Selle aasta Laulu ja Tantsupeol oli läbi aegade kõige rohkem kaameraid, sest lisaks otsepilti tootvale Eesti Rahvusringhäälingule olid oma kaameratega kohal ka teised Eesti ning maailma meediakanalid ning sisuliselt oli igal osalejal telefoni näol ka videokaamera kaasas.

Rahvusringhääling tootis esmakordselt üritusest ka HD formaadis YouTube otseülekande, mis jõudis ca 7000 vaatajani, kellest enamus välismaalt. Rahvusringhäälingu videod olid koheselt ka internetipõhiselt järelvaadatavad nii ERR Laulupeo erilehelt kui ERR YouTube kanalist.

Populaarseim järelvaatamise video YouTubes on laupäevasel Laulupeo kontserdil esitatud “Koit”, mis on kogunud pea 20 000 vaatamist:

Ühe päevaga on üle paarituhande vaatamise kogunud ka “Ilus maa” ja “Sind surmani”:

Lauljate nõudmisel viimase lauluna kordamisele tulnud “Mesipuu” peaks ka tänase päeva jooksul 1000 vaatamise numbri ületama:

Videod, mis on ERR YouTube kanalis kõikide õigustega ja HD formaadis üles laetud on oluliselt vähendanud “internetipiraatide” huvi ERRi telepilti salvestada ja seda ise üles laadida, sest selleks ei ole enam erilist mõtet.

Kuigi YouTube otseülekande lahendus oli peamiselt suunatud välismaale, vaatasid seda ka mitmed kodumaalt, kes kommenteerisid, et kuigi ca 30sek viitega (YouTube ülekande tehnilised põhjused) on YouTube HD videopilt parem kui ERRi interneti otsepilt ning sellel on ka parem heli.

Siiski on internetivaatajad harjunud videosi vaatama rohkem otse.err.ee lehelt, kus see tipphetkedel kogus pea 10 000 üheaegset jälgijat (YouTube otseülekande maksimum oli ca 350). Lisaks tekkis 3 päeva jooksul YouTube ülekandes just enne ühendkoore 15 minutiline katkestus, mis viis ca 200 vaatajat mõneks ajaks eemale.

Lepingulistel põhjustel ei olnud YouTube otseülekannet võimalik teistele veebilehtedele embed-kujul lisada ning kuna teised Eesti meediakanalid tootsid Laulupeost ka ise (järelvaadatavat) videopilti, siis nad ei olnud huvitatud YouTube otsepilti ka kordagi oma uudistes mainima (sest see viiks ju vaataja DELFist või Postimehest välja).

Järelvaatamiseks üleslaetud ERRi videod on aga kõigile avalikud ehk iga huviline saab mõne klikiga need kasvõi oma blogisse lisada (nagu näiteks siia lisatud klipid). Julgustan kõiki seda veel täna tegema.

Laulu- ja Tantsupidu oli ERR esimene (HD) formaadis YouTube otseülekanne, mis suures plaanis läks väga hästi ning vajab asjaosaliste tänamist:

  • Margus Allikmaa – ERR juht, kes andis oma kinnituse ja nõusoleku lisaks ERR internetikanalitele ülekande tegemiseks ja ERR YouTube kanalis.
  • Sten Weidenbaum – Laulupeo SA, kes jõudis kiirel korraldusajal kahe käega kinnitada, et Laulupeo SA on kindlasti YouTube ülekandest huvitatud.
  • Astra Merivee – ERR YouTube portaali haldaja.
  • Kristel Maran – ERR PR, tänu kellele oli YouTube ülekanne mainitud nii AK Uudistes kui Vikerraadios ja muudes saadetes.
  • Risto Sirts – ERR tehnikadirektor, kes YouTube ülekandeks organiseeris vajaliku HD ülekande “otsa”.
  • Raido Sooalu – MIND Media, kes enkoodis ERR HD videopildi YouTube jaoks sobilikuks.

Lisaks ERR multimeediaspetsid, kes lõikasid järelvaatamiseks videoklippe ning kõik, kes otseülekannet ja järelvaatamise videomeenutusi ka teisega jagavad. Viimast on võimalik teha väga lihtsalt – mine YouTube.com/Rahvusringhaaling/videos, vali enda lemmik video ning lisa see kommentaaridega näiteks Facebooki seinale.