Kuidas väikese eelarvega teha suurt filmi?

Sleepwalkersi raames toimus täna Balti Filmi ja Meediakoolis Iisraeli ühe tuntuima telerežissööri Rani Saar`i loeng “Glow Budget” (low budget + glamour).

Eesti ja Iisraeli filmitööstustes ei ole režissööridel tihti võimalik töötada filmiks vajamineva eelarvega (isegi mitte ligilähedasega), mistõttu õppetunnid, kuidas vähesest võtta kõik ja sedasi, et rahul ja innustatud oleksid nii näitlejad, filmimeeskond, produtsendid kui ka režissöör, on suhteliselt keeruline.

Rani mitmed näited pärinesid suhteliselt väikese eelarvega lavastatud teleseriaalist “Asfur”, mis sai Iisraelis suure populaarsuse osaliseks ning purustas kõik vaatajarekordid. Seriaal müüdi hiljuti U.S. Fox televisioonivõrgule.

Kiirus, kiirus, mis muud

Üks peamisi tegureid, mis loengu tutvustuses kirjas ei olnud, on produktsiooni kiirus. Ranil oli 50-osalise Asfuri I hooaja salvestamiseks eelarvet vaid 51 päeva jagu. Kokkuvõttes kulus filmimiseks vaid 45 päeva.

Näiteks allolevat stseeni plaaniti filmida mitu tundi, aga liiklusummikute tõttu jõudsid hiljem kohale nii tehnikud kui näitlejad, mistõttu läheneti loovalt ja võte sai tehtud vaid paari minutiga.

httpv://www.youtube.com/watch?v=RAOCibKj97s

Professionaalne filmitiim on väikese eelarvega videotööde juures eluliselt kõige tähtsam. Kõik peavad aru saama, mis rolli nad mängivad ja kui suure panuse kõik seejuures annavad.

Professionaalsuse juures mõtles Rani kõige rohkem usaldust. Kui keegi lubas midagi mingiks ajaks ära teha, siis nii ka juhtub. Kui meik-up saab valmis pool tundi hiljem kui lubatud, siis kogu võtteseltskond ootab selle järel. Ranil oli võtta 5-aastane ajateenistuse kogemus allveelaevast, kus keegi ei kontrollinud üksteise tegevust, kuid kogu meeskonna elu oli iga tegevusega kaalul. Seega meeskonna usaldus oli eluliselt oluline.

Režissööri roll ei ole kõike ainult juhendada, vaid ka motiveerida, kätt hoida, tunnustada jne seda eriti näitlejatega suheldes. Näitlejad on keerulised ja sensitiivsed karakterid, mõned soovitused nendega suhtlemisel:

  • näitlejad peaksid õppima kogu teksti pähe, et saaksid keskenduda näitlemisele,
  • aru peaks saama kogu tekstist ja filmist, mitte ainult stseenist,
  • näitleja mängib karakterit, kuid tihti saab karakter ka osaks näitlejast,
  • režissööril peaks olema võimalus näitlejat vormida ehk näitleja võiks olla pigem tainas kui valmisküpsetatud leib.

Ettevõtlikus

Üheks oluliseks kriteeriumiks mitte ainult filmielus on ettevõtlikus ning sellega seotud sihikindlus ja järjepidevus. Harry Potterit hakkas kirjastama alles 16. kirjastaja, kõik teised ütlesid ära. Nüüdseks on see Piibli järel populaarsuselt teiseks trükiseks.

Ka “Arfuri” stenaristid olid vähetuntud näitlejad, kes ei leidnud sobivaid tööpakkumisi. Peale avahooaega oli tegemist Iisraeli kõige kuulsamate näitlejatega, kelle karjäär tõusis tänu sellele, et olid ise aktiivsed.

Väga tähtis on ka positiivse inimkapitali roll ehk nende inimeste, kes su ideesi aitavad kaasa mõelda ja toetada. Kõige paremad (äri)ideed on esmapilgul nii erilised, et need koheselt ei leia mingit toetust.

Režissöör loob atmosfääri, Rani motiveerimispagasis oli soovitused võttenädala lõpus valida väikese snäki ja joogi juures välja nädala parim töötaja ning filmiperioodi lõpus korraldada kõigi vahel hääletus parima meeskonnaliikme leidmiseks.

Näitlejate vaheline omavaheline sõprus on samuti oluline, mistõttu režissööri rolliks võib olla ka nende saatmine ühistele üritustele ja väljasõitudele.

Tehnilised soovitused

Kuna võtteaega on vähe, siis Ranil soovitas korraga kasutada mitut kaamerat, mille abil saab iga võtte teha ära paari korraga.

Valgusnipp kuidas mitme kaameraga korraga hakkama saada oli peavalgus vahetada ära küljevalgusega ehk long side ja short side valguste vahetus annab Rani hinnangul dramaatilisemat väljundi.

Selleks, et mitme kaameraga võetud heli oleks ühtne, kasutatakse tehnikat, kus võtteplatsi ümbritsev heli võetakse üles eraldi asetseva mikrofoniga.

Video editeerimisega võiks alustada kohe, et juba mõne võttepäeva pärast oleks võimalik esimest tagasisidet saada ja vajadusel muudatusi teha.

Kokkuvõte

Filmimaailmas võib ühe minut ülesvõtmiseks kuluda terve võttepäev, kui tööl on terve armee meikaritest operaatoriteni ning lisanduvad kõikvõimalikud tehnikarendid ja muud kulud. Väga lihtsustatult – kui ühe päeva jooksul võtta üles 2 minutit, siis on kogukulu oluliselt väiksem.

Selleks, et filmimaailma protsess oleks kiirem on vaja aga väga head meeskonnatööd, usaldust ja arusaamist ning kasutada tuleb ka mõningaid tehnilisi nippe.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga