Kuidas parandada ESTONIA videootsingu tulemusi YouTubes?

Kaupo Kalda OKIA-st rääkis täna hommikul “Terevisioonis” kuidas “Estonia” märksõna võiks Eesti turundusvideosi YouTube otsingus paremini välja tuua.

Sissejuhatuseks meenutas Kaupo kuidas väikese kampaania läbi paranes mõne aasta tagune märksõnaotsing “Welcome to Estonia” Google pildigaleriis, kus toona oli esimeseks vasteks Stockmanni taustal tehtud pornopilt.

YouTube on nr. 2 otsingumootor maailmas

YouTube möödus juba 5-aastat tagasi Yahoost ning on sellest ajast Google järel nr.2 otsingumootor maailmas.

Kuigi tehniliselt võib vaielda, kas tegemist on peamiselt otsingumootoriga, on videootsingus YouTube  selgelt nr.1 ja üha rohkem inimesi soovib esmalt või lisaks saada videovasteid.

Eesti kui turismisihtkoht

Eesti on turismisihtkohana tuntud ning soovitatud, näiteks Huffington Post tõi Eesti eelmisel nädalal välja kui üks TOP13 kohast, mida 2013. aastal külastada. Kindlasti paljud, eriti need, kes varem pole Eestist midagi kuulnud, googeldavad enne reisi või lihtsalt enese harimiseks Eesti kohta taustinfot nii teksti, pildi kui videokujul.

Õnneks pildiotsingu esimesed vasted Stockmani vastasmajast ja Balti jaamast ei ehmata enam Eesti kohta googeldajaid ning videootsingu vasted “Estonia” märksõnale on olnud aastaid paremas seisus, kui pildid.

Videootsingu probleemiks on aga küsimus, kuidas näidata Eesti kohta info otsijatele esmalt kvaliteetseid turundusklippe, mitte videosi Eesti jalgpallist, parvlaev Estoniast või muud mitterelevantset.

Kuidas parandada “Estonia” videootsingu tulemusi YouTubes?

Okia esimestel SEO talgutel said lugejad selged instruktsioonid, kuidas ise pildiotsingu tulemuste muutmisele kaasa aidata. Alljärgnevalt sarnased soovitused tulemuste parandamiseks YouTubes “Estonia” märksõnaga videote puhul.

1) Videohuvilised, blogijad, turundajad ja maailmaparandajad

 • Logi sisse YouTube ning viska like Eesti turundusvideotele, mis sulle meeldivad – sarnaselt Facebooki piltidega näitab YouTube videosi, mis paljudele meeldivad, rohkematele.
 • Vaata video otsast lõpuni – YouTube jaoks on vaatamise klikist tähtsamaks saanud kui kaua videot vaadatakse.
 • Kui mõni video väga meeldib, siis lisa video alla sellekohane kommentaar – sotsiaalne tagasiside videotele on oluline, ka liked/disliked kommentaaridele.
 • Tee “Estonia” nimeline playlist, kuhu saad videod ühe klikiga lisada. Playlisti on lihnte luua ning see näitab, et video kuulub playlisti pealkirja kuuluvasse teemasse.
 • Liitu Välisministeeriumi, VisitEstonia,  Puhka Eestis, Brand Estonia, EASi jt ametlike YouTube kanalitega, kus videosi jagatakse. Mida populaarsem on kanal, seda tähtsamad sellel olevad videod.
 • Kui pead blogi, siis tee üks postitus Eesti turundusvideotest, kuhu lisa parimad videod embed koodi abil. Videote jagamine blogides näitab, et neil on väärtust.
 • Kutsu ka teisi aktsiooniga liituma,
 • Kui kõike ei jõua, tee pool. Ülevalolevast 7 punktist 6 jõuad teha ära minuti-paariga. Kui sul niipalju aega pole, siis teavita vähemalt sõpru.

2) Videote omanikud – EAS, Välisministeerium jt. 

 • Seadistage YouTube seadetes video asukohaks Eesti.
 • Vaadake üle video väikepilt, pealkiri ja kirjeldus. Vaielge, kuid allolev pole kõige parem: 
 • Looge playlist Estonia (valige mis videod ja mis järjekorras võiksid selles olla). Ka playlistile on võimalik “like” visata!
 • Lisage videole nii eesti- kui inglisekeelsed subtiitrid. Kui võimalik, siis lisage rohkem keeli.
 • Seadistage ja brändige oma YouTube konto ning tooge sellel põhivideo automaatselt välja. Liituge ka teiste kontodega ning tooge need oma kanalis esile.
 • Ühendage videokommentaaride abil oma seotud videod.
 • Andke märkuste/annotatsioonidega võimalus kanaliga liituda ja/või järgmist videot vaadata.
 • Lisage videod oma kodulehele.
 • Lisaks “Estonia” märksõnale võiks videosi optimeerida ka teistes keeltes – “Estland”, “Viro”, “Igaunija” jne.
 • Küsige, kui abi vaja.

Turundusvideote tootmine on üldjuhul kallis kuna protsess on aeganõudev ning kvaliteetse lõpptulemuse saamine nõuab palju eeltööd. Seetõttu on oluline, et lisaks tootmisele kulutatud rahale nähakse vaeva ka nende (internetis) turundamisega.

Kokkuvõte

Eesti turundamiseks toodetud videod võiksid olla YouTubes paremini esiletoodud kui seni. Kuvandi parandamisele saavad kõik inimesed ise kaasa aidata, kuid oma panuse peaksid andma ka video omanikud ehk tellijad.

Eesti turundamiseks on toodetud mitmeid häid videosi, jäta lingid oma lemmikutele siia kommentaaridesse siis ka teised leiavad neid paremini üles.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian