Jätkub YouTube video optimeerimise sari, milles eelmisel aastal vaatasime VisitEstonia näitel kuidas mitte kirjutada video kirjeldust, kuidas tuntud turundajad oskavad erakordselt halvasti video pealkirju kirjutada ning miks YouTube video märksõnad on tähtsad.

Kuid lisaks optimeeritud tekstile (pealkiri, kirjeldus, märksõnad), on vaataja tähelepanu püüdmiseks ülimalt oluline video pisipilt ehk thumbnail. YouTube võimaldab kõigil kinnitatud kontodel üleslaetud videole kohandatud pisipildi lisada, kuid väga harva leiab, et mõni Eesti ettevõte või organisatsioon seda võimalust kasutaks.

Võrdle järgnevaid YouTube poolt soovitatud videosid: 

YouTube Thumbnails YouTube väikepildid

Kumb rida annab parema ülevaate, mida videos näidatakse või millest räägitakse? Kui video alt eemaldada pealkirjad, siis on pilt veelgi parem (või halvem):

YouTube väikepildid2

Hea pisipildi reeglid

99% juhtudel tuleks peale YouTube video üleslaadimist kasutada võimalust lisada videole kohandatud pisipilt. Pisipilt peaks olema suur ehk mõõtmetelt 1280*720p, 16:9 formaadis ja soovitavalt kas jpg või png ning vastavalt YT tingimustele alla 2MB.

pilt

YouTube valib video pisipildiks automaatselt video keskmise kaadri. Ning annab peale üleslaadimist valida, kas 1/3 või 2/3 kaadri vahel või lisa oma custom thumbnail. Kui sa päris thumb ei ole, siis kasuta võimalust.

1) Üks parimaid viise kuidas teha video väikepilti on teha pilt video filmimise ajal. Siis on pilt kõige otsesemalt videoga seotud ning kerge editeerimisega saab sellele lisada teksti ja/või muud effekti.

2) Video pealkiri ja väikepilt peavad olema omavahel seotud ja üksteist omavahel toetama, näiteks:

thumbnail

NB: Seks müüb, kuid mitte alati – kui video väikepilt on eksitav, siis YouTube võib video eemaldada. A’la (photoshop):

masha

3) Hoia videote väikepildi visuaal sarnane – see on (või saab olema) osa sinu brändist.

thumb2

4) Võta kõige atraktiivsem kaader. See soovitus on sarjast “nagu seinaga räägiks”, aga Eesti YouTube kanaleid vaadates pole see üleliigne.

Vaikepilt

5) Arvesta mobiilse vaatajaga. 50% videote vaatamistest YouTubes tuleb mobiilse seadme kaudu, mis tähendab, et video väikepilt võiks ka väiksena vaadates olla arusaadav ja klikkima kutsuv.

Aiatehnikaeksperdid

Küllaltki kaua kulus aega, et Eestist leida mõni hea näide ettevõttest või organisatsioonist, kes YouTube pisipildi asjast aru saab. Olgu selleks seekord täiesti juhuslikult avastatud Aiatehnikaekspertide YouTube kanal, kus:

Aiatehnikaeksperdid

  • Paljudele videotele on lisatud selleks tehtud väikepilt.
  • Videod on jagatud temaatilistesse playlistidesse ja toodud kanali esilehel välja.
  • Aru on saadud, et video filmimine on vaid osa videoturunduse protsessist – suhteliselt hästi on tegeletud nii optimeerimise kui sotsiaalmeediasse mõeldud sisuloomega.

LeoHuvitaval kombel on Aiatehnikaeksperdid YouTubes oluliselt suuremad eksperdid kui Eesti üks tegijamaid turunduskontuure Leo, kes Best-Marketingile antud intervjuus räägib küll sellest kuidas videod peavad nutma ajama, kuid ei räägi sellest, kuidas need kümned ja sajad tuhanded vaatamised YouTubes lähevad Leo enda YouTube kontole, mitte Largole, kes kogu selle kino ja muusika kinni maksis.

Largo AS-i turundusel, kelle YouTube kanalis on vaid 2 klippi ja 153 vaatamist, on Aiatehnika turundajatelt rohkem õppida kui Leo-lt. Sama kehtib ka ka üle 90% teiste Eesti ettevõtete ja organisatsioonide sotsiaalmeedia turundajate kohta.

Kokkuvõte

Video filmimine ja tootmine on vaid osa videoturunduse protsessist. Kui agentuurilt/tootjalt on fail kätte saadud, siis tuleb see ise oma kanalisse üles laadida ja optimeerida lisades videole korrektse pealkirja, kirjelduse, märksõnad ning pisipildi. Viimast ei pea ise paindis tegema hakkama, vaid võib ka Leolt või muust agentuurist küsida.

Koduseks ülesandeks jääb uurida, kumb Largo veebilehele jagatud video on Largo enda YouTube kanalist:

Largo

PS: vasak, vasak-*****-vasak.