Kuidas tehakse nukufilmi?

Nukufilm tähistas sel nädalal oma 55. juubelit. Täna vaatasin üle, mida läheb vaja ning kuidas käib ühe animafilmi tootmine.

Huvitavad faktid:

  • Nukufilm on 55. aasta jooksul tootnud kokku ca 200 filmi.
  • Ühe aasta jooksul toodetakse ca 60-90 minutit puhast materjali.
  • 1 sekundis on 25 pilti, animaator teeb heal päeval 6 sekundit filmi.
  • 12-minutilise animafilmi tootmiseks kulub (12 minutit * 60 sekundit * 25 pilti sekundis =) 18 000 pilti.
Lühidalt on nukufilmi tootmine meeletult töömahukas. 10 minutit puhast materjali võib võtta pool aastat või isegi kauem. Seega, kui juhtute mõnda nukufilmi vaatama, siis hinnake sellesse kulunud aega ja panust.

Nuku tähtsaimaks siseorganiks on traat. Mitte suvaline välismaa värviline traat, vaid selline, mis ei paindu tagasi. Kuid siiski selline, mis vaja väljamaalt tellida. Traadi abil saab nukkudele anda liigutusvõime näppudest kulmudeni, kuid on ka selliseid nukke, millel miimika andmiseks tuleb pea ära vahetada.

 

Avastasin, et paremal asuv vanamees on kasutusel selles sürrealistlikus lühiklipis.

Nukke tehakse tihti mitu tükki, peamiselt seetõttu, et kui see katki läheb või materjal vananeb, siis oleks kiirelt asendus võtta. Teinekord on vaja näidata nukku erinevates mõõtkavades, valmis tehakse siiski vaid see, mis jääb kaadrisse. Näiteks kala puhul vaid pea.

Eesti Energia reklaamid

Aeg-ajal toodab Nukufilm ka reklaamklippe, näiteks hetkel on töös Eesti Energia reklaamseeria III osa.

Klippides, kus karakterid räägivad, toodetakse kõigepealt valmis helilõik ning siis pannakse nuku suu vastavalt rääkima. Näiteks Eesti Energia kukeklipile ei ole teksti eesti- ja venekeeles peale loetud, vaid tehtud täpselt audio järgi. Matemaatikud võivad kiirelt arvutada mitu pilti (kaadrit/liigutust) alloleva klipi tegemiseks kulus:

httpv://www.youtube.com/watch?v=jQOrtw93qAk

Dekoratsioonid

Nukkude tegemisest võib teinekord kauem aega kuluda dekoratsioonidele. Näiteks hektel tootmises oleva “Liivamehe” filmi jaoks on loodud terve rand:

Kunst kuulub rahvale?

Eestis ja suures osas Euroopas saab filmilinal rohkem kunsti teha, sest filmide tootmise tagab riiklik rahastus. Näiteks viimati mainitud “Liivamehe” 12-minuti pikkuse filmi eelarve on  171 492.- EURi (matemaatiliselt 1 minut = 14 291 EURi).

Võimalik, et kunsti ongi raske hinnata, aga riikliku rahastuse puhul kuulub see minu hinnangul rahvale ehk maksumaksjale. Miks ei võiks Nukufilmi 200st toodetud filmist kõik need, mis ei ole kinodes või ei kandideeri enam auhindadele, olla tasuta internetist kättesaadavad?

Nukufilmi YouTube kontol on hetkel vaid 4 klippi, 3 trailerit ja 1 showreel aastast 2009, Vimeo kontol 2 klippi rohkem.

Kokkuvõte

Nukufilmi tegemine on meeletult töömahukas. Siiski võiks 55-aastaseks saanud filmistuudio uue meedia ajastul leida veelgi vahendeid erinevateks ristmeedia lahendusteks alustades oma kodulehe uuendusega, sotsiaalmeedia kasutusega ja seda ka filmide/projektide puhul eraldi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian