõigatuna olla. Pealegi on ETV arhiivist saadete leidmine oluliselt keerulisem kui YouTubest (juhul kui saated ka korralikult pealkirjastatud ja lingitud), eesti keelt mitteoskavale pea, et võimatu.

Lahendus – videoturundus

Mõne aja pärast peaks välja tulema XI Noorte Laulu- ja Tantsupeo DVD. Kui mitte varem, siis ilmselt kohe peale seda tõuseb YouTube’s oluliselt ERRi otsesaate salvestuste arv. Seda võitlust tuuleveskitega ei võida ei ERR ega EAÜ, sest DVD pealt saab lihtsalt ja korduvalt lugusi üles laadida.

Lahenduseks on laulu- ja tantsupeo videote TASUTA jagamine. HD kvaliteedis. Oma YouTube kanalis. Iga tants ja laul eraldi. Pealkirjastatud, märksõnastatud ja kenasti kirjeldatud, miks mitte ka subtiitrid ning video kirjelduses laulu sõnad?

Laulupidu pole ainus saade, mille piraatkoopiad netis levivad, kuid loe näiteks sellest Greg Jarobe artiklist, kuidas Monthy Pythoni DVD müük tõusis 23 000% peale seda kui nad ise oma saateid YouTube’s jagama hakkasid. Monthy Pythoni kanali kirjeldus ütleb selle kohta hästi:

“For 3 years you YouTubers have been ripping us off, taking tens of thousands of our videos and putting them on YouTube. Now the tables are turned. It’s time for us to take matters into our own hands. We know who you are, we know where you live and we could come after you in ways too horrible to tell. But being the extraordinarily nice chaps we are, we’ve figured a better way to get our own back: We’ve launched our own Monty Python channel on YouTube.

No more of those crap quality videos you’ve been posting. We’re giving you the real thing – HQ videos delivered straight from our vault. What’s more, we’re taking our most viewed clips and uploading brand new HQ versions. And what’s even more, we’re letting you see absolutely everything for free. So there!

But we want something in return. None of your driveling, mindless comments. Instead, we want you to click on the links, buy our movies & TV shows and soften our pain and disgust at being ripped off all these years”

TASUTA!

Eesti internetiturundusguru Peep Laja rääkis juba 2-aastat tagasi TASUTA äraantava asja või teenuse väärtusest:

httpv://www.youtube.com/watch?v=vsd6ztCIptA

Aita kaasa!

Kui ka Sinu arvates peaks laulu- ja tantsupeo kõik esinemised eraldi klippidena YouTube’st saada olema, siis näita oma tahet liitudes LaulupeoVideo Facebooki fännilehega klikkides allolevale pildil:

Täna, 06.07.2011, kell 13:00 on meil veel vaid 143 fänni, seega kutsu kindlasti ka sõpru liituma, sest siis on tõenäosus ja meediahuvi suurem, et videod asjaosaliste poolt lõpuks üles laetud saaks!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian