Uute autode müük Eestis teeb 2017. aastal tõenäoliselt uue rekordi, sest juba lähenetakse buumiaegsele tasemele, kui Eestis müüdi aastas üle 30 000 auto.

Buumiaeg oli lahe, olin siis isegi produtsendi rollis, kelle ülesandeks oli automüüjatele kliendiürituste korraldamine. Üheks suurimaks oli Eestis, Lätis ja Leedus helikindlas konteineris toimunud noortebändide konkurss. Seda ainult selleks, et kõik, kes bändi kuulata soovisid, pidid selleks konteineri kõrval olevasse autosse istuma ja raadio käima panema.

Kõik bändid said ühest oma loost video ja parim bänd plaadilepingu ehk ka garaazibändidel oli piisavalt motivatsiooni üritusest osa võtta. Isiklikuks lemmiklooks oli ansambel Illustraatori lugu “Või mis ma teen, oma väikse õllekõhuga” ehk “Keha”.

Veidi väiksema eelarve juures sai loodud lahendus, milles kaubanduskeskuses autosse istunud inimesed said endast isikliku filmitreileri.

Kliendi autosse istuma saamine on tänaseni automüüjate üks peamisi eesmärke, kuid üha rohkem suunduvad potentsiaalsed kliendid oma “esimest istumist” virtuaalselt tegema ehk veebist konkreetse margi ja mudeli kohta rohkem uurima, seda eriti video kujul.

Motors24 proovisõidud

2015 oktoobris nimetasin Eesti parimaks Youtube kanaliks Motors24, mis juba 2014 veebruaris aastal oli oma sihtgrupis 1700 tellija ja 1,3 miljoni vaatajaga kindlalt esimene.

Tänase seisuga omab Motors24 üle 16 500 tellija ja 13 miljoni video vaatamise. 16 000 tellijat tähendab seda, et eile üleslaetud Mercedes-Benz S 560 L proovisõitu on 24h jooksul vaadanud pea 2500 inimest, mida on rohkem kui viimasel 70 Silberauto Youtube videol kokku.

Motors24 proovisõitude playlistis on 281 videot, mis näitab, et ka automüüjad on hakanud mõistma, et minna tuleb sinna, kus ka vaatajad ning proovisõidu video võib olla parem investeering kui mõni online bänner-reklaam.

Automüüjad Youtubes

Eestis on üle 500 ettevõtte, kes tegutsevad automüügiga põhitegevusena, kuid kiire pilk suurimatele ütleb, et sarnaselt Silberautoga on ka teistel Youtube peamiselt videoreklaamide arhiiviks. Seda kinnitab eelkõige olematu kanali tellijate arv.

AutomüüjaTellijaidVaatamisiKlippe
Kia Eesti1381128445173
Toyota Eesti103450011156
Auto100 AS (Skoda)657538922
Amserv Auto36159843178
Nissan Eesti282092986
Silberauto1928903106
Reval Auto (Audi)911054
Moller Auto (VW)5344211
Scania Eesti09005

Üheks erandiks on siiski Aasta Auto, kes võttis oma reklaamnäoks Tõnis Niinemetsa ja ilmselt jätkab koostööd ka uuel aastal, kuid klippide peatähelepanu on ilmselt olnud Facebookis ehk Aasta Auto YouTube kanal vajaks väikest korrastust.

5 autoostu momenti

Kaks aastat tagasi tõi endine autode turundaja, Goolgle reklaamiturunduse juht David Mogensen välja 5 autoostu momenti, mida iga bränd peaks teadma.

Lühidalt ütleb artikkel, et video on parim vastus igale momendile:

Milline auto on parim? Kliendid teevad enne autosse istumist virtuaalseid veebiuuringuid väga mitmete mudelitega. Ühe 2015. aasta uuringu tulemusel mõjutab YouTube rohkem kui tele, ajalehed või ajakirjad.

Kas see on mulle õige auto? Kui suur on auto mahutavus, milline on selle sisemus, kuidas näeb välja katuseaken – video annab kõigile parema vastuse. Nagu MotorsTV kinnitab, siis huvi testsõitude ja auto omaduste tutvustamise kohta on ka YouTubes tõusnud.

Kas ma saan seda endale lubada? Internetis on tõusnud ka nende huviliste arv, kes otsivad autot kindlast hinnaklassist. Kui autol on hind, siis selle võiks ka videos välja tuua.

Kust ma seda osta saan? Siin on koht, kus diilerid on omavahel konkurendid. Milline esindus tutvustab ennast kõige paremini? Aasta Auto parim müügimees teeb seda päris hästi.

Kas ma sain hea pakkumise? Tasub teada, et potensiaalne klient esinduses võtab lahti mobiili ja kontrollib, kas tegemist on temajaoks parima pakkumisega. Proovi saada selleks diileriks, kelle juurde teistes esindustes tehtud mobiiliotsingutega jõutakse.

Tee video igast autost

Kokkuvõttes annan kõikidele automüüjatele “aasta soovituse” – tee video igast autost! Sellest valgest ja mustast, mis seisavad su esinduse sissepääsu juures ning ka sellest pikendatud kerega lillast, mis platsinurgas ostjat ootab.

Võta kaamera ette oma parim müügimees või Tõnis Niimets ja tee video igast konkreetsest mudelist, mis sul laoplatsil olemas. Lae videod YouTube ja märgi iga video juures ära kõik auto detailid, soovi korral ka selle hind nii et kui potensiaalne klient kohale tuleb, siis ta teab konkreetsest masinast juba kõike ja saab testsõitu tegema asuda.

Ära saada oma sotsiaalmeedia fänne Youtube, vaid lisa kõik videod oma veebilehele ja saada vaataja sinna. Näiteks Silberauto peaks eilse Motors24 Mercedes Benz proovisõidu video panema oma veebi ja seejärel jagama linki oma 5800 fännile. See tähendab, et video vaataja on 10 minutit Silberauto lehel, mille kõrvale saab panna konkreetse auto müügikuulutuse. Samas hoolitse linkidega, et YouTube vaataja jõuaks su veebilehele, kus on ka teisi mudeleid ja pakkumisi.

Kui mõni automüüja sai nüüd sellest loost inspiratsiooni ja oma videomees puudub, siis tuleme kohale ja teeme igast Teie laoplatsil olevast autost video. Ka sellest pikendatud kerega lillast.