Kuidas töötab YouTube algoritm?

Kuidas töötab YouTube algoritm ehk vähemalt miljon rida koodi, mida muudetakse pea iga päev? YouTube algoritm otsustab milliseid videosid sulle soovitatakse. Kohti, kus YouTube seda teeb, on neli:

  1. Avaleht, seda nii arvutist, mobiilist kui tääbist.
  2. Soovitused videoakna kõrval
  3. Soovitused videoakna peal, peale video lõppemist. 
  4. Otsingutulemuste leht.  

Kui algusaastatel soovitas YouTube videosid, mis olid populaarsetel kanalitel ja olid saanud palju klikke, siis alates 2012. sai üheks olulisemaks osaks valemis video vaatamise aeg. 

Viimane suurim algoritmi muudatus on seotud personaliseerimisega, mis tähendab, et YouTube (s.h. Google) võtab arvesse meie statistilised andmed (sugu, vanus) ja eelkõige vaatamise ajaloo ja reaktsioonid (meeldimised, kommentaarid, kanali tellimised jne). Ka video vaatamise aeg näitab reageerimist – näiteks vaata täispikkuses läbi kaks videot minu kanalist ja võid suhteliselt kindel olla, et järgmisel korral YouTube avades näed avalehe soovitustes veel mõnda minu klippi.

70% vaatamistest otsustab algoritm

YouTube soovituste sekka saamine on väga oluline, sest kõikide YouTube videote vaatamistest tuleb 70% algoritmi soovitustest. Ehk kui YouTube sinu videosid ei soovita, siis on keeruline, kuid mitte võimatu, tähelepanu saada.

YouTube soovituste sekka saamiseks tuleb

  • Teha endiselt võimalikult palju tehnilist optimeerimist – pealkirjad, kirjeldused, märksõnad, keel, asukoht jne. Isegi subtiitrid aitavad algoritmil sisust paremini aru saada, mis tähendab, et YouTube oskab seda paremini võimalikule sihtgrupile soovitada.
  • Lisada ühe teema videod esitlusloenditesse, sest kui keegi satub ühte videot teemast vaatama, siis YouTube teab talle teist videot samast teemast pakkuda.
  • Kasutada lõpuekraane, et vaataja jääks sama kanali mõne eelmise või järgmise video juurde.
  • Kutsuda videos vaatajaid üles sellele reageerima (like, kanali tellimine, kommentaarid) ning asjalikele kommentaaridele tuleb ka vastata. 

Tehisintellekti abil saad video 5 minutiga

Järgmises loos vaatame, kuidas tehisintellekt teeb sinu mõtte viie minutiga videoks. Alusta oma esimese AI video loomist siit: bit.ly/AI-video-maker Proovi järele – see on lihtsam, kui sa arvata oskad. 

Tehisintellekt AI turundusvideo

Personaaltreeneri soovitused

Soovid olla kursis YouTube'i ja tehisintellekti (AI) viimaste arengutega? Liitu uudiskirjaga ja saad iga kuu ülevaate. 

AiVideo.EE
etEstonian