Iga film, raamat, videomäng ja isegi turundus- või reklaamikampaania räägib ühe loo. Tänasel rist- ja transmeedia ajastul on tähtis aru saada kas ja kuidas on võimalik lugu erinevatel platvormidel edasi rääkida ja arendada, et rohkem huvilisi sellest osa saaks.
Simon Staffans, kes oma blogis räägib loo arendamisest erinevatel meediaplatvormidel, laadis mõned päevad tagasi üles 152-leheküljelise postituste kokkuvõtte “One Year in Now Media“, millest inspireerituna ja kohandatuna allolev kokkuvõte loo edasirääkimise võimalustest erinevatel meediaplatvormidel.
1) Kas lugu on võimalik arendada?
Iga lugu (filmi, raamatut, mängu jne) ei ole mõtet erinevatel platvormidel arendada ja edasi rääkida, kuid selleks arusaamiseks proovi mõelda:
- Mis juhtus enne või pärast? Matrixi peetakse üheks esimeseks transmeedia looks, sest näiteks selle videomäng räägib sellest, mis juhtus edasi peale filmi viimase osa lõppu. Tõenäoliselt on seda oluliselt huvitavam mängida kui mõne kindla osa järgi tehtud mängu, kus mängija juba filmi järgi teab, mis edasi saab või lõpus juhtub.
Kus tegevus toimub? Hiljuti hakkasin vaatama “Game of Thronesi” seriaali, kus põimuvad mitmed erinevad lood ja asukohad. Esmapilgul oli suhteliselt keeruline aru saada kus ja mis tegevused toimuvad ning huvi kadus suhteliselt ruttu. Samas, leides internetist interaktiivse kaardi koos asukohtade ja tegelaskujudega, tekkis huvi kogu seriaal järjest läbi vaadata.
- Mida võiks karakterite kohta rohkem teada? Lood on väga tihti karakterite põhised. Kodumaised “Kättemaksukontorid” ja muud seriaalid ning miks mitte ka raamatuloojad võiksid mõelda oma blogis või veebilehel karakterite taustinfo jagamisele.
- Milliseid sündmuseid annaks looga ühendada? Kui Nukufilmi tootmises olev “Liivamees” räägib liivaranna puhtuse olulisusest, siis võiks leida ühiseid tegevusi koristustalgutega, kindlasti annaks oluliselt paremini ühendada kogu “Lotte” projekti jne.
Mõtle lugude ühendamisele ja projekti ajalisusele! Domeenide aastase pikendamise kulu (.ee puhul 18.- EURi, varsti veidi soodsam) ei ole midagi erilist võrreldes kodulehe loomisega. Näiteks Tätte-Matvere ilmareisi teema on teatud mõttes endiselt aktuaalne – Apollo raamatumüügi tänane TOP1 on Matvere “Meri ja Kuked“, kuid Okia loodud populaarne blogi www.ilmareis.ee on juba mõnda aega vaba.
Lingid raamatu lõpus blogile ja blogis raamatule annaks loole (ja müügile) kindlasti juurde. Ilmelikul kombel pole ühtegi viidet raamatule ka üle 23 000 fänniga Ilmareisi Facebooki lehel…
2) Kas kanalil / platvormil on auditoorium?
Loo arendamise juures tuleks ajurünnaku raames panna platvormi väliselt kirja kõik mõtted kuidas lugu võiks areneda. Seejärel alles mõelda, et milline arendus sobiks millisesse platvormi, kuid enne loomist on vaja analüüsida, kas platvormil on piisav auditoorium, et sellega tegeleda.
Analüüs, milliste platvormidega on võimalik kui suurt auditooriumi kaasata, on nende valiku eelduseks.
3) Kuidas on võimalik lugu rahaks teha?
Erinevatel platvormidel loo rääkimise ja arendamise peamine põhjus on suurema arvu inimeste kaasamine ning seeläbi müügi ja teadlikkuse tõstmine. Arvestada tuleb erinevate platvormide kuludega seda nii rahaliselt kui ajaliselt. Näiteks toimiva Facebooki fännklubi pidamine nõuab tihti veerand kuni poole kohaga töötajat.
Edukate projektide puhul on võimalik mõelda formaadi müümisele. Näiteks enamus Eesti telesaateid (“Kes tahab saada miljonäriks “, “Tantsud tähtedega”, “Targem kui 5B” jne) on kanalite poolt sisseostetud formaadid. Formaatide loojad elavad üldiselt väga hästi;)
Transmeedia Piibel
Turundusblogija Gary P. Hayes on kokku pannud 20-leheküljelise transmeedia produktsiooni piibli, mis on väga hea praktiline juhend, kuidas erinevatel platvormidel arenevat lugu planeerida, kujundada ning see ellu viia.
Üheks heaks ja oluliseks jooniseks selles piiblis on erinevate platvormide tegevuste asetamine ühele ajajoonele ning nende nooltega ühendamine.
Nooltega ühendamine tähendab, et läbi on mõeldud, kuidas ja millal mingid tegevused toimuvad ning milliste järgmiste tegevuste ja infoni nad välja viivad.
Kokkuvõte
Tänasel lugude ajastul võiksid turundajad, filmiloojad, kirjanikud ja paljud teised rohkem mõelda kuidas on võimalik oma lugusid erinevaid platvorme kasutades arendada, et seeläbi kaasata rohkem huvilisi ning loomulikult tõsta müüki ja teadlikkust.