Veebipõhiste koolituste tasu võib olla ühekordne, mis tagab ostjale “eluaegse pääsme” ühele või mitmele koolitusele või perioodipõhine ehk kuumaksega lahendus, mis erineb oma olemuselt nii koolitajale kui koolitusest osavõtjale. Selles loos vaatleme viimaseid – mis on nende loomiseks vajalik ning millised on eelised nii autori(te)le kui osalejatele.

Ühekordse maksega koolitused on lihtsad nii autorile kui osavõtjale. Koolitajaks on üldjuhul üks inimene ning osavõtjal on võimalus suhelda ja küsimusi esitada peamiselt koolituse loojale. Koolitused võivad olla üles laetud nii oma veebilehtedele kui olemasolevatele koolitusplatvormidele a’la Udemy.

Kuumaksega koolituskeskkonad koonduvad selleks loodud platvormile, mille taga on koolitajate grupp. Sellistel platvormidel on tihti võimalik mõlemad lahendused – nii ühekordse tasuga koolituste ost kui kuumaksega membership-lahendused.

Pea kõik, kes on mõne veebipõhise kursuse loonud, alustasid ühekordsetest koolitustest. 12-aastat tagasi lõi sedasi oma esimese veebikoolituse Peep Laja, kelle “Internetirevolutsioonist” ja muudest kursustest said oma esmased veebiturundusteadmised mitmed tänased Eesti internetiturunduse tipud. Mõned kuud ja koolitused hiljem sain sellest isegi inspiratsiooni VideoTurundus.ee ning paari muu veebimõtte käivitamiseks.

2010. aastal avas Peep koos paari kamraadiga internetipõhise koolituskeskkonna Traindom, milles oma veebipõhiste koolituste loomine oli tehtud kõigile lihtsaks. Traindomi eluiga ei olnud siiski pikk, sest valdkonnas tekkis kiiresti kõva konkurents. Kaks kuud peale Traindomi avamist tegi uksed lahti üks maailma populaarsemaid veebipõhise õppimise ja õpetamise keskkondi Udemy, mis sai paari kuuga üle 1000 koolitaja, üle 2000 kursuse ning üle 10 000 õppija. Neli kuud peale avamist saadi esimene 1M USD investeering, millele 2011. aastal lisandus 3M, 2012 12M, 2014 32M, 2015 65M ja 2016 60M USD. Udemy on mõeldud ainult ühekordsete kursuste jaoks, mida selles on tänaseks üle 150 000. 

Kuumaksega koolituskeskkonna loomine

Kuumakselise koolituskeskkonna loomiseks on vaja täita 5 tingimust:

Olemasolevat koolitusmaterjali on olemas vähemalt 200+ tundi ning on soov ja võimekus seda aktiivselt täiendada.

Koolituse sisu on end eelnevalt tõestanud tasuliste veebi- või konverentsikoolituste näol.

Projekti kaasatud on ka teised valdkonna eksperdid, kuna üksi ei ole sellises mahus sisu loomine võimalik.

Olemas on piisavalt suure huviliste grupi kontaktid (e-maili listid, FB grupp, fännilehed jne).

Loodud on toimiv koolituskeskkond.

Ka kõikide nende tingimuste täitmisel ei pruugi kuumakselise koolituskeskkonna loomine end ära tasuda ehk kasumlikum võib olla koolituste eraldi müük. Aga kui see juhtub, siis on kuumaksetega keskkondadel mitmed eelised:

Osaleja saab kursuse valdkonna ekspertidelt, kuna muul viisil need keskkonnad ei toimi. Koolitajate usaldusväärsus on seetõttu kõrgem kui üksik-koolituste puhul.

Tekib suurem võimalus sotsiaalseks suhtluseks ja kasutajate poolseks sisuloomeks.

Koolitajatel tekib stabiilsem sissetulek. Ühekordsete kursuste puhul võib müük olla kuude kaupa väga erinev.

Mida suurem on nii keskkonna kasutajate kui koolitajate arv, seda lihtsam on hoida seniseid kasutajaid ning saada uusi. On suur vahe, kas koolitust või koolituste paketti reklaamivad üks või kakskümmend selle autorit.

Peep Laja CXL näide

Veebiturunduse üks olulisemaid tegureid on kogukonna loomine. Seda teevad kõik, kutsudes üles liituma oma sotsiaalmeedia kanalitega, kogudes e-maile ning läbi erinevate sündmuste, kus viimastel on suur tähtsus eriti teiste ekspertide kaasamisel. Peep ja Priit panid 2010. aastal aluse Internetiturunduse Eliitlaagrile, mis võimalik, et toimub ka sel aastal kui just edasi ei lükku nagu täna algama pidanud Eliitlaager USA-s.

Kogukonna loomine on pikaajaline protsess, mis võtab aastaid. Kui suudad seda teha ja kaasata ka teisi valdkonna spetsialiste, siis võid olla oma riigi või isegi maailma tipus. Peep Laja ConversionXL, millel on oma veebikoolitusplatvorm CXL Institute, seda täna on. Hetkel on selles 50+ online kursust, mida müüakse All Access liikmelisuse pääsmena, seda kuu- või aastamaksena.

Kõikide CXL Institute koolituste kogumaht on hetkel ca 487 tundi ehk järjest vaadates üle 20 ööpäeva. Kui iga päev vaatad tund aega, siis jääb isegi ühest aastast väheks ehk kuu- või aastamaksed on põhjendatud. Siiski, 7 päeva saad kõikide CXL koolitustega tutvuda vaid 1 USD eest.

Näide Eestist

Sel nädalal lansseeris SportID Virtual Gym & Studio. Mitmes mõttes on ka see kuumaksega #ToetaOmaTreenerit lahendus liikmeskonnaga koolituskeskkond, millesse loovad sisu mitmed tuntud treenerid.

Membership-lahendusi on loodud väga erinevates valdkondades. Näited saab tuua nii koerte dresseerimise kui vabavõimlemise keskkondadest. Mõlemas valdkonnas leiab muudelt platvormidelt sadu ühekordseid koolitusi, kuid kasutajate jaoks on sellistel keskkondadel oma eelised – materjali on kordades rohkem, parem on suhtlus nii koolitajate kui ka teiste osalejatega jne.

Kellele sobib, kellele mitte?

Membership-keskkonnad ei sobi kindlasti neile koolitajatele, kellel on plaanis luua või juba loodud üks või paar kursust. Kuumaksega keskkonnad nõuavad suurt olemasolevat koolitusmahtu, kuid eelkõige aktiivset kursuste lisamist. Kui ühe kuu jooksul (paar tundi päevas) on võimalik kõik kursused ära vaadata, siis miks peaks kasutaja järgmise kuu eest maksma?

Võimalik, et kuumaksega keskkonnad sobivad koolitusfirmadele, kellel maht ja plaanid olemas, aga ka nende puhul võib olla paremaks variandiks bundle ehk mitme koolituse soodsam koondpakkumine.

Kui alles plaanid oma esimest videokoolitust, siis loe kõigepealt läbi, mida peaksid videokoolituste kohta teadma ning kuidas koolituse ideed valida ja testida.