Kuidas hinnata, kas ning kui edukalt on YouTube või Facebooki laetud video on täitnud oma eesmärgi? Ilmselt tuleb mitmel juhul alustada küsimusest, kas videole oli eesmärk seatud ning kas see on mõõdetav.

Selles loos toon välja mõned mõõdikud, mille alusel saad oma olemasolevatele või planeeritavatele videotele eesmärke seada.

Video mõõdikud ja eesmärgid

Video mõõdikud

Vaatamiste arv

Mis läheb kirja video vaatamisena? Õige vastus on, et iga platvorm loendab seda isemoodi – Facebookis ja Instagrammis ei pea vaataja isegi videol klikkima, vaatamisena läheb kirja kui see on 3 sekundit automaatselt mänginud, YouTube puhul tuleb videol klikkida, kuid pole avalik mitu sekundit peab vaatamine kestma.

Vaatamise number on küll tähtis, sest sellest tekib kogu ülejäänud statistika, kuid otsustamaks, kas video täitis oma eesmärgi, jääb sellest väheseks. Erandjuhul, kui video on mõeldud vaid ühele või vähestele inimesele nägemiseks, ei ole vaatamise number oluline.

Kui aga oled olukorras, kus pead igavale videol näitama suuri vaatajanumbreid, siis lae see YouTube asemel Facebooki ja leia mõni kopikas, et seda boostida.

Vaatamise kestus

Video vaatamise kestus näitab selle kvaliteeti! Mida rohkem vaatajaid on video juures selle algusest lõpuni, seda kõrgemalt ka YouTube seda videot hindab.

vaatamise aegSee, kui video suletakse juba mõni sekund peale sellel klikkimist, annab selge signaali, et see ei ole huvitav. Vältimiseks peab video olema vaatajale põnev algusest lõpuni. 35-sekundiline intro ja muud venitamised on kõige kindlam viis vaataja video juurest ära saada.

Jälgi vaatamise statistikas hetki, millal vaatamine on lõppenud ning tee sellest järeldused järgmise video editeerimisel. Ühe pika video puhul võiksid mõelda mõelda mitme lühema klipi tootmisele.

Asjakohasus

asjakohasusVeebilehele lisatud video peab olema põhjendatud ning visuaalselt selgelt lisatud. Tegid tootetutvustuse ning lisasid selle toote müügi lehele, kuid statistikast näed, et sellel ei klikita? 100st veebilehe külastajast vaid 1 klikkis videol (ja seegi ei vaadanud lõpuni).

Põhjuseid võib olla mitmeid:

  • Videol on veebilehel vale asukoht (liiga all, liiga väiksena etc).
  • Video pisipilt on igav ehk mitte klikkima kutsuv.
  • Puudub üleskutse, miks videot vaadata ehk mis lisainfot see annab.

Arvesta ka võimalusega, et video ei pruugi olla sobiv viis antud toote tutvustuseks.

Muutused veebistatistikas

Video veebilehele lisamise eesmärgiks võib olla ka muutuste tegemine muus veebi statistikas. Video abil on võimalik hoida vaataja kauem veebilehel või suunata nad kindlat tegevust tegema. 

Tulemuste hindamiseks peaksid omama statistikat enne ja pärast. Kas peale video lisamist tõusis tehingute, e-maili tellijate arv või oli keskmine vaataja lehel 50% kauem?

Lisaks, kui vastad videos korduma kippuvatele küsimustele, siis saad mõõta kas sellest muutus ka muu töö- ning ajakulu.

Word of Mouth

Viraalsuse eelduseks on see, et inimesed räägivad sellest. Kuid ka “rääkimist” on võimalik mõõta.

rääkimine kuldNäiteks, mõni tund tagasi laeti üles John Oliveri järjekordne saatelõik. VidIQ tasuta rakendus näitab, et sellel on juba 1316 jagamist ja 302 meeldimist Facebookis, 11 tuhat YouTubes jne. Kõik on mõõdetavad numbrid, mille alusel saab klippe võrrelda ja analüüsida.

Kommentaarid ja kogukonnad

Ühiste huvidega kogukondade loomine on sotsiaalmeedia ajastul väga lihtne, populaarseim viis selleks on luua asjalikku sisu pakkuv Facebooki grupp olgu selleks korvpallurid, droonihuvilised või kindla piirkonna järgi näiteks – võrukad.

Video on hea viis arendada vestlust ehk ühe-kliki jagamise või meeldimise vajutamise asemel võtab inimene aega, et pikemalt arvamust avaldada.

Ole inimene

IDEASteriilse ettevõtte tutvustuse asemel võib video vahendusel näidata end inimestena ning tõsta sellega usaldust nii ettevõtte kui ka pakutavate toodete ja teenuste vastu. IDEA Grupp tegi mõni päev tagasi 360 kontorivideo, milles tutvustati kontori köögipoolt ja ka oma inimesi.

Sarnases võtmes, kuid oluliselt lihtsamalt võiksid näiteks maaklerid tutvustada müügisolevaid kinnisvaraobjekte, muuseumid tutvustada põnevaid eksponaate või tootmistehased näidata kuidas moos kommi sisse saab.

Kokkuvõte

Planeeri videole eesmärk ja mõõda seda. Vaata, mis on seniste klippide statistika ning mõtle, mida võiksid uute juures paremini teha.

Testi ühte asja korraga. Veebileht koos videoga ja ilma. Video veebilehe ülal ja allosas.

Mõtle, kes on sihtgrupp, kuidas ta vaatab ning mida ta võiks sellega teha. Kui soovid, et vaataja klikiks video all olevale kirjelduse lingile, siis too see videos selgelt välja.