Kuidas Eesti uudisteportaalid kasutavad YouTube videot?

Mitmed uudised omavad uudisväärtust vaid seetõttu, et need on jäänud videosse. Näiteks see, et jalgpallis löödi rekordkauguselt peaga värav, ei oleks online-meediasse tõenäoliselt muidu jõudnud, kui selle kohta video(link) puuduks.

Samas, kui on tegemist Eesti sportlastega, näiteks Eesti käsipallur Mait Patrailiga, kes hiljuti viis viimase 9-meetri viskega kodumeeskonna Bundesliigas võidule, siis on see meiejaoks uudis ka ilma videota ning kui mõni pealtvaataja on saanud ajaloolise hetke videosse, siis võib see (YouTube link) jõuda ka Eesti (spordi)meediasse.

Näiteks kajastasid seda Postimees ja Õhtuleht. Allolevalt näeb kuidas:

… ehk Postimees kasutab oma spordiuudistes peamiselt “Vaata videot siit”-lahendust, kus sõna “siit” on lingitud uuel lehel avanevale YouTube videole, kuid Õhtuleht lingib video embed-koodiga uudise sisse, kust on seda oluliselt mugavam vaadata. Lisaks jääb video vaataja suurema tõenäosusega portaali edasi, mitte ei hakka YouTube lehelt edasi teisi related-videosi vaatama.

Delfi spordiportaalist sama uudist küll video kujul ei leia, kuid ka Delfi kasutab lahendust, kus YouTube video on lisatud uudise sisse. Kasvõi täna lisatud video kiireimast väravast. Delfil on samas oma DelfiTV, mida kodumaiste uudiste puhul aktiivselt kasutatakse.

Sport.err.ee videouudised kasutavad samuti peamiselt oma ehk rahvusringhäälingu uudiseid, kuid leidub ka YouTube’st lingitud videosi – ehk selline võimalus on ka Rahvusringhäälingul iseenesest olemas.

Kindlasti on ka Postimees online spordilehel olemas võimalus YouTube video embed-kujul lisamine võimalus, sest ühes süsteemis olevast elu24 portaalis seda kasutatakse. Uudised, kus ühe klikiga saab video mängima panna ning samal ajal ka uudise sisu vaadata on palju efektiivsemad kui lingina lisatud.

Blogid

Sama kehtib ka blogide puhul – näiteks tuntud Tätte/Matvere Ilmareisi blogis oleks Nordea111 kanalile laetud videosi parem Ilmareisi veebist vaadata kui YouTube videolingile klikkides.

Kokkuvõte

Video tasub oma portaali lisada embed-koodiga, mille leiab eestikeelsest YouTubest video alt “Jaga” -> “Manusta” linkile klikkides. Lisaks saab seal valida, millisel kujul on kood ning kui suur on videoaken, et see portaali või blogisse sobivalt ära mahuks.

Vaatajal on sedasi mugavam, ta ei lähe portaalist/blogist/kodulehelt teisele lehele ning vaatab seetõttu ka kauem videot ümbritsevaid infot ja reklaame.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian