Eile jagati Draamateatris pea kolm resti mune (80tk) välja, millest kuldseid 18, hõbedasi 25 ja pronksikarva 29. Lisaks paar erilist ja pesamunad.
Loovkonkursi 15. juubeliaasta raames toimub täna ja homme Kuldmuna seminar, milles osalevad mitmed välisesinejad, züriiliikmed jt ning kus kuldsemate ja vähemkuldsemate munadega tegelased arutavad konkursi tulevikku.
Täna hommikul kogunes üle poolesaja huvilise (1 klient, enamus agentuurid ja tudengid) TLÜ saali osa saama esimese päeva ettekannetest. Teen siin ürituse tekstilise otseülekande, milles kiire formaadi tõttu võib olla grammatikaerroreid ning mõtete puudujääke.
Kuldmuna seminar, 16.04
09.00-10.30 Simon Rhind-Tutt,
Relationship Audits & Management: “Client needs and future trends”.
Hiljutised uuringud näitavad, et 20 korda lihtsam olemasolevalt kliendiga äri teha, kui uut klienti leida.
Darwin ütles, et ellu jäävad need, kes kohanduvad. Ka kliendid kohanduvad uue keskkonnaga, kuid agentuuridele on ootus, et nad on juba kohandunud ja näevad, mis tulevik toob.
Lisaks kreatiivsusele ja strateegiale saab üha tähtsamaks, et agentuuride pakkumised on äriliselt läbi mõeldud.
99% agentuuridest ei oma standardeid klientidega suhtlemisel:
- alati peale kohtumist tuleb saata kirjalik memo kokkulepitud teemadest,
- kliendile telefonikõnele tuleb vastata 20 minuti jooksul jne.
Teemad
1. Muutused ja kohandumine. Klientide plaanid on üha rohkem lühiajalisemad (turunduseelarveid plaanitakse mitte enam aastate, vaid isegi kuude kaupa). Keskmine turundusdirektor töötab 17 kuud – inimesed kardavad oma töökoha pärast ehk soovitakse teha ainult õigeid otsuseid.
Agentuuridele peaks langema osa kliendi “võidust”, aga sellisel juhul ka kahjumist (juhul, kui kampaania ei õnnestu).
Kiirus loeb (töötamine kliendi kontorist) – kiire reageerimine turuolukordadele on väga oluline.
Digieelarved tõusevad. Samas räägivad agentuurid digitaalsest osast tihti viimasena.
2. Regulaarne ja robustne tagasiside. NB: kui klient on rahul, siis tuleb temaga edasi tegeleda, mitte jääda rahule, et selle kliendiga on kõik korras.
3. Kliendi ärist arusaamine. Millal külastasid kliendi kodulehte? Tema konkurentide kodulehti? Kliendi pressiteateid, aastaaruandeid jne.
4. Täida lubatu. Ole pragmaatiline. Alati ei pea kõige kallima tunnihindega inimene tegema lihtsat tööd. Ideed, mis kasutavad erinevaid platvorme. Rahvusvaheliselt.
Turundusdirektor tegeleb 7% ajast kohtumistele agentuuridega ehk aega ei ole – tegutse esimesel korral õigesti. Ole julge, kiire ja kao minema ehk ole alati valmis liftikõne stiilis pakkumiseks.
5. Eksponeeri oma kirge, mine extra miil. Elektrooniline side ei aita suhetele palju kaasa. Ei saa olla kliendiga sõber, kui oled temaga tuttav vaid e-mailide, Facebooki ja LinkedIni kaudu, kuid ei ole kordagi kohtunud.
6. Innovaatilisus. Ole paindlik, erinevate klientid vajavad eri lähenemist.
Rätsep võtab iga kord pintsaku tegemisel uued mõõtmed, teised ootavad, et ma alati samade mõõtmetega kohanduks.
G.B. Shaw
7. Kas klient tunneb end väärtustatuna? Millal küsisid “kuidas äri läheb?” Oma alati arvamust. Digiagentuuridelt õpid alati miskit uut.
8. Müü paremini. Üha rohkem kliente soovib, et neile räägitakse lugu, mitte traditsioonilist .ppt müügipakkumist. Ristmüük. Jaga kogemusi. Agentuurid võiksid olla partnerid mitte kaklevad konkurendid. Parimad partnerid on need, kes ei nimeta ise end partneriks, vaid kliendid kutsuvad neid partneriks.
“Hullumeelsus on teha sama asja uuesti ja uuesti ning oodata erinevaid lõpptulemusi”.
A. Einstein
10.40-11.15 TV / raadio žürii esimees Olav Osolin
Õnnitlused munavõitjatele. Rääkis lugu, kuidas TV/raadio zürii kokku pani. Vaatas eelmiste aastat arhiivi – kolme aasta jooksul on 32 munast 21 saanud 3 agentuuri.
Regelemendi järgi pidi otsima züriisse 2 alla 28-aasta vanust karakterit. Kahest agenturis loovjuhid selliseid ka pakkusid, kuid vahepeal olid noored juba üle 30-aastaseks saanud.
Lootis, et zürii kokkupanijana ei pea ise otsustusprotsessi sekkuma, kuid mitmetel kordadel oli just tema hääl otsustav, sest 7 otsustaja vahel jäi seis viiki (1 oli looja, kes ei saanud hinnata).
Raadioreklaamis ei ole erilisi loovaid lahendusi kunagi olnud, kuid hea meel, et kuldmuna sai välja antud.
11.15 – 11.50 Print / outdoor / kampaania / noored žürii esimees, Optimist Group’i tegevjuht Magnus Lužkov
“Kuradi internet, sinu pärast peavad nüüd kõik rohkem pingutama”. Ehk züriiliikmetel on tänu välismaisetele reklaamidele oluliselt kõrgemad hinnangud.
Välireklaamis vanakooli-lähenemine enam ei toimi. Rääkis millistes kategooriates kes said munad ning mõned näited, kes ilma jäid. Ja miks?
Küsimus ongi kas ja kellega me oma töid võrdleme? Kas Eestis omavahel või laiemalt, maailma mastaabis?
Visuaalsete piltide puudumisel on kokkuvõte lühem, pilti jäi vaid Suur Pesamuna:
12.00 – 13.00 Professor Timothy Coombs (USA):
“Crisis as a moment of truth: When a brand is under fire”.
Timothy, kes hetkel annab loenguid TLÜs, rääkis kriisikommunikatsioonist.
Kriisid jagunevad: traditsioonilised ja sotsiaalmeedia kriisideks. Olemuselt on need erinevad ja vajavad eri lähenemist.
Väljatoodud FedExi näide on tuttav ka selle blogi jälgijatele, kellel meelest läinud, siis vabandamise tähtsusest saad lugeda aastavanusest postitusest, kas YouTube teeb kliendist kuninga?
Ettevõtted on hakanud üles panema neile laekunud kaebusi ja nendepoolt loodud lahendusi.
USA odavlennufirma ValueJet sattus lennuõnnetuse tõttu väga suurde kriisi, mistõttu – kui brändi ei suudeta parandada, siis kasutati rebrändimist läbi väiksema lennufirma AirTran ostmise.
13.00 – 13.30 PR žürii esimees, KPMS strateegiline konsultant Margus Mets.
PR valdkonnas oli konkursil vähe osalejaid. Liiga tihti käsitöömeistrid, mitte kunstnikud. Vähe tõendusmaterjali väidete kinnituseks.
Kõigis PR kategooriates jäid kuldmunad välja andmata.
Samas, väljatoodud näited – Leiburi Leivategu (väikese eelarvega jõuti paljudeni, eriti maakondade lehtedes), OCDock Kickstarter (uus lähenemine KickStarteri kaudu), Paf pall (hea üritusturundus, uus spordiala, mitte millestki tehti midagi) – olid oma mune väärt.
Ootused 2014: arvukam osavõtt, rohkem enesekriitikat, oskus põhjendada oma edu, täpsustada PR osakaalu, uus reglement ja zürii koostamise põhimõtted.
13.30 – 15.00 Ogilvy PR London Director, Head of Digital and Content Michael Darragh: “Digital PR”
Michali sissejuhatus jäi lõunapausi tõttu puudulikuks;)
Social CRM – kuidas klienditest aru saada, sest see, kes sotsiaalmeeda abil ostu teeb ei pruugi alati olla ideaalne klient. Vaja teada taustainfot.
Old Spice näide. Tähtis on vaatajatega suhelda, kommentaaridele vastata jne.
Vaja on leida oma brändi kõneisikud ehk need, kellel on jälgijaid ja mõju.
Kõneisikute arvamust ei ole võimalik osta/laenata, see tuleb välja teenida. Hiinas on siiski teistmoodi – kuulsaimale spordiblogijale pakuti, et tema ja ta poeg tuuakse Saksamaale jalgpalli vaatama ning enne seda saavad Adidase poest ühe tunni jooksul piiramatult oste sooritada. Hiinlane küsis raha.
Raha kasutamine võib jätta halva mulje, näiteks Kim Kardashian saab 36 000.- USD tweetimise eest, kuid paljudel juhtudel on aru saada, et see on fake. Alicia Keys kiitis BlackPerryt, kuid oli näha, et ta kasutas selleks iPhone.
Word of Mouth triggerid:
- Kas meil on hea lugu?
- Kuidas saavad inimesed selles kaasa rääkida?
- Kas on tegemist millegi uuega?
- Kui kreatiivsed saavad olla need, kes kaasa räägivad?
- Kas ja kuidas me kutsume inimesi osalema?
- Kas ja millist väärtust me pakume?
- Kas me tuletame meelde, et lugu võiks jagada?
PR on tihti seotud üritustega. Kuidas siduda aga digitaalsete üritustega? Üks võimalus on live ülekannete abil. Loe siit näiteks konverentsi videoülekannete tähtsusest.
Kokkuvõte
Kuldmuna seminari idee tekkis soovist harida nii agentuure kui kliente. Kuigi klientide osalus jäi esimesel päeval leigeks, siis loodame, et lisaks gala-stiilis munadejagamisele jätkub ka tulevikus ettevõtmise harivam pool.
Homme (17.04) saab lugeda kokkuvõtet allolevatel teemadel ja esinejate poolt:
- 9.00-10.30 Katri Horma, Gerlin Narits, Karmen Kütsen, JCDecaux: “Loomingulised lahendused välimeedias”
- 10.30-11.00 Meedia žürii esimees, OMD Estonia juhatuse esimees Aare Ristal
- 11.00-12.30 N2 tegevjuht Alex Nieminen: “Kus on digitaalses meedias raha agentuuride jaoks ning miks agentuurid sellest aru ei saa”
- 12.30-13.00 Digi žürii liige, Velvet Creative Alliance loovjuht Janno Siimar
- 13.00-14.00 Üritusturunduse žürii esimees, Momentum-Elamusstuudio juhatuse liige Mihkel Lubi