Kui tõenäoline on 3 Malaisia reisilennuki hukk?

Malaisia AirwaysMalaisia lennufirmadele ei ole 2014 just kõige parem aasta: 8. märtsil jäi kadunuks Malaisia Airwayle kuuluv Kuala Lumpurist Pekingisse olev lend 370, 17. juulil lasti Ukraina kohal alla Hollandist KLi teel olnud lend 17 ning eile läks kaduma ka Malaisia päritolu, kuid Air-Asia lend, mis oli teel Singapuri.

Kui tõenäoline on lennuki allakukkumine?

2014. aastal tehti maailmas keskmiselt üle 100 000 lennu päevas ehk ca 40 miljonit lendu aastas. Kui lennuki allakukkumise tõenäosus on ühel juhul miljonist, siis ca 40 oleks neid pidanud sel aastal alla tulema.

Michael Stevens, kes on populaarse YouTube kanali VSauce autor, avaldas mõni kuu tagasi video veidratest kokkusattumustest:

httpv://www.youtube.com/watch?v=sHCHEykUxP4

Kõik vandenõuteoreetikud, kes on jaganud “fakte”, et USA presidendid Kennedyl ja Lincolnil on mõlemal samapalju tähti nimes, tapetud palgamõrvari poolt, kes on omakorda tapetud jne, võiksid selle video lõpuni vaadata.

Üheks huvitavamaks juhtumiks on aga USA metsavaht Roy Sullivan, kes sai elu jooksul 7 välgutabamust ning isegi kelle hauakivi olevat välk tabanud. Arvestades, et igas sekundis tabab maad üle 100 välgu, siis aastas saavad välgutabamuse sajad tuhanded inimesed ning tõenäosus, et mõni neist mitu korda pihta saab on suhteliselt suur.

Mõnikord lihtsalt juhtub sedasi nagu 1980. aastal Maureen Wilcoxiga, kes mängis Rhode Island ja Massachusettsi lotosi ja arvas ära mõlemad võidunumbrid. Kahjuks läksid numbrid sassi ehk Massachusettsi lotonumbrid olid tal Rhode Islandi piletil ja vastupidi.

Kokkuvõte

GallupAinuüksi India liikluses hukkus eile ca 500 inimest. See, et Malaisias tõenäoliselt hukkus 166 lennureisijat, on meedia jaoks kindlasti olulisem, sest need olid korraga / lennukiga jne, kuid statistiliselt on lennureisid endiselt turvalisemad kui ühegi teise vahendiga.

Kõik, kes Postimehe gallupis vastasid, et nüüd nad on hakanud lennureise kartma, sõitke rahustuseks parem Tallinn-Tartu maantee läbi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian