Inimese aju töötab vahetpidamata sünnist surmani, isegi siis kui magame. Kogu tööprotsessis võib pause tekkida vaid juhul kui peame rahvamassi ees esinema või kaamera ette astuma.
Seda teades ja arvesse võttes on oluline teha videointervjuude tegemise protsess lihtsamaks nii intervjueeritavale kui ka materjali hilisemale kokkumonteerijale.
Ära räägi kaameraga
Meile meeldib rääkida inimesega, mitte asjaga. Teise inimesega rääkides oleme palju loomulikumad kui mõne tehnilise vidinaga suheldes. Seega on intervjuu vorm palju loomulikum formaat kui teksti kaamerasse lugemine, pea seda meeles ka oma (turundus)videote tegemisel.
Sissejuhatavalt võiks alustada teemat (otseselt) mittepuudutavate küsimustega, et tekitada vabam õhkkond. Intervjueerija peaks meeles pidama, et kuigi video näol on tegemist vestluse ehk dialoogiga, on temal peale küsimuse esitamist siiski mitteverbaalne noogutamisroll. Lõpptulemuses ei taha keegi kuulda intervjueerija vahepealseid “ja-jaa, see-on-hea-mõte, mõhmh vms” kinnitavaid häälega kommentaare.
Lipsumikrofon
“… aga näo ees pehme švammiga Võsapetsi mikker, taamal irvitav kaameramees. Kuidas käitud?”
Kui intervjueeritav unustab ära, et kogu tema juttu salvestatakse ja võidakse kasutada tema turundustegevustes, siis on lõpptulemus palju loomulikum ja parem.
Suure mikrofoni näo ette surumine on üks kindlamaid võimalusi aju väljalülitamiseks, palju parem on kasutada lipsumikrofoni, mida selle kandja otseselt ei tunne ega näe.
Vaja ainult heli
Kui intervjueerijale öelda, et tegelikult on tema nägu vaid mõneks hetkeks ekraanil ning vaja on ainult heli, siis ta tunneb end palju kindlamalt. Monteerija on samuti õnnelikum selle üle.
Näiteks CityParki videos on teksti ca 2 minutit, kuid teksti rääkijad ekraanil alla 30 sekundi…
Kattekaadrid
“Rääkiva pea” vaatamine üle 20 sekundi on kurnav ning ei anna olulist lisateavet, näiteks minu video “Kuidas teenida YouTubega raha?” on halb näide, sest põhiinfo tuleb heli ehk audio abil. Seega lisaks videosse graafikute, siltide ja piltide lisamisele võta enne või peale intervjueeritavaga video tegemist kaadreid ümbruskonnast, ettevõttest, muudest tegevustest ning intervjuud ka mõne teise nurga alt (hea kui sul on selleks 2 kaamerat korraga, kui ei ole siis proovi see teha uuesti teise nurga alt).
Tee uuesti
Intervjuude puhul on kõige tähtsam teha mitu salvestust, et monteerija saaks kvaliteetse lõppmaterjali kokku panna. Üldjuhul läheb esimene võte aia taha, kuid intervjueeritavale on hea öelda, et kõik tuli hästi välja, aga montaaži vms jaoks on alati vaja teha mitu võtet.
Tee nalja
Naermine võtab kõige paremini pingeid maha, räägi sissejuhatuseks üks hea anektoot või too mõni naljakas näide eelmistest filmimistest ning intervjuu ülesvõtmine on toimub palju lihtsamini ja lõbusamalt, ning isegi kui videosse nali sisse ei jää on naeratavat ning rõõmsat inimest alati parem vaadata.
***
Jälgi veel, et kaamera on kindlal alusel, ära kasuta palju zoomi ning vaata, et valgustus on korras, üldjuhul kõik olemasolev valgus sisselülitatud.
Võid jagada siin oma näiteid videointervjuudest (jäta kommentaaridesse videolink), jagame tasuta nõu, mida järgmine kord meeles pidada või paremini teha.