Kuidas teenib Eesti koolipoiss YouTubes raha?

Kuidas YouTubega raha teenidaYouTube-teemalised artiklid pole Eesti trükimeedias just sagedased. Tänane Postimees kirjutab kuidas 18-aastane Janno on YouTube tehnikavideote tootmisel jõudnud tasemele, kus Google maksab talle klippide tootmise eest.

Artiklist, mida saab lugeda vaid paberlehest või tasuliselt Postimees Plussist, selgub siiski, et Janno kaliibriga juutuuber võib reklaamide pealt teenida (vaid?) 5-50 eurot kuus.

Postimees YouTube

Samas on tema Wise Gadgets Youtube kanali teemaks tehnikatoodete videoarvustused, mis mõnikord tähendab, et Janno saab hiljem toote endale jätta. Suurtel korporatsioonidel on tülikas tegeleda toote tagasiküsimisega, pealegi võib eeldada, et kui toode jääb hindajale, siis on ka arvustus positiivsem.

Mida on Jannolt õppida?

Ma ei tea, kas Janno on ka reaalselt mõne ettevõtte omanik, kuid vahet väga ei ole. 18-aastasena on uhke öelda, et olen “Founder/CEO of Wise Gadgets” ka juhul, kui sellele on loodud vaid populaarsed sotsiaalmeedia kontod.

Wise Gadgets

Just sotsiaalmeedia on see, millest Janno on väga hästi aru saanud – igale YouTube video kommentaarile on vastatud, videod kutsuvad üles video all olevatele linkidele klikkima, kommentaare jätma ja kanaliga liituma. Kanalil on olemas kujundus, videod on organiseeritud ning välja on toodud ka soovitatud kanalid.

Kui video on saanud mõne oma valdkonna tuntud tegija kommentaari või retweedi, siis see on jõudnud ka Wise Gadgeti Facebooki seinale.

ReTweet

Video kommentaar

Lisaks võib näha koostööd teiste kanalitega. Samsung Galaxy Tab S review kirjeldusest leiab lingi Arnold Pierce videole, kes näitab kuidas ta sellele videole väikepildi tegi.

Mida on Jannol õppida?

Täna ei ole suurimaks väärtuseks need kopikad, millega Google aitab video tootmise kulusi katta, vaid need 2131 YouTube kanali tellijat, kes on sellega välja näidanud, et soovivad ka edaspidi selle kanali videosi saada.

PhotopointNäiteks omab teadliku ärilise tegevusena kvaliteetseid videoülevaateid tegev Photopoint YouTubes vaid 886 tellijat.

Viimast siiski seetõttu, et turg on väiksem (videod on eestikeelsed), samas puuduvad video lõpus üleskutsed kanalit tellima asuda.

Video sisu ja kvaliteedi parandamiseks on terve internet õppetunde täis. Kui täna võivad 2-aasta tagused videod piinlikust valmistada, siis paari aasta pärast tänased. Sellest ei tasu häirida lasta, sest parimad õppetunnid on praktilised. Pealegi, paljud tegelased on isetegemisega jõudnud ka teleekraanile.

Kokkuvõte

Janno täna väga väike kala suures meres, kuid pikas perspektiivis on sisukate tehnikavidinate ülevaadetega võimalik jõuda kaugemale, kui näiteks videomängude ekraanisalvestuste abil.

11. klassis käiv koolipoiss on YouTube sotsiaalsusest paremini aru saanud, kui mitmed tuntud ettevõtted, kuigi video sisu ja kvaliteeti annaks kindlasti parandada. Samas võivad noortele tehnikahuvilistele samavana jutuuberi videoarvustused mõjuda palju usutavamalt kui toodete kvaliteetsed reklaamklipid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian