Kuidas jää-ämbri väljakutset ära kasutada?

Selle suve suurim videohitt on ämber. Täpsemalt ämbritäis jääkülma vett, mida peale kallates kutsutakse kolm sõpra sama tegema (loe: ka filmima) ning annetama amüotroofilise lateraalskleroosi (ALS) haiguse raviks.

Haiguse põhjused on tänaseni teadmata ning seda ei osata ka välja ravida. Meestel esineb seda tihemini kui naistel esinemissagedusega 1:15 000-le. Haigust nimetatakse ühe USA pesapalluri nime järgi Lou Gehrigi haiguseks, kelle see 1941. aastal maha murdis.

Üks teine, sama haigust põdev, 29-aastane pesapallur Pete Frates sai sel aastal sõpru ämbritäie külma veega välja kutsudes, haigusele suurema tähelepanu kui Lou Gehrig seda omal ajal suutis.

ALS-Ice-Bucket-Challenge

Ämber on ka Eestisse jõudnud – see on saanud uued toetusallikad (a’la SOS Lasteküla) ning prominentsed osalejad kuni peaministrini välja.

Kuidas “ämbrit” ära kasutada?

Kõige lihtsam on see tähelepanu saamiseks kiirelt kaasa teha. Näiteks TTÜ tantsutüdrukud võtsid vastu võrkpalliklubi väljakutse ja kutsusid üles korvpallitiimi, Rakvere Tarva tantsutüdrukuid ja Tiit Sokku.

Kuna ilmad on kiirelt külmemaks läinud ehk ämbri-maania hakkab vaikselt vaibuma, siis tähelepanu saamiseks tuleb teha midagi originaalsemat. Charlie Sheeni video, kus ta vee asemel raha pähe kallab, üks selle seeria vaadatuimaid.

ice-bucket-challenge

Teisalt tasub rõhuda konkreetsele (hea)tegevusele, mitte niivõrd külma-vee kogemusele. Näiteks toetada X lastekodu, kus kõik a’la käivadki külma ämbri all, sest sooja vett ei ole. Selle paremaks näitamiseks võiks video lõpus ja kirjelduses olla sellekohane link.

Ka turundajatel on ämbrist midagi kaasa võtta, eriti kui see toote omadusi aitab kirjeldada. Näiteks Samsung UK tegelased tegid video Samsung Galaxy S5 telefonist, mis kutsus välja iPhone, HTC ja Nokia Lumia:

httpv://www.youtube.com/watch?v=6w4Gqt-ljb4

Ma veel ei tea, kas ma Siimu või kellegi teise väljakutse vastu võtan, sest niikuinii valan täna õhtul Saaremaal saunas ämbritäie külma vett kaela. Filmimiseks tuleks aga midagi originaalsemat välja mõelda…

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian